Proč se sype popel na záhony

Od: Datum: 01.12.12 09:15 odpovědí: 9 změna: 07.01.13 13:43

Dobrý den, chtěla bych poprosit, jsem začínající pěstitelka a mám malou zahrádku. Loni jsem viděla, že někteří lidé v zimě sypou na záhony popel. Nevím z jakého důvodu - zda se popel používá jako hnojivo, nebo jaký to má pak dopad na budoucí úrodu. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cockpunk*
Datum: 01.12.12 09:20

Je dobrý jako hnojivo ale dává se tam jen dřevěný popel rozhodně ne z uhlí. Nebo se sype do kompostu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: bf109
Datum: 01.12.12 09:35

Je to hnojivo. Popel obsahuje ruzne ziviny - napr. draselnou sul, fosfor atd a cechra zeminu.

Na hnojeni zahonu (zelenina, kytky) by se ale mel pouzivat jen popel ze dreva! Popel z uhli davat spis jen ke stromum, nektere rostliny popel z uhli nesnaseji.

Popel ze dreva by nemel byt ZCELA shorely na prach (tam tech zivin moc nezbyde) ale mely by v nem zustat takove male zcela neshorele cerne kousky..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.12 10:42
avatar

Využít popel z kamen na zahradě je rozhodně vhodné.Jde však o to,jaký užitek z toho čekáme.U jílovité,těžké zeminy můžeme využít určité množství popela,třeba i z uhlí,pro zlepšení struktury zeminy.Pžídavek ukončíme,když už zem má sypkou,ne lepivou ,strukturu.

Popel ze dřeva obsahuje ovšem zcela jiné látky,především draselné soli.Ten můžeme přidávat neustále.Podpoříme tvorbu kvštů a plodů.Nespálené kousky dřeva ale podporují pouze zkypření půdy.Spíše se snažíme použít jen úplně spálené dříví.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nemej
Datum: 01.12.12 12:00

no pokud jde o to uhlí, tak u nás už se nesmí vyvážet ani za vesnici do cest, jak se to dřív dělávalo - a pokud pohledám, tak jsem našel, že obsahuje těžké kovy a není do půdy na zahradě vhodný. samozřejmě pro běžného smrtelníka není moc způsobů, jak si to ověřit, jestli je to pravda, nebo ne..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.12 14:25
avatar

Popel z uhlí je zcela nevhodný používat na zahrádce. Popel ze dřeva se může v malém množství sypat kolem stromků. Je dobré ho přidávat do kompostu, nebo posypat s ním porytý záhon před úpravou. Pro obsah vápníku se nedává ke kyselomilným rostlinám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.12 14:35
avatar

No,Brunecová,vápník a dřevěný popel?To snad nemyslíš vážně.Ale i ten draslík se chová alkalicky,takže skutečně je dobrý na kyselé půdy.Pokud se jedná o popel z uhlí,tak v podstatě je to mineralizované dřevo.Pokud se nespaluje v kamnech nějaký bordel,tak není důvod se bát těžkých kovů.To by se ani uhlí,obsahující arsen,rtuť a další kovové jedy,které se mohou dostávat i do kouřových zplodin,nesmělo spalovat v kamnech.Ony stačí i ty organická svinstva.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 01.12.12 14:38
avatar

Dobrý den. POZOR, když budete dávat popel na zahrádku, v některém dřevu mohou být hřebíky, nebo panty. Když se palí takové dřevo, chce to popel přebrat, než se dá na zahrádku.

Dřevěný popel

Ve velké míře obsahuje prospěšné prvky jako vápník, draslík, hořčík nebo fosfor, a právě tyto látky dokážou vašim rostlinkám prospět.
Dřevěný popel, to je především prospěšný draslík, vápník nebo hořčík
Látky nejsou vpopeluobsaženy jako samostatné prvky, vyskytují se v něm ve formě sloučenin. Například draslík, kterého je v popelu nejvíce, se v uhlí projevuje jako potaš (uhličitan draselný, důležitý například i při výrobě skla nebo pracích prášků), který prospívá okrasnýmrostlinám, zelenině, cibulovinám i drobnějšímu ovoci.

Ve formě uhličitanů najdeme v popelu i vápník nebo hořčík. Cenného fosforu, který se nachází ve formě oxidu, je v popelu nejméně (pouze kolem tří procent). A co je také důležité – popel neobsahuje téměř žádný dusík, proto je potřeba na jaře půdu dusíkatým hnojivem přihnojit.
Půl kila popele na litr vody
Dřevěný popelje rozpustný vevodě, což je také nejlepší kombinace pro hnojení, nejlépe v poměru půl kila popele na litr vody. Na záhonek o velikosti pět metrů čtverečních vám bude stačit právě toto množství.

http://www.magazinzahrada.cz/…el-vytezte-z-nej-maximum.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 04.12.12 15:45

Jeden kladný názor na hnojení popelem a jak na to je třeba tady

http://biom.cz/cz/odborne-cla…ra-preta-tajemstvi-cerne-zeme

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr444*
Datum: 07.01.13 13:43

tuším že navíc snižuje Ph

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.