Jak ostříhat jabloň na podzim zasázenou

Od: Datum: 12.03.16 13:58 odpovědí: 4 změna: 12.03.16 21:59

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jakostříhat jabloň na jaře zasázenou.

Děkuji:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.03.16 14:16

Kosterní větve na pupen jdoucí z koruny do roviny a terminál o cca 30 cm vyšší na pupen, který je nad místem očkování.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.03.16 16:46
avatar

Jestli můžete, dejte fotku. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jablko
Datum: 12.03.16 16:56

Taky záleží kde ta jabloň je. Všude se píše terminál, aspoň dvě patra. Pěstujeme jabloně kotlová koruna jako broskvoň.


doplněno 13.03.16 00:35:

No flóro jak se říká mně je to u zadku. Vaše rady jsou opsané že zahradnické příručky. To znám taky. U nás to stříhá zahradník, letitý praktik a vzhledem k vyšší poloze se snaží, aby do koruny šlo co nejvíce slunce. Já zastávám krátký řez. Co nejníže u země. Když je jablek málo tak nikdo nemá. Když se urodí tak je nikdo nechce. Škoda práce. Pěstovat maximálně pro radost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.03.16 21:59
avatar

Jablko vám dal odpověď za "všechny prachy".

Jabloň by jakž takž měla být zapěstovaná ze školky. Vy jen musíte zredukovat výhony tak, aby jste vyvážil poměr nadzemní části a kořenů. Protože většina kořenů zůstala ve školce. Pokud máte stromek pro klasické pěstování na kmínek a korunu začnete terminálem, který je hlavní větví stvomu, které tzv. všechny ostatní větve poslouchají. Pak si vyberete tři kosterní větve. Každá by měla mířit na jinou stranu, být pravidelně rozložená dokola terminálu (např. na sever, východ a jihozápad). Vyberte nejen dle tohoto pravidla, ale i tak, aby větve na kmínku byli od sebe co v co největší vzdálenosti (viz obr. zelená linka) . První větev od terminálu by měl být co nejníže. Zbytek větví zcela odstraňte (viz obr. světle červená). Zbylé větve zakrate asi o polovinu až o dvě třetiny na vnější pupen.

Pamatujte, že provádíte výchovný řez, kterým potřebujete založit a navést kosterní větve. Pamatujte základní pravidlo, čím více výhon zakrátíte (i čím více dřeva ze stromku odstraníte kdykoliv během života), tím více dřeva v dalším roce naroste. Toho chceme docílit při výchovném řezu (později jen při zmlazovacím, nikdy při plození = odstraníte plody, pěstujete pouze dřevo), aby stromek nezababčil. Výchovný řez provádíme maximálně tři nebo čtyři roky. Následně jen prosvětlujte (tzn. odstraňujte celé výhony do koruny nebo poškozené) pokud je to potřeba.

Kotlovitou korunu nepěstujte , není to příliš k užitku. Stromy rostlou metlovitě, pokud se neumí správně stříhat větve přerůstají, při násadě plodů se ohýbají a lámou.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.