Seno nebo tráva jako mulčovací materiál?

Od: Datum: 25.04.16 11:45 odpovědí: 12 změna: 28.04.16 19:18

Družstvo u nás používá každý rok slámu "pod jahody". Tak jsem si říkala, jestli by nešlo seno nebo posekaná tráva také použít třeba kolem malin, rybízu apod. Mulčovací kůra je při větší spotřebě drahá a každý rok se "roztahá" a je nutno kupovat novou. Myslím, že v seně by se nemuselo dařit nějakým škůdcům. Nebo jaký jiný (doma dostupný) levný mulč vymyslet, abych nemusela řešit trávu? Mám totiž vše zasazené po různu volně v trávníku a moc se mi nelíbí nějak každý keř ohraničovat kamením apod. U malin to ani prakticky nejde. Jak to děláte vy? Díky!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 25.04.16 11:49
Seno je horsi jak slama. Drzi v sobe moc vody a hnije to pod nim. Co netkana textilie?
Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.04.16 12:09

Ano, jednou jsem to zkoušela a seno shnilo a bylo tam plno slimáků a plísní.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.04.16 12:12
dával jsem loni zkusmo trávu ze sekačky jako mulč kolem rajčat a drželo to. Seno bych nedával aby se mi z něj na záhon nesypaly travní semena ale ověřená je sláma která se běžně dává pod jahody aby nebyly od hlíny. Letos zkouším hobliny z truhlárny ale nevím jak vysoká vrstva musí být aby udržela plevel na uzdě.

Datum: 25.04.16 12:45

Sláma pod jahody se dává proto, aby se zabránilo styku se zeminou, né jako mulč.

Běžně se jako mulč používá krátce sečená tráva (ze sekačky), ale vzhledově to není nic moc. Pokud dáte najednou příliš vysokou vrstvu, bude tráva zahnívat a páchnout. Ideální třeba kolem stromků nasypat posekanou trávu a po nějaké době jí zahrábnout zeminou a přisypat další.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.04.16 12:57

nadrobno posekaná tráva je přímo ideální k mulčování. Opravdu musíte vychytat její vrstvu, aby nezahnívala. A po každém sekání můžete přidávat. Nejenže přidáváte do země živiny, ale bráníte odpařování vody ze záhonu, zabráníte růstu plevele atd. Problém někdy dělají kosové - hrabou v tom a hledají žížaly. Seno nedávat, to ihned hnije

Ohodnoceno: 3x

Datum: 25.04.16 15:45

Nakrátko posekaná tráva, nejlepší zkušenost, ještě se mi nestalo, že by zahnívala, i když dám silnější vrstvu, vždycky ji volně rozprostřu, ve vrstvě něco přes 5 cm, nebo spíš necelých 10 cm. Nejlepší je předtím půdu zkypřit, jenže není vždy čas. Mulč vypadá docela přirozeně a proto je celkem vzhledný a navíc nevadí při dalším sečení (jako např. kameny), brání vysušení zeminy a zlepšuje její kvalitu.

Datum: 25.04.16 21:55

Neznám praxi rádců,ale ani seno,ani slámu bych nedával.Maliny a rybíz mají rády kyselou půdu.Proto doporučujou ten mulč.Raději bych dal místo mulče pyliny,nebo hrabanku z lesa.(jehličí)

Datum: 26.04.16 10:25

Když jsem jeeště měl zahrádku, běžně jsem jahody obkládala čerstvě nasekanou trávou

Datum: 26.04.16 20:53

Posekanou trávu dáváme nejen pod malinovník atd.,ale také pod živý plot a i na záhony pod další rostliny.

Datum: 26.04.16 21:00

Jak píše kytka,každý týden po příchodu na zahrádku shrabávám kůru zpět ke kmenům a keřům.Kosi řádí.Ale jednak to vypadá pěkně a navíc je to funkční. Na jaře zasadím brambory,sice jen pár řádků,ale všechnu posekanou trávu sekačkou sypu na brázdy. Musím říct,že bramborám to svědčí a nemám problém "kam s ní" a po sklizni všechnu zaryji do záhonu.

Od: misoskamisoska
Datum: 27.04.16 07:45

Taky mulčuji trávou ze sekačky, nejlepší je opravdu vrstva něco mezi 5-10 cm, čerstvá, hned po sekání, dávám mezi řádky česneku, k bramborám, k ovocným stromkům, kolem keřů, kde nechci, aby mi rostla tráva. U těch keřů, buď při dalším sekání přidám další vrstvu anebo shrabuji tu původní a kolem keřů je hezky "bezplevelno". U maliníku a rybízu totéž a nejvíc se mi osvědčilo mulčování trávou ze sekačky u růží, když bylo horké léto, já měla i bez zalévání výstavní růže. Mulč udržoval vlhkost. Už pár let se chystám, že budu pěstovat brambory v trávě, ale nějak pořád nemám přebytek trávy, stačím ji sypat kolem všech těch rostlin a na hromadu nezbývá...

Datum: 28.04.16 19:18

Přesně jako ostatní. Posekanou trávu sekačkou sypu mezi maliníky pořád. A i kolem stromků rybízu. Nikdy mi nic nehnilo. Naopak se pokaždé divím, kam se ta tráva tak rychle poděje. Malin mám široký pruh a tak se nijak nezdržuji žádným urovnáváním, prostě každý košík posekané trávy rukou rozházím na zem kolem. Ale já moc nehledím na nějakou estetiku, ale spíše na výnos. Maliny mám dvakrát plodící velmi dobré velké a voňavé.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.