Jak namnožit převislý muškát

Od: Datum: 14.03.16 13:50 odpovědí: 5 změna: 16.03.16 09:30

V loni jsem dostala od známe jeden bíly plnokvětý převislý muškát,,na podzim mi ho bylo lito vyhodít s ostatníma protože měl dlouho krásné květy.Dala jsem ho do garáže na okno a ted už má 20cm výhony a pupeny na květ,můžu ted odstranit pupeny a pár vyhonu vyštiknout a zasadít do substrátu.Nevím jestli se to přijme a co ta původní rostlina obroste znovu?Já se v tom nevyznám protože nemnožím a nechávam přezimovat jen ty vzpřímené pelargonie a ty přežívají v pohodě, jen jsem je ted zkráti a v létě dělají parádu.Díky za radu či zkušenost.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.03.16 14:00

Přezimování a péče o převislé pelargonie je v podstatě stejné jako u vzpřímených. Jestli teď uříznete nové výhony, rostlina znovu obrazí. Ale že se povedou zakořenit nevyzrálé výhony, tak za to bych ruku do ohně nedal.

Ohodnoceno: 3x

Od: mija*
Datum: 14.03.16 14:12

Díky,když tak aspon ten původní zbyde.V televizi dávali pořad pro kutily,tam paní říkala že ted uřízné výhon,necha ho den nebo dva zavadnout a pak zasadi do substrátu a prý je úspěšná,tak uvidím

Datum: 15.03.16 18:40

Prostě kousek uřízneš v kolínku a píchneš do zeminy :)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.03.16 23:47

S nevyzrálými výhony ze sklepa nemám zkušenost, ale množím si tyto muškáty takto-lonský truhlík s muškáty dám na zimu na jižní okno, zdi máme dost široké, tak že se mi na okno zevnitř vejdou i čtyři. V únoru vezmu dva kryty od zářivek, do jednoho nasypu výsevní substrát napůl s pískem a odlamuji v kolínkách řízky-mají dvě až tři kolínka, z toho jedno zůstane nad zemí. Mírně zakropím rozprašovačem a přikryji druhým krytem. Nechám přikryté- nemrznoucí místnost o 10-15 st.-čtrnáct dnů, pak se podívám, zda není třeba trochu zarosit. Po měsíci zakořeněné muškátky vysazuji přímu do truhlíků zase na vnitřní okno, kde počkají do doby ,po zmrzlých, kdy mohou ven. V té době už je jich plný truhlík, dávám do šedesátky truhlíku klidně osm sazenek-mám jich dost. Dělám si takto deset rtuhlíků, celkem nic to nestojí, ujímání je na osmdesát procent. Použít na množení lze jakoukoliv bedničku zakrytou igelitem, pro vyšší vzdušnou vlhkost. A STARE MUŠKÁTY MUSÍTE KRÁTIT ABY ZHOUSTLY.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.03.16 09:30

Bez problémů zakořeňují ve vodě - ustřihnout větvičku, spodní list odstranit a do vody s ní. Sestříhané mateřské rostliny přeneste na světlo, přihnojte, zalévejte - obrazí a můžete je pak přesadit a opět použít do letní výsadby.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.