Muchovník na živý plot?

Od: Datum: 29.11.12 17:54 odpovědí: 7 změna: 30.11.12 14:59

Dá se snadno a spolehlivě vypěstovat ze semen? Kdy a jak zaset do květináčů? Potřebuji totiž rostlinek hodně (na 25m) a říkám si, že by přes léto AMELANCHIER mohl chránit nejen před zraky sousedů, ale přinést i nějakou mňamku do pusy. Kdosi mi jej tu na poradně poradil. Jakpak asi chutná...Řízky se asi množit nedá, že?

Napadá prosím někoho ještě jiná odolná rostlina, která by šla využít jako živý plot (2m) a přitom nesla jedlé a chutné plody?

Děkuji )

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.11.12 18:44

Muchovník se množí řízky, z bylinných, nebo dřevitých. Z dospělé rostliny by se dal množit oddělky. Já osobně bych ze semen vypěstovaný muchovník nechtěla. Je více druhů muchovníků různé výšky a i plody jsou chuťově různé, proto je lépe si koupit sazenice. Pokud se rozhodnete pro výsev semen, tak ho nechte na brzké jaro. Mladé rostlinky by se měly vysazovat ven nejdříve za rok. Na živý plot by byl vhodný, ale keře nejsou zase tak husté. Jakou mají chuť? Záleží jakou odrůdu budete pěstovat.

Ohodnoceno: 2x

Od: michalov*
Datum: 29.11.12 21:07

No nevím co považujete za husté keře,ale vzrostlé muchovníky jsou neproniknutelné houští.

Datum: 29.11.12 19:19

Když muchovník tak např. Smoky. Celkem mi chutná, mám ho ale teprve druhým rokem. Jinak některé druhy jsou hrozně moučnaté a ze semen nebrat. Já mám na zahradě i kiwi, ale to potřebuje oporu, dále zimolez kamčatský, ale ten zase dříve shazuje listí. Je to první ovoce a nepotřebuje kyselou půdu. Děláme z něj koláče.

Od: michalov*
Datum: 29.11.12 20:34

Muchovníky pěstujeme už léta. Nabídl bych Vám sazenice Muchovníku Cusického(jsou tříleté,takže plodí),ale cena za jeden kus je 75,-Kč. Jinak k Vašemu dotazu.Z výsevu snadno klíčí.I pod vzrostými keři je stále mnoho semenáčků.Výsev je nutné udělat na podzim a nechat venku,jinak je nutné osivo stratifikovat.Výsev doporučuji udělat do nějaké nízké bedýnky či platonku na jehož dno dáte folii,než do květináčů.Po vzejití rostlin a zesílení poté přesadit do kontejnerů a zajistit závlahu.Ten platonek s výsevem je vhodné přes zimu nějakým pletivem ochránit před hlodavci.Semenáčky jsou odolné a plně mrazuvzdorné.Keře působí efektním dojmem v době květu.Počítejte s tím,že to není žádný "divoch",takže rychlost růstu je poněkud pozvolná,ale nikoliv nějak pomalá.Keře je možné zmlazovat podobně jako se to provádí u keře rybízu.To je vhodné hlavně dělat pro to,aby dostatečně plodily.Jinak se jedná samozřejmě o opadavý keř,takže přes zimu je to jen roští.Navíc Muchovníky shazují listí poměrně brzy,zatímco na jiných dřevinách ještě listí drží. Jinak chuť malviček není zase až tak omračující,ale jsou sladké.Pokud má vlhčí stanoviště,plody jsou větší a mají více šťávy.Dají se jíst jako čerstvé přímo z keře,nebo upravené podobně jako borůvky.Jdou dávat do odšťavňovače,či dělat zavařeninu,nebo do koláčů atd...viděl jsem je jednou i ve zmrzlinových pohárech...Jsou lidé,kteří jsou chutí plodů nadšeni a lidé,kteří řeknou "nic moc".

doplněno 29.11.12 20:37:

Ještě doplním to,že se jedná o nenáročný keř,který má raději spíše světlo,než stín.

Od: ivy*
Datum: 30.11.12 14:59

Zdravím, měla bych na jaře zájem o pár sazenic muchovníku, které nabízíte, bylo by to možné? Mohu se zeptat, kde bydlíte? Protože na poslání poštou to asi nebude..

Datum: 29.11.12 21:28

a co jablonova stena :)

Od: myse®
Datum: 30.11.12 10:00

maliny...

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.