Biodpad - legislativa

Od: Datum: 20.03.16 17:43 odpovědí: 8 změna: 28.03.16 07:44

Dobrý den, i po prostudování legislativy jsem bohužel nenašel konkrétní odpověď na mou otázku, a proto se zde na Vás obracím s prosbou o odpověď.

Jak je to v současnosti s povinností obce zajišťovat svoz a třídění bioodpadu?

Řešíme u nás na vesnici problém, kdy obec prodala soukromníkovi pozemek, kam obyvatelé vesnice vozili bioodpad, a ten tedy nyní není kam ukládat, jelikož si to soukromník nepřeje. O povinnosti obcí jsem již něco načetl, problém ale spočívá v tom, že byť jsme "samostatná" vesnice, tak legislativně jsme označeni jako "část obce" - byť jsme od ní vzdáleni zhruba 6km. Obec přijímá bioodpad ve svém sběrném dvoře, ale není v silách ani možnostech všech obyvatel všechen odpad odvážet 6km daleko. Existuje v tomto případě nějaká povinnost zajistit svoz, nebo alespoň přistavení kontejneru, do kterého by se odpad ukládal?

Prosím jen o konstruktivní odpovědi, ideálně podložené nějakým věrohodným zdrojem - o možnostech kompostování, štěpkování a dalšího využití bioodpadu samozřejmě víme, ale i přes veškeré snažení zbývá poměrně velké množství bioodpadu, který je potřeba někam kolektivně ukládat.

Mnohokrát děkuji!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.03.16 17:56

Jsme okresní město a bioodpad nemáme zavedený.Bych to vubec neřešila.Pokud máš zahradu tak si bioodpad dávej na kompost.Já to tak dělám :)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: bio
Datum: 20.03.16 18:09

Jak jsem již psal - o všech těchto možnostech samozřejmě víme a děláme je, ale i přesto poměrně velké množsřtví odpadu zbyde. Chápu, že zrecyklovat všechen odpad u malé zahrádky u rodinného domku není vcelku žádný problém, ale my, co máme sad, okrasné záhony i desítky arů travního porostu na to svépomocí bohužel plně nestačíme, protože bychom museli mít kompost velikosti tenisového kurtu (a i tak se například štěpka z ovocného dřeva dobře nerozloží ani po několika letech) ;)

Datum: 20.03.16 18:54
avatar

U nás 5000 a kousek obyvatel, sběrný dvůr v provozu, bude se budovat nový, větší.

Každý má možnost odvéz odpad. Zároveň, kdo nemá u domu zahrádku, nebo si nechce zakládat kompost, tak si může za poplatek objednat bio popelnici, s různým vývozem /7,14/. Přesto město dvakrát ročně /jaro, podzim/ přistavuje kontejnery na různá, předem vyhlášená stanoviště. Jeden na větší odpad a druhý kontejner na odpad ze zahrady, listí, větve, pařezy. Větve musí být přiměřeně nařezané. Při naplnění se kont. odveze a přistaví druhý volný. Na stanovišti jsou vždy jenom jeden den a většinou to stačí.

Tento systém přistavování kontejnerů zcela vyhovuje. Pokud člověk nestačí odvézt do svého kont. ve svém nejbližším okolí, tak jsou místa tak vymyšlená, že si může počíhat a odpad odvézt třeba až za 14 dní do stanoviště o kousek dál, jenom se projde pár kroků.

Pokud má někdo velký objem odpadu, jakéhokoliv, tak si může objednat svůj kontejner /900 -1200kč/, podle objemu a pokud má jenom bio, tak je to též levnější.

Vaše 6km vzdálená obec - úřad, by měl podle mne přistavovat kontejnery. Je dobré mít po celý den ale u něj pracovníka z technických služeb, který dohlíží, co se na k. dává a též aby k. nikdo neukradl. Nenechávat přes noc. To jsou takové základy.

