Jak zachránit bobkovišeń

Od: Datum: 27.02.16 08:58 odpovědí: 4 změna: 27.02.16 20:56

Dobrý den,v loňském roce jsem koupil v Zahradním centru keřík Bobkovišně.Na zimu nebyly listy přikryté,jen přihrnutá zemina.Keřík byl stále zelený ,vlastně až do letošního února.Nevím co se přihodilo,dá se ještě zachránit?Děkuji,JosefSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 27.02.16 09:49
avatar

Dobrý den, přiznám se, že z toho obrázku mnoho nepoznám. Pokud je to jen jedna větev keříku, tak ji odřízněte a keř se zřejmě bude dál rozvíjet normálně.

Jestli je toto celý keřík, tak listí opadá a keř už je zřejmě po smrti. Mám tento keř také, žloutnutí a opad listů je minimální, roste dobře a nijak ho (ani na zimu) neošetřuji.

Vlastně ho zastřihávám a na podzim ho dobře zaliji vodou ke kořenům. Ve Vašem případě to může být suchem nebo Vám keřík očůrává pejsek nebo kočky (což keř nesnesl). Zdravím!

doplněno 27.02.16 11:28:

Ano, stálozelená rostlina většinou nezmrzne, ale přes zimu uschne. A i na toho případného pejska pozor - také jsem takto přišel o jeden keřík, který si oblíbil k výkonu malé potřeby.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: madalena
Datum: 27.02.16 10:13

Dobrý den,

zřejmě ji sežehlo zimní slunce nebo mohla přimrznouzt.Bobkovišeň vyžaduje stín nebo polostín a spíše kyselejší půdu.Očistit od hnědých listů a zastřihnout- zkrátit tak o 1 čtvrtinu až 1 třetinu,( zbyla tam i 1 větévka zelená -tu nesestřihávat), zastínit proti slunci a pak zasadit na stinné místo, přihodit rašelinu nebo zeminu na rododendrony , pak se myslím vzchopí.Přeji úspěch, jak zesílí, jsou nenáročné na pěstování a krásné.Mě kvetou pravidelně 2x ročně.S pozdravem M.Kučírková

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.02.16 11:14
avatar

Hlínu z kořenového krčku rychle odhrňte a další roky to neopakujte, není to růže. Většina rostlin zahrnutý krček nesnese. Raději volnou hlínu v okolí rostliny namulčujte buď mulčovací kůrou nebo i přes sezonu posečenou trávou, ale tak aby kořenový krček byl volný. Omezíte tím promrznutí půdy v okolí kořenů, tím zůstane přístupná voda v okolí kořenů. Problémem u stálezelených rosltin je ten, že stále (i přes zimu) transpirují a potřebují v půdě dostupnou vodu. Pokud půda promrzne a zasvítí slunce, rostlina nezmrzne, ale tzv. vyzimuje = uschne.

Pokud jsou listy jen postihnuté zimním sluncem, dřevo je zdravé, určitě neodstřihujte. Na jaře větev zase obrazí. Jen zkraťe asi o polovinu, podpoříte tím větvení a keř se vám více zahustí a nebude vytáhlý. Podobně se tváří i poškození chladem. Dřevo by ale i tak mělo být zdravé.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 27.02.16 20:56
avatar

Může být spálená mrazem(V únoru byly přece mrazy, ne?)I když některé bobkovišně jsou mrazuvzdorné až do - 25°C,přesto některé druhy jsou citlivé na mráz. Proto je lepší mladou bobkovišeň na zimu připravit, protože mráz poškozuje mladé výhony. Stačí přikrýt chvojím a ke kořenům nahrnout trochu listí, hlína se nepřihrnuje. Podle fota si ale myslím, že máte bobkovišeň lékařskou a ta je mrazuvzdorná a odolná, takže věřím,že se na jaře vzpamatuje..Každopádně bych počkala do jara, jestli obrazí.A pak bych teprve řešila, co dál.Podle fota je vidět,že přízemní větvička poškozená není,takže je bobkovišeň stále "živá"


doplněno 27.02.16 21:03:

Jinak souhlasím s tím,co napsala flora

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.