Jarní ořez renglódy

Od: Datum: 30.01.16 22:38 odpovědí: 3 změna: 31.01.16 06:34

Stromek na obrázku má již cca 5 let.Učím se ošetřovat stromky,takže asi ne vše bylo správné.Poprvé jsem provedl ořez dost radikálně,loni naopak,protože stromek nejevil snahu kvést, jsem ořez provedl jen minimální,ale stromek zase nevykvetl.Vím, že peckoviny se mají ořezávat po odkvětu,vzhledem k tomu, že žádný květ nebyl,jsem to ponechal tak jak vidno.Můžete mi poradit,jak asi bych měl seřezat všechny ty dlouhé větve aby konečně již stromek letos aspoň trochu zakvetl? DěkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.16 01:05
avatar

Já tedy řežu peckoviny po sebrání úrody. Ten Váš stromek vypadá dobře, jen by potřeboval o 1/3 zkrátit všechny větve, aby se začal tvořit postranní obrost, na kterém budete mít květy. Klidně bych to udělala teď. Terminál musí být o 10 - 15 cm výš, jak ostatní větve. Fotka je fotka, všechno vidět není, ale kdyby rostly větve někde blízko u sebe, tak jednu musíte u kmene odříznout. Asi Vám ale letos i tak nebude mít na čem kvést. Troufnu si říct, že napřesrok zakvete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 02:42
avatar

Rozhodně je potřeba ji přinutit k tomu, aby kvetla a to správným dlouhým řezem(je to řez hluboký, ponechává se krátká část výhonu.Je to silný druh řezu, který podporuje vegetativní růst), tím přinutíte stromek vydiferencovat si květní pupeny a na straně druhé jím oslabíte jeho růst. Zároveň proveďte přihnojování fosforem.Květní pupeny jsou objemem větší a oválnější než pupeny listové a jsou vidět již v předjaří.U peckovin se provádí výhradně řez za vegetace a to v době červenec až srpen a nebo řez později na jaře na začátku kvetení. V létě se u peckovin provádí doplňující odstranění zahušťujících letorostů. Doporučuje se v blízkosti vysadit nějakého opylovače např. rannou švestku, mirabelky atd. a nespoléhat se jen na jeden druh nebo odrůdu. I vyloženě samosprášná odrůda ocení přítomnost jiné v té době kvetoucí slivoně. O diferenciaci pupenů si přečtěte zde: http://tilia.zf.mendelu.cz/us…ovoc_1/data/diferencicace.pdf


doplněno 31.01.16 03:07:

Souhlasím s blesíkem, kvést bude až příští rok;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.16 06:34
avatar

U tohoto stromku se bude v každém případě jednat o výchovný řez.Není možno počítat s plozením.Je potřeba nejprve vtvořit kostru větví koruny.To,co vyrostlo,je příliš hustý základ,chceš-li vytvořit kotlovou korunu,ponecháš jen 4 - 5 větví,zbytek i s terminálem nemilosrdně odstraň.Buď ponecháš spodní větve,stromek bude mít nízký kmen,nebo je odstraníš a bude středokmen.Ponechané větve se pak ještě zakrátí asi o 1/3 na venkovní pupen.Později se budou muset odstraňovat všehny vlky,letorosty vybíhající dovnitř koruny a rostoucí kolmo vzhůru.Po prvním radikálním zákroku jich bude hodně.

V každém případě ti nesmí být řezu líto.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.