Rajčata jsou tenké

Od: Datum: 09.05.16 11:13 odpovědí: 18 změna: 13.05.16 09:32
avatar

Dobrý den. Zasadila jsem si ze semínek rajčata, vždy kupuji sazeničky, letos jsem to vyzkoušela zasadit, rostou jak šílené, už mají metr na výšku, ale stonek je teňoučký. Mám je na okně, slunce to má dost, zalivám to jednou týdně hoštickým hnojivem, ale pořád jsou tenké.

Poradíte? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: misoskamisoska
Datum: 09.05.16 11:29

Teť už je nezachráníš, vytáhlé a hubené zůstanou, měly moc tepla nebo málo světla, tak se vytáhly.

Když je budeš sázet, sázej je naležato, ale dej pozor, aby se Ti nezlomily. Stonek přisypej v co největší délce a nech vyčnívat jen 15-20 cm vrcholek. Rajče zakoření po celé délce stonku a pak ten stonek, který zůstal nad zemí zesílí a bude hezky růst.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 09.05.16 11:46

Jak píše misoska. Málo světla (relativně), moc tepla a hodně hnojení, tak vyčouhly. Šikmo nasázejte. Pozor na přímé slunko po nasázení, ať rostlinky nespálí. Chce je to přistínit. Při nejhorším opět sazenice zakoupíte.

doplněno 09.05.16 11:57:

Suzymon, souhlas s Vámi. Jestli to po sobě dobře čtu, tak tam mám nasázejte.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.05.16 11:53
avatar

Pckop, tak já se zeptám proč se teda nemají sázet šikmo. Ty jsi dobrý zahradník, tak to budeš vědět, protože já jsem zase někde četla, že pokud to jde, tak se právě mají zasadit naležato a také to tak dělám. Jak píše misoska. Když se mi teda sazenice vytáhnou,tak zasadím naležato. jediné co mne napadá je to, že sice rače zakoření z toho stonku, ale hlavní kořenový bal je mimo a když pak zalévám, tak zalévám k sazenici a tudíž se voda možná do toho hlavního kořenového systému nedostane, nebo jen málo. Ale problém s tím nemám, nebo jsem si nevšimla. Letos mám sazenice akorát, takže jsem šikmo nesázela, ale ráda bych věděla proč myslíš, že se to dělat nemá. Díky. S.

doplněno 09.05.16 18:55:

;) Nojo, zase ta oční dyslekcie. To bys koukal co dokážu přečíst v křížovkách za blbosti a pak tady marně hloubám co tím autor myslel...:-D

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.05.16 09:32

suzy,,,rajčata se sází šikmo,ale ne naležato ,,ony pustí kořeny pak po celé délce stonku,který je v zemi a je větší úroda.

Ohodnoceno: 2x
 

 

Datum: 09.05.16 16:05
avatar

Myslím, že jste neměla hnojit, nebo jen málo. Já sadbu nepřihnojuju vůbec, právě, aby se nevyhnala do výšky. I tak mám některý rok problém, že se začne vytahovat, tak ji hned přenesu do ložnice, kde je chladněji a on ji ten "humor" přejde. Ale, jak radí ostatní, po zasazení zesílí velmi rychle, to bude v pohodě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 09.05.16 16:23
avatar

Dobrý den, půjdu proti proudu. Myslím si, že metr dlouhé a teňoučké rajče, které ještě poroste, protože ven ho dát ani ještě nelze, je jen ztráta času. Mně se toto neosvědčilo. Kupte si zase pořádné sazenice a hned je dejte potom ven - krátké, ale tlusté jako malíček. Toto budete jen "piplat" a výsledek bude nevalný. Omlouvám se, pokud jste chtěla jinou odpověď. Zdravím!

doplněno 10.05.16 08:43:

Myslím, že tazatelka to s tou výškou 1 metr trochu nadnesla - to už by tam musela mít i oporu (tyčky). Pokud si rajské pěstuje pro zábavu, tak to problém nebude. Pokud chce rajské i hojně sklízet, tak musí být pořádné a silné sazenice (od profíka). Svého času jsme pěstovali okolo 350 rajských a investice do kvalitních sazenic (od zahradníka) se vyplatila.

doplněno 10.05.16 09:26:

honzik - tak, to jste borec. Vypěstovat pořádné sazenice dá hodně práce a musí se to umět.

