Jak na zanedbanou zahradku

Od: Datum: 16.04.16 20:12 odpovědí: 30 změna: 25.04.16 13:17

zdravím, koupila jsem si zahrádku, která je celkem zanedbaná.. zahrádka ma cca 300m2, nejsou tam plodíci stromy.. chci ji využívat na relax a druhou půlku na pěstovaní napr. bylinek, rybízu a podobně.. každopádně jsou tam keře a rostliny, které neznám.. a co s plevelem? nejraději bych tam chtěla trávník.. mám plevel vyhrabat a pak půdu obdělat nebo můžu rovnou vykopat a pak jen plevel pozbírat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.04.16 20:25
avatar

Asi by to chtělo poradu se zahradním architektem.Osobně bych vyklučil vše,co se mi tam nelíbí a celou plochu zaoral.Pokud něco plevele zůstane(do měsíce)použil bych Roundup.Na část pozemku bych vysázel brambory.pod něž bych pozemek důkladně pohnojil chlévskou mrvou.Po sklizni už bude půda biologicky aktivní.Lze ji pak rozdělit podle použití.Plevele se značně omezí.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: johannka
Datum: 16.04.16 20:39

nevíte co to je?

Datum: 16.04.16 20:45
avatar

No, fotka je sice nevypovídající, ale každopádně bych zanedbanou zahradu zplundroval RoundUpem, pak bych vysel kvalitní trávník a tam, kde by se mi to líbilo, bych vysadil květiny, dle vkusu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.04.16 20:54

Nejdřív roundup, pak zorat, rozmyslet si kam co dát a sít a sázet.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.04.16 22:33
avatar

Přesně tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.16 20:57
avatar

Tak ten menší, šedivý, plstnatý keříček je šalvěj lékařská. Medonosná bylinka. Rozemněte list, bude hezky vonět, na čaj, nebo desinfekci.

Ten větší, který právě nakvétá žlutým soukvětím, by měl být mahon /mahonie/.

U prvního obr. vidím pod šalvějí rozchodník /sedum/ dává se na skalky, nebo okraje cestiček, stačí mu i suchá oblast, není náročný, dobře se množí /sám/, i barevně kvete /bílá,žlutá, růžová/.

Vedle mahonu vlevo je možná i maliník, nebo bezinka? Ale spíše maliník, není to dobře vidět.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: johannka
Datum: 16.04.16 21:09

děkuji.. a co další?

Datum: 16.04.16 21:45
avatar

Tak ten první hádám - malý stromek spíše hrušně, nebo třešeň.

Druhý je opravdu ten maliník, budete mít již letos co na zobání.

Třetí - pokud to je ovocný strom, tak bych tipla špendlík, švestka, ale také to může být nějaký okrasný keř, neudržovaný, bez prořezu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: johannka
Datum: 16.04.16 21:49

pohanka: moc děkuji za odepsání a vaši pomoc

Datum: 16.04.16 21:51
avatar

Rádo se stalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.16 23:51
avatar

Zdravím. Já si dovolím naprosto nesouhlasit s předchozími radami. Totálním vyplundrováním všeho, co na pozemku je, řeší situaci všichni, kdo o zahrádce nemají ani šajna. Osvědčilo se mi 1 rok počkat. Za ten rok vykvete všechno, co vykvést má - posoudíte si, zda se vám to líbí a ponecháte si to, zjistíte čemu se nedaří a stálo by to za ponechání - vylepšíte tomu podmínky či přesadíte, zjistíte jak, kam a v kterou denní dobu na pozemek svítí slunce a podle toho, kde co roste (včetně plevelu) a nebo neroste, poznáte, zda máte na pozemku zem s kyselou, nebo zásaditou reakcí. Tam, kam vám slunko svítí pozdě do večera, tam si uděláte posezení. Pak se rozhlédnete okolo a vymyslíte si, na které dřeviny, kytičky, plodiny by se vám z toho posezení příjemně koukalo. A na internetu si zjistíte, jaké podmínky co potřebuje a podle toho řešíte. Hezká místa spojíte cestičkami a nezapomenete na kompost, lépe kompostér do stínu. Budete potřebovat hnojení, a chemické vám za 3-4 roky zasolí zeminu a nic vám tam neporoste. Ani ta tráva. A během toho roku můžete likvidovat hlavně kopřivy, pampelišky, pýr, jetel plazivý a další úporné vytrvalé plevele (ty raději nekompostujte). Zatím jen sečte trávu a trhejte "obyčejné " plevelíčky - z obojího už tvořte kompost. Vždycky je lepší "vypulírovat" letitý trávník, než ho herbicidem zrušit a vysít nový. Ten je totiš tak 3-4 roky řídký, a pokud zaprší, relaxujete (jak píšete výš) prostě na blátě. Ať vám zahrádka dělá radost. Ida