Požádejte o to na schůzi, a též písemně. Více podpisů bude jenom dobře.


doplněno 20.03.16 18:59:

Myslím, že každý by měl zvážit, kolik toho odpadu vlastně má. A když má zbytků mnoho, tedy ne v množství přiměřeném, obvyklém, tak nezatěžovat obec a opravdu si objednat ten kontejner na svoje náklady. Také je výhodné domluvit se se sousedy a kont. objednat spolu napůl, nebo na třetiny, pokud jak píšete, máte někdo velké latifundie.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.16 19:39
avatar

Předpokládám, že vaše vesnice, jinak místní část většího města, má svůj osadní výbor. Osadní výbor mívá asi 5 - 7 členů, jeden z nich je předseda (dříve se mu říkalo malostarosta).

V našem městě je zavedeno, že ke všem důležitým i méně důležitým otázkám týkajícím se jednotlivých místních částí se před schválením zastupitelstvem nejdříve vyjadřují osadní výbory. Na jejich souhlas, nesouhlas, připomínky, žádosti atd. se vždy bere ohled. Neexistuje, aby městské zastupitelstvo schválilo něco proti vůli osadního výboru.

Ve vašem případě zřejmě osadní výbor selhal při schvalování prodeje pozemku. Nevyjednal jinou možnost ukládání, například rozmístění hnědých kontejnerů na bioodpad a jejich pravidelné vyvážení. Osadní výbor tedy bude muset toto dojednat dodatečně. Před prodejem pozemku by to jistě bylo snazší.


doplněno 20.03.16 21:49:

Sám vidíte, že je dobré osadní výbor mít. Zastupitelé, většinou občané toho většího města, nemohou detailně vědět, jak ledasco v místních částech chodí. Některá rozhodnutí zastupitelů pak nebývají v místních částech dobře přijímána. Osadní výbor můžete založit i teď. Není nutné ho zakládat bezprostředně po komunálních volbách.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Osadn%C3%AD_v%C3%BDbor

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bio
Datum: 20.03.16 19:55

Děkuji za reakci. Osadní výbor s největší pravděpodobností nemáme (nebo o něm za nějakých 25 let existence v obci nevím), tudíž to budeme řešit pravděpodobně kolektivní žádostí o řešení problému s podpisy majitelů nemovitostí.

Datum: 27.03.16 22:30
avatar

U nás funguje sběr kompostovatelného bioodpadu výborně.Dokonce je těm,kdo vlastní biopopelnici ,nabídnut odběr kompostu zdarma,což sníží nároky na místo v kompostárně.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pzvv
Datum: 27.03.16 23:10

Vesnice cca 2800 osob. Každou středu a soboru je otevřen sběrný dvur a kontejnery- Zdarma pro občany. Nebo si můžou občané zapůjčit popelnici cca 150l a svoz 2x v měsící za poplatek. Hojně využívají sběrný dvůr.

Od minulého roku )dubna má obec poviinost umožnit občanům bioodpad někam umístit. Hojně se využívají kontejnery, tedy sběrná místa.

Vím to z přímého zdroje, provoz včetně zajištění likvidace bioodpadu mám na starosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nico12
Datum: 28.03.16 07:44

Muzete mi posim sdelit, zda tato povinnost obce plati prubezne, tedy ze kdykoliv v prubehu roku (nebo alespon v sezone) musi mit obcane moznost umisteni bioodpadu na urcene misto, nebo obec tuto povinnost splni i tim, ze jednou za rok pristavi kontejner k tomu urceny? U nas totiz mame prave jen ten kontejner 1x za rok a to mi prijde jako vysmech. Kdyz jsem o tom mluvil vcera se zastupitelem, rekl mi at si zalozim kompost. Jenze kdyz v sezone posekam travu, mam kazdy tyden plny prives za auto. Komposter bych tak musel mit jak bazen a stejne bych pro kompost nemel vyuziti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.