Choroba růží

Od: Datum: 11.05.16 16:21 odpovědí: 13 změna: 18.05.16 22:03

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit, co je tohle za chorobu? Vypadá to jako něco houbového, ale nevím, co to je a co s tím. Děkuji za odpověď.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.05.16 16:45
avatar

Tak něco podobného se mi také objevilo na ještě malých růžích po těch minulých nočních mrazech. Omrzly mi takto i některé již dost vzrostlé lilie, takže květ je v čudu. Ale všimla jsem si, že máte zem kolem růží úplně vyprahlou, suchou. Vy nezaléváte? Já zalévám a růže se vzpamatovaly. Také jsem pro jistotu postříkala proti savým a žravým škůdcům, i když jsem na listech okem nic neviděla. Nyní je to mnohem lepší, růže obráží už normálně dál a mají se k světu. já bych určitě poškozené větvičky odstřihla a keře postříkala přípravkem Calypso 480 SC. Udělala jsem to minulý týden a dnes vidím, že už se listy nekroutí a neschnou.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.05.16 17:24

Při čtení otázky jsem si říkal, že je to klasická černá skvrnitost. Jenže je ještě moc brzo. Ty konce letorostů taky neodpovídají. Přikláním se k poškození mrazíkem.


doplněno 18.05.16 19:46:

Jsou to všechno stejné odrůdy? Nebo každá jiná s různou odolností k nízkým teplotám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.16 18:35

To pckop. Problém je v tom, že takhle jsou napadeny jen dvě rostliny. Dalších deset, rostoucích v bezprostřední blízkosti, jsou v pořádku, Ale vím, že počasí je blbec.Ještě že nejsme na Marsu.

Datum: 18.05.16 18:30

Milá Suzymon, řekl bych, že zalévám, i když ne přehnaně. Ti saví a žraví mi asi nedají spát. Díky. A co skleník? Zkusíte něco?

Datum: 18.05.16 20:01
avatar

Jééé, tak hezké oslovení. Vy si asi pamatujete jak jsem "stavěla" skleník. ;) Tak na ten jsem se nakonec vyp..la a tu svou barabiznu-foliovník jsem vyztužila všelijakými kůly a prkýnky jako Ferda mravevec a potáhla kvalitní folií. Zatím drží :). Růže ale klidně postříkejte, ti "saví a žraví" jsou opravdu mrchy. Mně už se krásně vzpamatovaly a pěkně rostou a nasazují poupátka. Ale ještě dnes jsem odlamovala dvě větvičky přesně takové, jaké máte na své fotografii. Byl to určitě mrazík co to spálil. Ať se na zahrádce daří a růže voní a kvetou jako o závod.*placni* Suzy.


doplněno 18.05.16 20:10:

A ještě doplním. Ano, ani mně to nepopálil ten mráz všechno. Všimla jsem si že odpovídáte Pckop, že vám to chytlo jenom dvě růže. Asi byly ty ostatní trochu odolnější a vydržely to. Když mráz spálí meruňky, také nespálí všechny i když jsou na jednom stromě. To samé se mi stalo s těmi liliemi. Čtyři vedle sebe, stejně velké. Jednu to odrovnalo úplně, druhá byla lehce chycená a dvě bez poskvrnky. Pak kousíček dál čtyři výhony lilie a jenom jeden chycený. Vršek se sklonil a bylo evidentní, že ho šlehl mráz. Doleji jsem poslala obrázek té spálené lilie. Skomírá a roste jako mrzáček. A vidíte ty vedle jak už jsou velké a to byly všechny úplně stejné před tím mrazíkem.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.05.16 00:13
avatar

