Problém s levandulí

Od: Datum: 12.04.16 20:30 odpovědí: 7 změna: 02.05.17 06:51
Dobrý den, prosím o pomoc při problémů s levandulí. Koupila jsem si levanduli v květináči, dle instrukcí jsem ji umístila na parapet okna, zalévám ji až vidím že je to nutné a květina "klapi" nicméně květy začínají ztrácet fialovou barvu jakoby by nyní byly spíš zelené a navíc květina vyžaduje zálivku skoro každé dva dny což vůbec neodpovídá tomu co jsem se všude dočetla.. Můžete prosím poradit jestli nevíte v čem je háček a jak to napravit? (jestli je lepší dát kytku ven na balkon nebo dát pryč z přímého slunce?)Na internetu jsem nic nenašla tak budu ráda za každou reakci.. Děkuji
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.04.16 23:52

Levandule má ráda slunce pokud je jen raní tak déle kvete problém bych viděla spíše v zemině veškeré byliny a skalničky mají rády úplně obyčejnou zeminu kterou najdete všude zálivka není náročná pokud je květináč suchý neznamená že květina potřebuje zalít stačí klidně jednou týdně a když je pěstovaná v květináči je potřeba ji přihnojovat nebo co 2 roky měnit zeminu jo a určitě ji nestříhejte na podzim lepší je to na jaře

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.16 00:35
avatar

Zdravím Romano, levanduli jste si koupila bohužel rychlenou,určitě předpěstovanou ve skleníku, protože normálně;) kvete od června do srpna .Pak si myslím,že ji přeléváte.Při přemokření se vlastně "udusí" kořeny a ty pak nejsou schopné dodávat nadzemní části potřebnou vláhu i když jí je v zemině dostatek, či spíš nadbytek.Nechte zeminu vyschnout.Nevím sice od kdy ji máte a jak ji máte velkou,ale na jaře se normálně každoročně provádí sestřih, tak asi o třetinu, za předpokladu, že keřík nemá ještě staré dřevo - tam by levandule špatně obrazila nebo by neobrazila vůbec.Tak bych to zkusila, květ už asi stejně nezachráníte. První dva roky ale levandule moc rychle neroste.A pro úplnost-má ráda lehkou, sušší, písčitou zeminu,ale roste i v obyčejné zahradní zemině na slunečném stanovišti, takže slunce ji naopak nevadí. Nejlépe by ji bylo venku,když né na záhoně, tak alespoň na balkoně.To je můj názor *jasne*A jakou vlastně odrůdu levandule máte?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: romana*
Datum: 13.04.16 19:36
Dobrý den, děkuji za Vaši reakci.. Bohužel to máte asi pravdu, že je nějakým způsobem rychlena, ale i tak jsem doufala že vydrží. Jak jsem uváděla zalévám ji až celá rostlinka klapi a jakoby uvada jedině jak ji nechat pořádně vyschnout je vyndat ji se zeminy co myslíte? Jinak jedna se celkem o malou rostlinku a kupovala jsem ji cca před měsícem, jedna se o druh anouk d či anoek dark purple (ale jak jsem psala květy už nejsou vůbec fialové)přikládám foto jak vypadají když je dva dny nezaleju..
Datum: 13.04.16 22:03
avatar

Dobrý večer Rromano, takže vy máte jednu z neodolnějších levandulí, levanduli chocholatou a ta kvete v periodách od jara až do pozdního léta.Opravdu je chyba v přílišném zalévání. Rostlinu vůbec nezalévejte, přesazovat ji nemusíte, hlavně ji dejte někde k teplu, aby co nedříve zemina proschla.Poradila bych vystrčit ji na sluníčko, ale zrovna předpověď počasí není až do neděle nic moc.Ostříhejte tedy jenom květy, nebojte se vykvetou jiné. Pro úspešné pěstování pamatujte - velmi málo vody, žádný stín. Levandule pochází ze středomoří, na jihu Francie se pěstuje ve velkém,kde je horko a sucho a jak se jim tam daří ! ;) Tak ať se zadaří i vám a pak napište, jak to s ní dopadlo.Já věřím, že dobře. Tož, tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: romana*
Datum: 14.04.16 17:56
Dobrý den, ještě jednou děkuji za Vaše rady a přístup. Dala jsem je ven na balkon kde skoro celý den svítí slunce (když svítí což bohužel teď moc ne, ale i tak asi lepší než je mít v bytě) zalévat nebudu a dám si na to pozor a květy dle vaší rady ostriham a snad se dílo vydaří.. Ještě jednou díky
Od: tudtuet
Datum: 13.04.16 22:34

Jak jste přišla na to, že potřebuje zalévat každé 2 dny? Podle fotek vypadá, že jí z toho zalévání uhnily kořeny a pomalu proto uvadá (nikoli usychá ze sucha! - to by vypadala jinak). Mimoto nemá skoro žádnou hlínu, musíte ji zasadit do většího.

My máme levandule na záhonu na chatě, přímo na slunci, celé loňské léto v těch vedrech přežily (a to jsme zalévali tak 1x za týden až za 14 dní, prostě jen když jsme se tam dostali).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pajo®
Datum: 02.05.17 06:51

Dobrý den, my máme levandule na skalce, kam svítí slunce skoro celý den a jsou krásné a kvetou nepřetržitě. Zaléváme spolu se skalkou - když je opravdu dlouho sucho. Celé léto jsou květy plné včel, tak s tím počítejte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.