Ohodnoceno: 3x
 
Od: poletusak
Datum: 18.04.16 14:20

Naprosto s vámi souhlasím, pod to se podepisuji!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.16 05:14

Letos bych začala vykopáváním plevele a čekala co na zahrádce vlastně vyroste a urodí se .Po té se rozhodnout co dál, co si kde ponechat a co zlikvidovat... Některé keře už třeba ponesou dobrou úrodu.Ono je lehké vše zlikvidovat,ale proč? Pokud tedy z toho nechcete dělat "zámeckou zahradu".

Rozhodně nejsem zastáncem likvidace všeho, ale to se musíte rozhodnout sama .

Záhon na bylinky si můžete udělat už letos , to se jistě místo na něj najde.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pb®
Datum: 17.04.16 08:06
Souhlasím s předchozími příspěvky. Neničte zahradu herbicidem, když ani nevíte, co tam máte. Vždyť nepoznáte ani šalvěj a malinu! Chcete tam pěstovat bylinky a přitom ony tam už rostou. Roundupem si je akorát zabijete a pak budete kupovat za drahý peníz mrňavé sazenice. Taková krásná šalvěj, co bych za ní dala. Nejdřív bych si zjistila, co tam roste, co plodí a co je opravdu jen plevel a pak se rozhodla, co zničím a co ponechám. Osobně nesnáším zahrady s hektarem anglického trávníku, kde jinak nic není. To je mrhání prostorem, pokud to není určené na hraní golfu. Zahrada má potěšit oko, dávat pyl včelám a poskytnout občerstvení. To zelená poušť v podobě dobře udržovaného trávníku nezvládne.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.04.16 09:24

Já také souhlasím s tím, nechat na zahradě to, co tam již je a stojí to za to zachovat. Ale není třeba čekat s likvidací plevele až do podzimu. Udělejte dobrý kafčo, upečte bábovku a pozvěte na zahradu někoho, kdo tomu rozumí. Nemusí to být hned profesionální zahradník. Leckdy je daleko lepší laik, který miluje zahradu a vše, co na ni roste. A většina těchto lidí Vám velice ráda zadarmo poradí. K takové návštěvě je právě teď ideální doba. Všechno je již ze země venku. Jarní cibuloviny jsou již sice odkvetlé, ale listy ještě nejsou zatažené, takže se dá poznat, kde jsou. No a to co má kvést třeba na podzim, je až na pár vyjímek, také ze země venku. Potom se budete muset rozhodnout, zda budete dělat celou zahradu najednou, nebo po částech. Když ji budete chtít dělat celou najednou, budete muset to, co Vám tam roste asi vyrýt a potom znovu zasadit. Nebo budete volit druhou možnost, to co roste necháte na místě a k tomu budete přidávat další rostliny. Jinak teď je ideální období i na likvidaci tím roundopem. To, co chcete zachovat přikryjite třeba kyblíčkem a plevel okolo postříkáte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: johannka
Datum: 17.04.16 12:25

ano nezpoznám ani šalvěj..taky neříkám, že tomu rozumím... pěstovat jsem chtěla bazalku, pažitku, petržel a pod co mi bohužel nevyroste ani na balkoně.. bydlím v bytě, nemám žádne zkušenosti.. proto se taky ptám.. foto, které jsem vložila, tak keře a rostliny na nich nemám absolutně v pláně odstranit.. to co plánuji zatravnit, jsou pouze plochy na druhý straně, kde nic není a dokonce ani ta tráva.. a to len horní část.. spodní chci právě nechat..