Mně to připadá,že je růže napadena tzv. nepravým padlím -Plíseň růžová( Peronospora sparsa ), vyskytuje se sice hlavně na růžích pěstovaných ve sklenících, ale může se objevit i venku, obvykle při pěstování v naprosto nevyhovujícím prostředí, jako jsou např.uzavřené, vlhké dvory s nedostatkem světla a vzduchu,nebo přemíra dusíku v půdě. Chorobu podporují i velké výkyvy teplot. Náchylnost odrůd je rozdílná.Více napadá růže s měkkými, matnými listy než odrůdy s listy kožovitými a lesklými. Na rozdíl od padlí se plísňový povlak objevuje jen na spodní straně listů a začíná se šířit zpravidla dříve než černá skvrnitost.Houba přezimuje ve formě podhoubí v pupenech na větvích odkud vyrůstají na jaře již napadené letorosty. Na vrchní straně se tvoří žlutohnědé nebo špinavě červené skvrny, jež později zasychají a zbarvují se šedě až hnědě. Listy vadnou, svinují se, usychají a postupně odpadávají. Napadené výhony zahnívají a odumírají. Je nutná likvidace napadených částí v počátku šíření (nedávat na kompost, nejlépe spálit) a nezalévat na list.Napadenou část však už nezachráníte ani chemickým postřikem.Jinak dva nebo tři ochranné postřiky by měly pomoci, ale jen v případě pokud pro růže vytvoříte optimální životní podmínky.Podle toho, co jsem napsala, sama si ověřte,zda by se o tuto plíseň mohlo jednat, já stále váhám, ale vzhled rostliny tomu nasvědčuje.

Pokud je však růže jen poškozena mrazem, rostla by stále pozadu,oproti zdravým růžím.Měla by listy menší, světlejší až žluté. Někdy to bývá jen na části keříku, na některém výhonu,který je pak lepší odříznout, aby ostatní rostly zdravě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.16 10:21
avatar

Ahoj Alenko. Tak já nevím, ale já sem dám alespoň foto jedné omrzlé lilie, protože foto růží jsem neudělala a už jsem ty poškozené větvičky odstranila. Ale vypadalo to úplně jako to je na obrázku tazatelky a stalo se to přesně v tom období jak přišly ty náhlé mrazíky na jaře. Ty růže teď už rostou zdravě, tak je zbytečné je fotografovat. Ale také jsem si napřed myslela, že to už začíná černá skvrnitost, nebo nějaký prevít co žere listy. Kdybych si nevšimla, že zrovna tak mám divně spálené i dvě lilie, tak bych to tomu mrazíku nepřičetla. Posílám foto té lilie, roste špatně, jak popisuješ u růží. Je zakrnělá a špatná, ale neulamuji ji, uvidím co bude dělat dál. U té druhé bylo několik výhonů, je to jiný druh a tam jsem ten spálený výhoh odstřihla a ostatní prosperují normálně.


doplněno 16.05.16 16:24:

Ano, také jsem si to myslela. Také tu potvoru znám, ale tohle se objevilo když byly lilie asi 4 cm nad zemí a současně s tímto jevem byly omrzlé i ty růže. Prostě druhý den. A teď ta lilie roste, ale v porovnání s těma ostatníma je to mrzáček. A já jsem ihned koukala právě doprostřed, protože jsem hledala tu bestii a hlavička byla prostě jakoby sežehnutá a povadlá. Opravdu mne pak napadlo, že to udělal mráz. Příznaky byly stejné i na meruňce a těch růžích.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 16.05.16 11:15

Pokud to jsou konce letorostů, tak to může bý toto. Housenka je v dřeni konců letorostu.

Pilatka dřeňová a prýtová - vyžírají dřeň výhonů, což může vést až k jejich úhynu. poznají se podle vstupních otvorů. Výhon je dobré ostřihnout až do zdravého a nalezenou mrchu zničit. Minulé roky se mi dařilo výhon naříznout podélně, potvoru zmasakrovat .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.16 18:40

Na pilatku jsem téměř alergický a hubím ji, jak můžu. Ale u švestek.

Datum: 16.05.16 23:52
avatar

Zdravím suzy, ať už to bylo s růžemi tak nebo tak,dobře jste udělala, že jste poškozené větve odstranila.Sama jsem zvědavá, jak se to s tím chudáčkem lilií bude dál vyvíjet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.16 18:33

Tady bych řekl, že růže rostou na vzdušné, jihovýchodní straně, takže si nejsem jist. Ještě si Vaši odpověď několikrát pročtu, ta choroba je velmi přesně definovaná. Díky.


doplněno 18.05.16 18:39: Hrdé Aleně : Tady bych řekl, že růže rostou na vzdušné, jihovýchodní straně, takže si nejsem jist. Ještě si Vaši odpověď několikrát pročtu, ta choroba je velmi přesně definovaná. Díky.
Datum: 17.05.16 11:53

Je to jenom namrzlé po těch nedávných chladných ránech. Nechávám to být, růže si poradí a obrazí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.05.16 22:03

Přátelé, děkuji ještě jednou Vám všem za Vaše odpovědi. Moc jste mi všichni pomohli.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.