Většinou je lidé pěstují právě v tom kelímku a potom hned brzo ven. Rajské (prý) zastavuje růst při teplotě nižší jak 7 stupňů, tak spěch není na místě. Já je dával ven až po 1. červnu a žádné zpoždění se nekonalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzik*
Datum: 10.05.16 09:12

ono to nějak poroste, ale kdyby byly nízké a silné, tak to bude mnohem lepší. Nejsem žádný expert, ale možná právě proto se mi daří 2. rokem vypěstovat krásný sazenice. Seju koncem února a mám je doma za oknem na jih. Jakmile začnou rychle růst a není vyloženě kosa, jdou na nevyužívanou půdu na východní okno. Z počátku je tam i teplota okolo 10°C, ale rajčatům to nijak nevadí. Naopak. Zpomalí růst, nevyčouhávají, otuží se, světla mají dostatek a pomalu tvoří kořeny a silné stonky. Na začátku května jdou ven do hlíny, mám chráněné místo, kde přízemní mrazíky nehrozí. Jakmile se oteplí, jako teď, tak letí jak blázen. Ale mám je v množících květináčcích o průměru cca 10-12 cm, aby měly víc místa a pořádný kořenový bal. V malých kelímcích od jogurtu bych neuspěl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.16 18:22
avatar

Mě se letos s rajčaty bohužel stalo to samé. Měl jsem je v malých kelímcích, a semínka jsem dával již v Únoru. Ven jsem je dát kvůli počasí nemohl až teď a rostliny jsou 60cm vysoké a hubené. Teď už jsou v pytlích venku, tak jsem zvědav, jak se to bude ubírat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.16 00:18
avatar

zrovna u rajcat a okurek(navic roubovane) je treba mit poctive tluste sazenice, to doma bez prisvicovani lampou apod jentak neudelate. Pak to konci tim, ze rodice pri navsteve celou dobu az moc zasnou, jake mam vanocni stromy a co s tim delam, ze oni to maji polovicni... No, co s tim delam... koupim poradne sazenice, dam je do hliny a zalivam :)

doplněno 10.05.16 20:14:

roubovane jsem myslel okurky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.16 07:24
avatar

Joudici to bych se hádal. Minulý rok jsem dával rajčata normálně jako vždy ze semínek a venku v pytlích to po nějaké době mělo stonek jako kmen. A rozhodně jsem jim nikdy žádnou lampou nepřisvěcoval. Byly normálně za oknem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.16 12:16
avatar

Joudic, jak to myslíte s tím roubováním? To jsem ještě neviděla, ani neslyšela, že by se papriky a rajčata roubovala. Přečetla jsem několikrát, abych zase neudělala nějaký kopanec jako nahoře s tím "nasázejte-nesázejte". To myslíte roubovat na kmínek, jak se to dělá u angreštu a tak podobně? Ale já jsem letos také vypěstovala pěkné sazenice rajčat i paprik a bez lampy. Rajské jsem teda dávala až v březnu, papriky v polovině února. A můžu Vám říci, že mám lepší sazenice než co jsem letos viděla u zahradníka. Nebo při troše skromnosti alespoň zrovna takové.

doplněno 10.05.16 20:01:

Ahoj Samuraj. Já jsem dneska poslouchala radio a najednou tam říkali, že prý ti zmrzlíci přece jenom přijdou. A to minulý týden kecali, že prý už ne a že nás čeká jenom krásné počasí. Takže zase kecali a já blbec uvěřila a rajčata a papriky jsem už dala na záhony. Tak jsem dvě hodiny hledala v garáži všelijaké krabice kterými ty sazenice na noc budu muset přikrýt. Nejhorší to budu mít s lilkama, protože už jsou krásně vysoké a silné. *plac*A cukety mám už s malými cuketkami. Ty rajské příště zasej semínka až v březnu, to úplně stačí. Já také minulý rok dala dříve a stalo se mi to co Tobě. Papriky se musí, ty klíčí déle než rajské. Člověk se s tím piplá a pak mu to spálí blbej mrazík. Už těm chytrákům co předpovídají počasí nebudu vůbec věřit. Vědí kulový...

doplněno 10.05.16 20:11:

Jinak Ti držím palce aby se Ti rajčata vzpamatovala. Ráda bych Ti poradila, ale nemám zkušenosti s pěstováním v pytlích. Ale viděla jsem to a byla jsem překvapená jak byly pěkné a silné. Co to něčím přihnojit? Já jsem si na radu jedné zahradnice koupila "Stimulátor růstu". Značka "Rosteto" Je to tekuté a ředí se to vodou. Urychluje zakořeňování a růst rostlin. Zvyšuje násadu květů, zvyšuje množství a kvalitu plodů. Také je tam doporučováno v tom před sadbou namočit semena. Udělala jsem to a opravdu vzešla skoro všechna semena, i cibulky kytiček jsem v tom 24 hodin namáčela a opravdu to působilo. Už krásně lezou ze země. Já jsem to neznala, mám to letos poprvé. Zkus to, tím nic nezkazíš. Není to to samé jako ten gel, nebo práškový stimulátor růstu. Je to něco nového, jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.16 12:47
avatar

Suzymon, já to dával už v Únoru a když jsem porovnával sazenice moje a v Bauhausu, tak jsem se hrdě dmul pýchou, jak to mám krásné, ale pak se to vytáhlo a kmínek zůstal dosti slabý. Po přesazení do venkovních pytlů začaly schnout spodní listy a celkově ta rajčata vypadají bídně. Jsem zvědav, zda se dokáží schopit a budu mít takovou úrodu, jako minulý rok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.16 14:03
avatar

S tou předpovědí to je jako na houpačce. Na Nově říkaj, bude teplo, na Primě řeknou, bude zima...Jinak ten pitomej mráz, kterej byl někde na konci Dubna nebo začátkem Května mi oddělal jahody. Snad polovina květů je černých..Holt jsem to blbec nepřikryl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.16 12:24
avatar

Joudic, ani okurky roubované neznám. Pěstují se ze semen, jak byste je chtěl roubovat a na co? Opravdu máte zahrádku a pěstujete něco, nebo jen tak střílíte od boku? Ale tady na poradně jste kandidát věd, schválně jsem se koukla, tak jestli nemáte nějaké zvláštní super extra zkušenosti v pěstování. Opravdu by mne to zajímalo, nedělám si srandu. Člověk se pořád učí...

doplněno 11.05.16 17:51:

Tak to koukám jako puk a to doslova. A vyplatí se to piplání? Vůbec si to nedovedu představit v praxi. Stonky obou rostlin jsou křehké a když tak malý stonek naříznu jak tam může držet a ujmout se jiná rostlina. Dobře omotám to nějakou páskou. Ale kdy to všechno uzraje, když teď bych musela čekat až vyroste nať na bramborách a tak dál. Pokusím se to najít na internetu, protože jsem zvědavá. A děkuji za vysvětlení.

Napřed jsem si myslela, že si děláte srandu, ale bylo mi divné, že na to nikdo kromě mne nereagoval.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.16 14:15

Roubují se okurky, rajčata, melouny. Naroubujte si rajče na brambor. Sklidíte rajčata a pak vyoráte brambory. Užitek přinese roub i podnož.

doplněno 12.05.16 12:39:

http://www.dama.cz/domacnost/…stou-rajcata-i-brambory-23202

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.16 16:06
avatar

jsem obycejny pestitel, za mlada vseho mozneho *frajer* a ted uz jen hlavne zeleniny :) ale studoval jsem agroekonomii (ne ze by mi to neco extra dalo). Mam zahradu a slepice. Sazenice kupuju odjakziva, nikdy clovek nevi kolik svetla cele jaro bude, a pak to presne skonci vytahanyma rostlinkama a svitit elektrinou na zeleninu je blbost, to se vyplati na jine rostliny :)
Okurka se roubuje na tykev, je pak velmi vitalni a netrpi chorobami korenoveho systemu. O roubu rajcat na brambory slysim taky poprve, proc ne :)

doplněno 11.05.16 18:42:

@suzy no jak pisu od zacatku, sazenice KUPUJU ;)
kdo by se s tim presne piplal, dam pade nebo netusim kolik to stoji (kupuju toho vzdycky vic naraz), a nestiham ze 3 rostlin obdarovavat okoli, protoze 30 salatovek behem tydne, a dalsi dorustajici, to se neda ujist :) Letos mam i 3 melouny, tak jsem zvedav :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.05.16 16:39

To by chtělo obrázek.Pokud jsou vysoké tak se stejně musí položit při sázení,a ony se zakoření na slabém stonku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: misoskamisoska
Datum: 12.05.16 12:11

O roubování okurek na tykev jsem slyšela, ale nikdy se mi do toho nechtělo. O roubování rajčat na brambory slyším prvně, nedělá si z nás pisatel šoufky? :))

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.