Datum: 17.04.16 09:03

Johannko, předpokládám že zahrádka bude v nějaké kolonii - pokud poprosíte souseda, tak vám zajisté s identifikací rostlin pomůže (pokud bude znát). Nyní bych likvidovala především plevel, aby se nestihl vysemenit. A až poté se pustila do úprav zahrady. Likvidovat vše herbicidem není rozumné.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.04.16 20:10
avatar

Johanko, naprosto souhlasím se všemi, co radí prozatím vůbec nepoužívat žádnou chemii k ničení plevelů, protože jste "nováček" a nevíte co je plevel co ne. Navíc můžete kontaminovat i půdu. Na posezení si místo určitě vyberete, až bude lepší počasí a na zahrádku si trochu zvyknete a budete vědět, kde je sluníčko pořád a kde ne. Ta šalvěj je opravdu velmi užitečná, stačí promnout mezi prsty a ucítíte tu vůni. Používá se pod maso a já si z ní dělám čaj. Nebo pokud byste potřebovala dezinfekci, tak odvar ze šalvěje je výborný i na zuby. A ještě ke všemu krásně kvete. A patří právě mezi bylinky a ty se chystáte pěstovat. Takže šalvěj by neměla chybět. Udělejte si záhony na rajčata a papriky, pár řádků mrkve a tak. uvidíte, že to co si vypěstujete je nesrovnatelné chuti s tím co koupíte v supermarketech. A pak také kytičky, tulipány a narcisy na jaře a jiné trvalky které kvetou během celého léta. Je toho hodně co udělá člověku na zahrádce radost. Já už bych se bez zahrádky těžko obešla. Rybíz, maliny, ostružiny, jahody...

Bude to chtít trochu práce, ale stojí to za tu námahu. Uvidíte. Nakonec když jste si zahrádku koupila, tak Vás k tomu určitě něco vedlo a není to jenom proto, že tam chcete ležet na lehátku. Ale i to můžete a hezky se dívat, jak to kolem Vás kvete a roste...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: johannka
Datum: 17.04.16 20:42

ano přesně tak, jsem nováček.. proto na začátek jsem chtěla jen ty bylinky a např. ten rybíz poradíte jak na ten rybíz?příšti rok bych zkusila ty rajčata.. jinak někde jsem tady četla, že je začít bramborama, kde je plevel... takže tam dám brambory, místo té chemie..

Datum: 17.04.16 21:45

Johanko, rozhodněte si kam zasadíte rybíz (většinou se dává někam k plotu či po obvodu zahrádky) a v nějakém zahradnictví si kupte keříky či stromky. Pokud si přichvátnete, budete již letos sklízet aspoň pár kuliček.

To samé rajčata - připravte si záhonek, co nejvíce na sluníčku - sazenice rajčat se sází po 15. květnu ( po takzvaných ledových mužích 12. - 14. května) a letos již budete mít sklizeň. Je škoda to nezkusit, když máte zahrádku.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.04.16 21:57
avatar

Johannko, na té poslední fotce to vypadá jakoby v dálce bylo jahodiště, a po levé straně již něco řádkuje. Mám z tohoto místa pocit, že sloužila jako zeleninovýnový záhon. Půda na pohled je ale planá, chudá, chtělo by to porýt a pohnojit. A protože mluvíte stále v jednotném čísle, zeptám se, máte na tuto práci nějakou mužskou paži? Na sadbu brambor je potřeba půdu připravit, zrýt. Tam, kde je trávník a dlouho se nic nepěstovalo, tak tam vyrostou ty největší brambory.

Jedna možnost by byla a to bezúdržbová zahrada, permakulturní zahrady - přírodní zahrady. Brambory se potom dají pěstovat na slámě, nebo na trávníku - tedy vlastně i na posekané trávě, bez rytí. Nebo Vás mohou oslovit vyvýšené záhony. Ale protože začínáte, tak si myslím, že se do tohoto pouštět nebudete.

