Obrazí obříznutá bříza?

Od: Datum: 14.05.16 08:28 odpovědí: 4 změna: 17.05.16 00:11

Máme na zahradě dvě cca 12metrové břízy. Ve spodní polovině stromy již nejsou žádné větve s listy.

Chci uříznout břízy v cca 4 metrech s tím že kdyby obrazila bude zeleň v niží poloze a bude tak zastiňovat pohled ze sousedství.

Otázka je jestli takto uřízlá bříza obrazí nebo pojde?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.05.16 08:41
avatar
Vidím to na variantu B.
doplněno 16.05.16 17:57: Mně to nedá
Pro odpovídající: bříza má 12 metrů, od poloviny nemá větve. Když se uřízne v metrech čtyřech, budou tam větve, nebo ne?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.16 12:02

Pokud je v těch 4 metrech aspoň nějaká větev, tak nejspíš obrazí. Naši bývalí sousedé měli břízy seřezané ve výšce kolem 3 metrů, větve zkracovali a tvarovali do koule. Z 6 takto zmršených stromků 4 přežily a rostly dále.

Prostě je to asi věc náhody. Druhá možnost je (pravděpodobnější), že bříza obrazí u paty kmene.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: asd1
Datum: 16.05.16 15:01

Pokud na kmeni zbydou nějaké větve tak nejspíš obrazí a k tomu vyžene nové výhony od pařezu. Ty porostou klidně i dva metry za rok, jeden výhon pak necháte a až bude dost velký tak pokácíte ten 4m pahýl (uříznutí kmene ve 4m se těžko zahojí a brzy to tam vyhnije, časem by se vylamovaly velké větve...)

Pahýl bez větví zajde a obrazí jedině výhonem od pařezu, ten je dost nejistý, možná je pravděpodobnější výhon při ufiknutí u země než při ponechání pahýlu bez větví...

= buď zkrátit tak aby zbylo pár větví, nebo pokácet celé a třeba zasadit novou břízu vedle pařezu (pokud nevyžene nový výhon tak poroste aspoň ta zasazená).. Nový výhon má komplet původní velké kořeny a roste jak babmus, nově zasazená bříza roste výrazně pomaleji..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.05.16 00:11
avatar

Souhlasím s asd1 a hlavně takovýto zákrok udělejte ještěv době než strom natáhne mízu,(takže letos už je pozdě). Na jaře pak má velkou sílu obrazit v plné míře.


doplněno 17.05.16 22:29:

Bříza má totiž velmi intenzivní mízní tok již v přejaří .Pokud byste jenom pokrátil větve,optimální dobou je polovina léta, protože se v této době růst výhonů zpomaluje a růst stromu se koncentruje na kořeny a kmen.Jinak můj názor je takový, že každý strom, má svou genetickou výbavu, jak má vypadat. Může se přistřihovat, může se jemně tvarovat, ale neměl by se prznit takovým necitlivým a razantním zásahem, na který se chystáte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.