Špatný trávník - oprava

Od: Datum: 18.02.16 17:25 odpovědí: 3 změna: 19.02.16 14:14

Dobrý den, mám trávník v hrozném stavu a proto se ptám již teď co s tím na jaro dělat.

Chtěl bych pohnojit trávníkovým hnojivem, pozalívat roztokem zelené skalice kvůli mechu, postříkat Bofixem kvůli plevelům, prohrabat hráběma travní plsť (vertikuttor nemám), doplnit pěknou hlínu na povrch (vemu pěknou hlínu, která v předchzích letech byla z kompostu) dosét travní semena a zalévat, samozřejmě sekat.

Má otázka: V jakém pořadí toto dělat a z jakým časovým odstupem? (abych pak neměl trávník nezežloutl),

kolik hnojiva vím, dávám trochu a raději častěji - aplikuji ručně, vozík nemám, zelená skalice 20 g na 5 litrovou konev - zalít, bofix 50 ml do 5 litrového postřikovače.- tak jsem to pochopil na internetu a v návodech

Předem děkuji za adpovědi. :) ...prosím nemyslete si že jsem nějakej chemizant - na zahradě mám spoustu pěkných nechemizovaných kvitek, spoustu zeleniny - můžu říct v bio kvalitě a zamechovaný, zaplevelený hnusný trávník, proto bych rád napravil i to a nevidím levnou možnost než chemii, ručně plevel fakt ne a mech pořádně hráběma nevyhrabete.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.02.16 18:05

Trochu vám opravím koncentrace. Zelená skalice 30 - 50 g na 5 l vody a aplikace postřikem (ne zálivkou). Bofix 40 - 60 ml na 4 l vody na 100 m2. Postřik ráno nebo večer, ne za slunce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.16 18:38

když je v příbalovém letáku dávkování 40ml/100m2 2,5-4l vody/100m2 tak když je 40ml - 4 litry tak proč ne 50 ml - 5 litrů vody?

Datum: 19.02.16 14:14
avatar

Uplně ideálně?

Postříkat skalicí. Počkat až mech zhnědne pak vyhrabat, postříkat znovu (zbytky, zasáhnete i další vrstvy). To můžete termínově i ještě před porbuzením trávníku, mechy jsou v tomto jinak než rostliny. Pak můžete doplnit hlínu, doporučuji promíchat s pískem a dolomitickým mletým vápencem- povrch tím zůstane vzdušnější a bude lépe na povrchu osychat (xmechy).

Z toho vám jistě vyjede plevel. Před rašením bych provedla jarní hnojení s větším množstvím dusíku, podpoříte tím sice i plevele, ale tím líp zabere odplevelení. Chem. ošetření, ale až v době kdy už je trávník řádně probuzený ve vegetaci, plně probuzeného trávníku. Ale doporučovala bych vám místo Bofixu Dicotex. Je sice dražší, ale účinnější, Bofix moc nebere jetel, jitrocel, zběhovec. Po týdnu či dvou (až uvidíte, že plevelné rostliny výrazně odchází, ne dřív), posečete trochu více a provedete dosetí. Ideálně trávník po té poválet zavlažit. Ideální by bylo doset hned z jara, ale pokud tam máte hodně plevele, tak to není dobrý. Neodplevelujte po dosetí, postřik vám zabere i na vzcházející osivo nebo mladé rostlinky.

Tím ale boj o pěkný trávník nekončí, důležitá je prevence. Hnojení provádějte ideálně ve třech dávkách během roku - jarní v březnu, letní v červnu a podzimní v září. Nejlépe uděláte, když si koupíte dlouhotrvající hnojivo pro daný termín, v březnu a červnu jarním (obsahuje více dusíku pro růst a barvu) a na podzim podzimním s draslíkem a nižším obsahem dusíku. Dlouhotrvající je výhodnější proto, že dusík se neváže v půdním profilu, ale rychle se vyplavuje nebo jej rychle přijmou rostliny a dodalšího hnojení zase živoří. Skalici aplikujte i během roku, např spolešně s hnojivem, stejně jako dolomitický vápenec, pořiďte si aplikační vozík nebo ruční rozmetač, dosetí je ideální na podzim. Sečte do koše, a hlavně pozor na výšku sečení. Ohleduplnější je vyšší např kolem 4 - 5 cm, v době sucha a parna ještě přidejte. Trávník vám za to poděkuje. A nemyslete, že by jste pak musel sekat častěji, naopak, tráva nepotřebuje tak rychle nahradit ztracenou asimilační plochu, takže tolik neroste.

Tak hodně zdaru.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.