Jak pěstovat tyto rostliny a co jsou zač?

Od: Datum: 16.02.16 09:47 odpovědí: 16 změna: 17.02.16 16:13

Dobré ráno všem, potřebuji drahocenou radu, ohledně skalniček. Do každé fotografie jsem dal nějaké doplňující informace, dotaz s popisem, prosím, můžete někdo poradit, co s těmito skalniškami je a jak je nejvhodněji pěstovat? V zahradnictvích mi stále říkali, že se jedná o skalničky nesoucí v klidu letní parno, samozřejmě pozdě večer se zálivkou, ale jde o umístění skalky směr jih, jihozápad, kde svítí sluníčko na skalku od 10 hod. až do 20. hodiny. Přesněji je umístěna směr JJZ. Některé rostliny jsem si vybral, protože se mi líbili, dle rady jsem se o ně staral, ale u některých neznám ani jejich jméno. Některé na podzim zcela poschly, prostříhal jsem je a nyní raší, některé uhnily pod sněhem a některé rostou jak o závod. Nechci tam mít vysoké skalničky, spíše takové bud do 10 cm, nebo půdopokryvné, ale aby nezlikvidovaly ostatní druhy či zakryli kameny, které jsou převážně hezké, lomový pískovec. Některé skalničky bych chtěl zrušit a rád bych uvítal nějaký tip, který by se tam hodil umístit a třeba by i krásně kvetl? :)

Vložím sem nějaké fotky, snad se vejdou... děkuji za vaše reakce, rady či postřehy, budu se těšit na odpovědi, s pozdravem Luboš.

Pozn.: jsem v nadmořské výšce 326 m n. m.

Musím vše vložit na 3x, škoda, že server neposkytuje více fotografií *zed**pivo*Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lubosskoupal
Datum: 16.02.16 09:49

pokračování_2

Od: lubosskoupal
Datum: 16.02.16 09:53

pokračování_3

Od: strakatypes
Datum: 16.02.16 12:03

Jednotlivě Vám neporadím, ale jen všeobecně. Myslím, že v názvu je sice skalnička, ale to neznamená, že musí mít okolo skálu. Já jsem většinu vysazovala do hlíny a i hlínu měly okolo sebe. Ta živice, nebo co to je, ten kámen do modra, se mě moc k nim nelíbí. Vysloveně netřesk a podobné mohou být v takovém prostředí, ale mě dobře rostly i na zemině okolo chodníku.

Jinak si udělejte výlet do Prahy v březnu a to na Karlovo náměstí Na Moráni, kde Klub skalničkářů každoročně pořádá výstavu skalniček. Asi většinu vašich rostlinek tam budou mít a názvy si tak doplníte. Rostlinky se dobře určují, když kvetou. Výstava je od 20.3. 2016 a bližší věci okolo skalniček na www.skalnicky.cz.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lubosskoupal
Datum: 16.02.16 15:35

děkuji za vaše odpovědi co se týče rozrůstání skalky, to chci, ale asi jsem se špatně vyjádřil, aby nerostly moc do výšky, sem tam at jde vidět kamení... ty dlužichy zatím rostou hezky, ta rudá, snese úpal v pohodě, ta světlejší je náročnější, zkusím bud ji přesadit, nebo před ní dám něco, co by ji zastínilo, třeba samorost, co říkáte? Jinak ten huseník, či co to je, mrzí mě, že pošel, asi nemá rád hodně vody, ale za sníh nemohu, že ležel pod sněhem a každou chvíli prší, ikdyž jsou všechny skalničky dobře odvodněny. To kamení, drť, je prozatím, kvůli plevelům, rostliny, jak se rozrostou, úplně prorostou tou drtí, už jsem to tak někde viděl. Ale stějně žížaly, či mravenci občas vyhrnou nějakou tu zeminu na povrch, je to příroda, tak to nechávám tak... jen chci dát rostlinám to, co žádají, aby netrpěli.

Od: radkapod*
Datum: 16.02.16 14:20

Na prvních čtyřech fotkách máte červeno a zelenolistou dlužichu, ty se na slunce a do skalky moc nehodí. Mají rády spíš polostín (bloudivý stín) a vypadají pěkně ve společnosti host, kapradin. Na páté fotce je asi Stachys byzantina, nemám s ním žádnou zkušenost. Jinak neporadím, skalku nemám...:(

Ohodnoceno: 2x
 
Od: annaa
Datum: 16.02.16 15:54

1. foto - Ta co Vám uhnila je Sedum kamtschaticum -- rozchodník. Chce hodně slunce a suchou zeminu. Nezalévat. Obrazí Vám, je to nezmar. Dále tam máte Dlužichu a Hořec (ten modrý zvonek)

2. foto – Dlužicha a Zběhovec.

3. foto – Sedum a ano, vyraší

4. foto - Dlužicha

5. foto - Čistec - chce polostín a vysoký je jen když kvete.

6. foto - Ajuga – zběhovec. Je to skalnička do stínu, nejvýše polostín, jižní strana tedy vyhovovat nebude. Rychle se rozrůstá, u Vás bohužel nemá kam.

