Thuje zivy plot-jaky odstup sazeni?

Od: Datum: 09.05.16 18:31 odpovědí: 10 změna: 10.05.16 17:08

Radcove,jak spravne zasadit thuje na zivy plot.Jaky odstup je optimalni?Dik za Vase rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.05.16 20:12

Zdravím, já jsem dával 40 cm od sebe.

Ohodnoceno: 0x

Od: shermen
Datum: 09.05.16 21:37

Já dával 3 do metru.

Od: sepi®
Datum: 09.05.16 22:38

Já bych volila něco jiného, než tůje. Až jednou vyrostou, je problém se jich zbavit ((( Na zahradě jsme takto kutali tři čtyřmetrové, a pět skoro dvoumetrových.Už jsme zahradu takto koupili.Je to sice vzhledově hezké, ale z dlouhodobého hlediska na prdlačku(((

Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.05.16 23:17
Asi záleží na druhu. U smaragdů jsme nechali necelých 60 cm. M.
doplněno 09.05.16 23:45: No, my čerpali info zde: http://www.thuja.cz/Thuja-Smaragd.html,rec,9
A také z vlastní zkušenosti, kdy túje ve skoro sousední zahradě má 50 cm v průměru.

Datum: 09.05.16 23:23

smaragdy 30-40, ale trva to nez to vyroste :)

@sepi moc nechapu, co vam vadi, porad je jednodussi uriznout tuji, nez cekat 10 let nez trochu naroste. Taky malokdo, kdo nasadi tuje, si pak za par let rika: "covece, zacina mi vadit, ze nevidim na sousedy, postavil si tam sezeni, a ja z toho nic nemam.." :)

doplněno 10.05.16 00:09:

co ja bych za ne dal... nevim proc bych kutal tuje u plotu, pokud bych nekoupil vedlejsi pozemek :)

Od: sepi®
Datum: 09.05.16 23:30

Až je budete kutat, a to z jakéhokoli důvodu, pak pochopíte))

Od: thuje
Datum: 10.05.16 01:23

Já si myslím že thuje na zahradu je dobrá věc. Aspoň si pomalu přivyknu jak to bude vypadat na hřbitově.

Datum: 10.05.16 08:45
Chci upozornit i na jiný odstup...
OBČANSKÝ ZÁKONÍK § 1017
(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
Takže myslete i na to, že by soused mohl mít případně připomínky ke vzdálenosti výsadby od plotu. Také k případnému stínění.
§ 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
§ 1012
Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit. Vlastníku se zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.
Sousedské vztahy jsou křehké, je dobré si je udržet co nejlepší
Stín a opadávání suchých větviček do sousedovy zahrady někdy dokáže nas...štvat
Ohodnoceno: 2x

Datum: 10.05.16 09:32

Doporučení pro smaragdy (jsou asi nejhezcí) je cca 70 (80) cm nejlépe do trojsponu, tzn. 1. řada od plotu 70cm a rozestup 70 cm, druhá začíná 70 cm od 1. řady a 35 cm od 1. krajní thuje. Smaragdy mají vzrůst asi do 30cm ročně. (mně za 42 roků: 1 ks asi 90x500cm, jeden volně rostoucí mez jinými dřevinami). Thuje můžeme tvarovat, a tím můžeme předejít možnému konfliktu se sousedy, jak je zde popsáno. Vhodné do 2m vzrůstu jsou Miky ...

Pro živý plot je ale vhodnější různorodý, z více druhů dřevin, je to příjemnější pro pohled (thuje takto vysazené jsou dosti spojovány s hřbitovem) a navíc, když se pak podíváte na 10, 20, 30 m dlouhý takto osázený plot, je to jednotvárné a smutné. Než vysázíte, popřemýšlejte, podívejte se po okolních zahradách. Když už v řadě thuje tak před ně různobarevné keře, stálezelené i opadavé. Ale úplně nej, je podívat se, co chci vlastně od sousedů oddělit, jejich, moje posezení, okolní okna, a tam zasadit vzrůstné stálezelené dřeviny. Na ostatní místo pak i opadavé s různými barvami listů, zde jsou krásné i zakomponované jehličnany a to různých velikostí, jak do výšky tak do šířky. I ty thuje tam můžete zakomponovat a před ně dát keře. Není také moc pěkné sadit " do jedné lajny". No a pak je radost okem kdykoliv pohlédnout ... Přeji vám to vaše nejlepší rozhodnutí

Datum: 10.05.16 17:08

Hodně záleží na druhu tůje, každá má jiný růst, a tím se řídí jak rozestup při sázení, tak i střih. Smaragd se "nezapojí", což znamená, že i za řadu let to stále budou jednotlivé (krásně zelené) stromky vedle sebe, Brabant se zapojí tak, že vytvoří souvislou zelenou stěnu. Pokud jde o střih, se Smaragdem zkušenosti nemám, ale ten ani stříhat není třeba, leda na výšku, i když to pak možná trochu ublíží jeho siluetě, což ale u živého plotu nevadí. Zato Brabant lze stříhat na šířku i výšku a to podle toho, jaký plot chceme, stačí jednou ročně a vzniklá zelená stěna vypadá opravdu krásně. Jo a ten rozestup, u Brabanta 60 cm, u Smaragdu spíš 50.

doplněno 10.05.16 17:21:

Jéžiši, opačně... Smaragd 60 cm, Brabant 50, omlouvám se, dík za pochopení.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.