Měla jste tu dobré rady, nechte zatím stromy, keře tak jak jsou, pozorujte, učte se, co kde roste, kvete. Zatím likvidujte plevele, ale i ty jsou některé k jídlu, nebo léčivé. Ale samozřejmě, že na malé zahrádce kopřivu, pýr, bršlici nechcete.

Poryjte si někde malý záhonek, který bude čistý, bez vytrvalých kořenů a dejte si tam tu pažitku, petrželku, saturejku, levanduli nebo jaká bylinka by se Vám hodila. Můžete si dát po sadbu - hlávkový salát, později po zmrzlících kedlubnu, okurku, vysít mrkev je už pozdě.

Zatím plánujte, je dobré si nakreslit, co kde byste chtěla, podle toho postupovat. U odpočinkové zony květinové záhony, zeleninové u zdroje vody. Ale nemůžete mít na tak malé zahrádce všechno. Ty jedy, co chlapi doporučují, bych také vynechala. 300 metrů není tolik, abyste to nějak nezvládla. Motyka, malá motyčka, rýč, sekačka na trávu, konev, malý kompostér, pilka, nůžky, a postupně si budete potřebné věci dokupovat. Je to radost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.04.16 08:10
avatar

Pohanko, tak to jsi mne vyděsila. Já také ještě mrkev nevysela. Ono tady pořád prší a je zima. Ale já mrkev vyseju i tak. Asi bylo v minulých letech lepší počasí, protože když seju mrkev, tak už jsem v tričku a svítí sluníčko, teď se teda musím nabalit do bundy a jít do deště. Já teda seju karotku, tak jestli to není odrůdou, protože mi vždycky vyrostla pěkná. A to jsem loni sela dvakrát, protož mi celý záhon do rána sežrali slimáci. Mrchy...


doplněno 18.04.16 08:20:

Jo, a ještě jsem chtěla dodat, že ten první obrázek, takový ten vysoký neudržovaný keř co právě obráží a je za ním nějaký hnědý plot, je Vajgélie. Mně kvete červeně a tahle potřebuje prořezat. Ale je to krásný ozdobný keř a kvete skoro celou sezonu a dělá parádu.


doplněno 18.04.16 18:19:

Ahoj Pohanko, já ji dneska teda zasela. Právě jsem to skončila. *uf* Sela jsem i pastiňák, kopr, ředkvičky, petrželky naťové a roketu. Mám moc ráda petržel kořenovou, ale nikdy mi tady skoro ani nevzejde. Nevíš čím to je?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.04.16 14:45
avatar

Ahoj Suzi, to se omlouvám, mrkev lze opravdu zasít pro podzimní sklizeň později.

My jsme se naučili ji dávat hned jak sleze sníh, nebo ještě před zimou, aby měla co největší náskok. Záleží též na koupené odrůdě, obě možnosti jdou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.04.16 13:28
avatar

Zdravím. Rybíz není náročný na pěstování. Má rád přistínění, půdu s neutrální reakcí a snese i půdy těžší. Musí mít ale dostatek živin, ty se dodají ke kořenům při výsadbě. (Červený a bílý snese i kyselejší půdní reakci, černý pak i trochu vápenatější zem). Potřebuje i dodst vláhy. Polední sluneční úpal nesnáší - proto jsem radila rok sledovat a přemýšlet kam a jak svítí slunko a jaká je na pozemku zem, pak teprve sázet. Stromkový rybíz má kratší životnost, keřový vydrží i 30 let. S řezem se to nemusí přehánět. Na jaře (ne vždy) se vyřezávají některé staré, tlusté a odplozené větve tak, aby jich zůstalo asi 5-6. Pak ze země vyrazí nové, mladé, světé, které zas několik let plodí. Přihnojovat je nejlépe kompostem, před zimou jím nakopčit keřík u kořenů (jako u růží) a na jaře rozhrnout a mírně zarýt. Starší keře se přihnojí zjara, na zimu se nenakrývají.