7. + 8. foto nevím

9. poslední foto - Ta co se rychle rozrůstá a líbí se Vám moc je Cotula hispida – mechovec srstnatý.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lubosskoupal
Datum: 16.02.16 18:22

jedna z nejlepších odpovědí, stručná a výstižná *palec*

Jen pondět k té první rostlince, sedum, rozchodník... to co mám já, má barvu studeně zelenou, rostlinka je půdopokryvná, drobná, má listy jako semyš, drobné chloupky, je křehká. Na sedum mi to nepřijde, sedum má listy tuhé, ne? Proto má v zásobě i hodně vody, jestli se nepletu. Stále dumám, co to je, tak krásně šla a uhnila, nejvíce se daří karafiátům, dlužichám, cotule, čistci, hořcům, Delosperma nubigenum Yellow Ice Plant, také jiným barvám, mateřídouškám, netřeskům, borovici malokvěté, Azorella trifurcata Nana, levandulím. Ten 8 a 9 obrázek nevím, nedaří se mu tam, také ne zběhovci, je to asi nějaká "nana" odrůda,ale fakt si také nejsem jistý, jestli je to on, nemám podrobnější foto, ale dám sem fotografii č.10, kde je vyznačen po založení skalky, snad po měsíci po přesazení. Potřebuji něco na způsob koniklece, něco převislé přes kameny, dolů směrem k trávě, skalka je z roku 2015, je to první zima *modla*

Učím se, nejlepší je prxe, štve mě to, že každý říká, je to na jižní stranu, snese úpal, jsou to jen řečičky, aby se jen prodalo. Ještě mě napadl barvínek, ale nevím, ten roste asi nejlépe pod stromy, v polostínu, ne?

Zde dám tu skalku, snad se někomu bude líbit, předem dík.

Datum: 16.02.16 18:44

Na ten okraj by šel dát Dianthus - karafiát, hvozdík, je jich spousty druhů. Nebo Phlox subulata - floxíků je také dost.

Skalka je zatím krátce založená, počkejte jak to bude zarostlé v letošní sezoně. Budete spokojen.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.02.16 22:30
avatar

7 +8 by měl být huseník a kvete bíle


doplněno 16.02.16 22:57:

Mě osobně na vaší skalce chybí nějaký netřesk a rozchodník a mám ráda skalku barevnou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lubosskoupal
Datum: 16.02.16 23:47

stále na ni pracuji, něco jsem tam ještě minulý rok přidal a daří se tomu, je to mladá skalka necelý rok...

Od: lubosskoupal
Datum: 16.02.16 23:55

;)

Od: lubosskoupal
Datum: 17.02.16 00:10

ještě taková maličkost, vrtání do kamene... *slunce*uvidíme, co z toho vyjde? ještě jsem přihodil modřín, snažím se z něj dělat bonsai, má 7 let. Tu poslední chci sadit letos, ale nevím, zda je to také rozchodník...

Omluva, nechápu to obrácení fotek, ikdyž je mám v pořádku v NTBK. *ee*

 

Od: annaa
Datum: 17.02.16 08:00

Skalku máte krásnou, jen doplním, že Rozchodníků je asi 400 druhů. Jsou zelené i panašované s bílým ale i růžovým okrajem. I listy mají některé drobné, jiné oválné a větší. Tady je jeden krásný růžový http://www.cfgphoto.com/photo-68040.htm U fota 7 a 8 se přikláním k možnosti Huseník.

Barvínek na slunci neporoste, spíš zkuste poléhavý Phlox.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: annaa
Datum: 17.02.16 09:36

Ještě bych vaši krásnou skalku doplnila o nízké Doronikum a Koniklec. Obojí je vhodné na slunce a žlutá sluníčka a fialový Koniklec tvoří pro oči příjemně barevnou kombinaci. *slunce*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lubosskoupal
Datum: 17.02.16 16:13

děkuji mooc za pochvalu skalky, jsem samouk, baví mě to moc a jsem pak moc špatný, když něco pojde mou chybou...

Máte, prosím, nějaký přesnější tip k těm dvěma skalničkám? Doronikum a Koniklec... na netu je toho moc. Máte nějaké vlastní zkušenosti s těmito rostlinkami? Pak vše nastuduji z netu, jejich podmínky pro správné pěstování.

Koniklec znám už od dětství, vždy se mi líbily různé varianty a barevné odstíny.

*slunce*

A co třeba tyhle? Dianthus microlepis nebo Dianthus " Babí Lom , či Taříčka, viz. foto, kombinace, by byla super

Datum: 17.02.16 00:23
avatar

Dobrý večer, ještě k určování skalniček.

1 foto vlevo - podle mě to není žádný hořec, (hořce mají zcela jiné listy i květ). Je to druh campanuly

a to, co vám uhnilo je lomikámen latnatý.Tomu se daří na vápenci a nepotřebuje skoro žádnou zeminu.

7-8 foto - je plamenka Phlox amoena Veriegata

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.