Vrtule třešňová - červivost třešní

Od: Datum: 03.04.16 09:04 odpovědí: 9 změna: 12.04.16 05:09

Dobrý den,

na zahradě máme velikou třešeň. Má každoročně hojnost velkých šavnatých tmavěrudých plodů. Ale často jsou červivé. Jak proti tomu bojovat? Slyšela jsem, že to má na svědomí vrtule třešňová, taková jakoby vosička. Prý se na strom věší nějaké destičky s chemikálií, lapače, které tu potvůrku odradí. /nebo se přilepí?/

Zkoušeli jste někdy omezit červivost svých třešní? Já je při jídle nerozlupuji, co sním, to sním, ale ve sklenici s kompotem to pak vůbec nevypadá hezky. *blee*

Budu ráda, když se podělíte o své zkušenosti při boji s vrtulí. Zkoušeli jste ty lapače? V které době se rozvěšují? Kolik jich je na 1 velký strom potřeba? Jaký to mělo účinek? Jak jinak se červů v třešních zbavit?

Natrhala jsem loni košíček nádherných mé mamce, a si, babka, smlsne. Dostala jsem od ní studenou sprchu - fůůůůj...Tak bych se toho letos chtěla vyvarovat.

Předem děkuji - Jaga. *slunce*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.04.16 09:10

Velký strom se špatně stříká. Tady se něco již probíralo. https://www.poradte.cz/rostli…neco-na-cervivost-tresni.html

Ohodnoceno: 2x

Od: jofaŽ
Datum: 03.04.16 09:18

Třešeň je již pokácená, ale taky jsem se snažil omezit červivost. Bylo to nějakým postřikem ( možná bych to dohledal a možná se vyrábí jiný) a vím, že bylo doporučena doba, když se začínají třešně jemně červenat. Udělal jsem to dvakrát asi po třech dech, podle počasí. Lapače a destičky takového nic nebylo. Červivost minimáln, ale záleží i na roku jaký je počasí a vše dohromady..

doplněno 03.04.16 09:40:

V dnešní době bych asi postřik nedělal. Tenkrát ty postřiky byly účinné a ne, jako dnes ekologické vodičky za nekřesanský peníze.

doplněno 03.04.16 18:03:

Jediný prostředek, který byl učinný byl Anthio.. Podle mne, žluté lepivé desky jsou vyhozené peníze. Chytíte tam hmyz, kerý třešním nic nedělá a vrtule se stejně na třešně dostane.

Ohodnoceno: 1x

Od: benŽ
Datum: 03.04.16 09:27

Dobrý den, jediné, co Vám mohu poradit je to, namočit třešně po sklizni do studené vody a nechat červíky vyplavat, Třešně propláchnout novou čistou vodou a až potom je zavařovat - nebo darovat. Zdravím!

Datum: 03.04.16 10:12

Dobrý den, babajaga, asi vám nic nového neřeknu.Proti přemnožení vrtule třešňové je zásadou č.1 každý rok důsledně všechny plody sklidit, i kdyby byly červivé, a sebrat i ty popadané na zem, aby se v ní larvy vylezlé z plodů nemohly zakuklit. Pokud máte strom hodně vysoký, hned při sklizni nebo hned po ní je potřeba vysokou korunu snížit,abyste příští rok na všechny třešně dosáhli. A vámi zmiňované lapače se v polovině května (přibližně v době před rozkvětem bezu černého), zavěsí do korun třešní. Lapače se normálně kupují v obchodech se zahrádkářskými potřebami, ale já si je zhotovuji sama. Žluté papírové nebo fóliové destičky(podle toho,co seženu) cca 25x25 cm natřu po obou stranách nevysychajícím lepem Chemstop.cca 10 ks zavěsím do koruny na jižní a jihovýchodní stranu,aby na ně mohlo svítit co nejvíc slunce. Vosičky se přilepí - láká je žlutá barva Odstraním je až po sklizni. Jeden známý mi doporučil před sklizní posypat půdu pod korunou třešně prachovým páleným vápnem. Ve styku s ním larvy vylezlé z plodů uhynou.Taky prý pomáhá na podzim hluboce zrýt půdu pod stromem Kukly se tím dostanou hluboko do země, odkud na jaře prý nemají vylíhlé mouchy šanci vylézt.Tož,tak. Bohužel se asi červitosti zcela nezbavíme, ale alespoň ji silně omezíme*jasne*

A pak, při zpracování třešní dělat to, co radí ben.;)

Datum: 03.04.16 13:26
Pokud nechcete používat chemii, zavěste do koruny žluté lepové desky a to v době, kdy se začínají plůdky lehce barvit do žluta a do lehce červena. Vrtule naletují na plody právě podle této barvy.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.04.16 18:19

Stříkáme a máme zavěšené lepové desky, pokud se na nich¨ukáže velký výskyt, opět stříkáme. Ovšem i když jsou ostatní třešně nečervivé, "křupy" ty nejlepší třešně jsou červivé vždycky. Sednu si i tak pod strom, nekoukám a jím. Před zavařením je maminka máčí v octové vodě, červíci plavou na povrchu, několikrát sleje a dá novou vodu s octem.

Datum: 11.04.16 21:50

Odpovídala jsem pánovi, co měl podonýn ale používá T. pyrii - biologickou ochranu. Místo postřiků používejte lepové desky a na zimu ideálně či alespoň na čas pod třešeň umístit slepice. Ty ji vám parádně vyberou a navíc poslouží vejci.

Datum: 12.04.16 05:09

V případě, že plody mají každý rok červy mám jedinou radu. Vykopat. Jistě, že existuje chemie, máte ale dvě možnosti, jíst červavé ovoce a nebo zdravé, ale s jedy.To platí o všem na zahradě, pokud musíte používat hodně chemie je to špatné. Doporučuji- ovocné stromy rezistentní vůči chorobám, třešně pokud možno dříve plodící, čím déle sklízíte, tím více červů mají. Lepové desky vám ukáží, kdy je třeba chemicky zasáhnout, vrtuly nevychytají.

Od: tresen
Datum: 12.04.16 01:30

Zasaďte Karešovu, nebo ještě ranější a je po problému

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.