A ty brambory - dají dost práce a letos už je skoro pozdě. Zem musí být zoraná a vyhnojená s pravidelnou a dostatečnou závlahou a trochu se musí vědět, jak na to. Idanova

Idanova

Ohodnoceno: 0x
 
Od: annaa
Datum: 18.04.16 09:55

A na té poslední fotce, úplně dole v tom řádečku, bude možná také příjemné překvapení. Já tam vidím stříbrnou Levanduli.:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.04.16 17:15

Je tady spoustu názorů, které nesouhlasí s použitím chemie. Sám jsem taky navrhoval roundup k potlačení nežádoucích plevelů a to z prostého důvodu. Nikdo nevíme jaké tam máte plevele. U jednoletých je tam semenná zásoba, ale tu dle návrhů výše umlátíte motykou. Horší s vytrvalými. Svlačec, bršlici ani pýr mechanicky neodstraníte a už vůbec ne např. ve skalce nebo pýr z trávníku. Na záhonech obtížně a místo užívání si na zahrádce budete kopat a kopat a zbytečně.


doplněno 18.04.16 17:16:

Pro suzymon: karotka nasetá do konce června naroste.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 18.04.16 18:20
avatar

Pckop, díky, už jsem dneska zasela. *placni*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.16 10:01

Padlo tady plno názorů. Já bych to řešil rozhodně vysadit brambory.Jestli máte možnost , kde nehrozí, že si něco zničíte, pohnojte a zaryjte . Na brambory není pozdě, pokud seženete odrůdy s kratší vegetační dobou, můžete na realizaci svých představ prac ovat už v červenci, srpnu po sklizni.Budete mít pozemek vyčištěný, bez použití chemie. Pak už záhonky na léčivky, bylinky, květiny trvalky a nebo trávník, který zasetý v září do zimy ještě dobře obroste. U angreštů a rybízů bych volil stromky, jestli na vás netlačí stáří, tak bude a ohýbat se pro úrodu bolí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.16 10:32

Já tedy bych vše zničila a založila novou..Na těch pár bylinek nepotřebuje je mít rozházené po celé ploše a udělala bych tomu řád...Dady bych začínat tedy nechtěla,,Je to samá spleť zaplevelená...Nic ve zlým-je to můj názor,,jen rybíz bych nechala...


doplněno 25.04.16 10:51:

No tak bez chemie se neobejde rajčata musí stříkat rybíz by měla také proti kadeřavosti /kroutí se listy/,,dnes se téměř stříká vše.Takže nějaké pěstovýní mrkve a jiných takových rostlin,bych nedělala,dají se koupit.Stejne to má samé choroby .A postřik potřebuje vše.Takže žádnéBIO to není.A semena jsou drahé..nakonec vám nic nevyleze a je po práci.

Také ksme pěstovali,ale jen okurky,fazole ty velké rajčata a můj zkoušel kde co.,,a mi to vadilo.Člověk pomalu začíná ubírat z toho co by chtěl..ale pro mne to nemá cenu,,koupím si to.Na bylinky a takové novoty stačí kousek místa.Ještě tak uvažuji česnek ten je drahý. To je jen můj názor po zkušenostech se zadradničením...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: annaa
Datum: 25.04.16 13:17

Já bych byla s likvidací na své nové zahrádce opatrnější. To co tam vydrželo a roste mezi plevelem, bude jistě zvyklé na místní podmínky a bude se tomu dařit. Stačilo by rostliny přesadit na pro mne vhodnější místo.

To že dobře porostou se nikdy nedá zaručit u nových rostlin, které si pečlivě vyberete protože se vám líbí a zasadíte.

Viděla jsem u souseda, který koupil dům se zahradou, a celou jí okamžitě nechal doslova zorat, zničil všechny poklady které tam celé roky rostly dřív, než mohl poznat co tam vlastně má. Objednal zahradníka a nechal si zahradu osázet rostlinami dle vlastního vkusu. Už je to 3 roky a dodnes nemá v zahradě nic, než pár jehličnanů. Vše co tam zasadí mu zajde.

U nás třeba je tak velká invaze slimáků, že většinu zeleniny a některé druhy květin pěstovat nelze, všechno sežerou. Jsou ale i rostliny které jim nechutnají a ty zdárně pěstuji já, přestože by se mi jiné třeba líbily víc, vím že nemá smysl je sázet.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.