Řepka olejka a postřik před sekáním

Od: Datum: 24.01.16 11:54 odpovědí: 4 změna: 30.01.16 00:40

Je pravda,že když se seká na poli řepka olejka tak se před sečením postříká nějakým sajrajtem,aby uschla a teprve pak se může posekat?Prý je to nějaká nezdravá chemikalie


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.01.16 13:07

Říká se tomu desikace a dělá se to kvůli stejnoměrnému dozrávání. Šešule na vrcholu rostliny dozrávají dříve než dole, následně se otvírají a semeno vypadává. Desikace je tedy proti sklizňovým ztrátám a nemusí se zrno tolik dosoušet. Přípravků je celá řada, mimo jiné se používá i Roundup Rapid.


doplněno 24.01.16 18:36:

Ona se stříká před sklizní i slunečnice. Pokud chcete "čisté" potraviny, vypěstujte sám.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: oho
Datum: 24.01.16 17:48

no tak jestli se používají takové jedy jako Rondoup tak potěš pámbu.Pak se to z toho dělá řepkový olej na pečení a do potravin a takové postříkané xindly pak jíme.

Datum: 24.01.16 13:10

Ano , je to takzvaná desikace , nedělá se to jen u olejky ale i na obilí. dělá se to z důvodu , jelikož kdyby to takto neošetřili , na vršku by byla řepka přezrálá a ve spodních patrech rostliny by byla zase nezralá a zelená. Když se to nezdesikuje , má pak výsledné zrno vyšší vlhkost , tudíž se musí uměle dosušit a také se rádi ucpávají kombajny´při mlácení. Zde nalezenete podrobný popis: https://cs.wikipedia.org/wiki/Desikace

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.01.16 00:40
avatar

Ano je to tak, jak píší nademnou. Akorát bych poporavila, že řepka a vlastně většina rostlin nakvétá postupně s tím, že vrchol rostliny se stále prodlužuje, takže kvetoucí vrchol může mít klidně i jeden metr, jak je tomu u dnešních hybridů řepky. Takže první květy jsou na spodu rostliny, kde semena mohou být těsně před dozráním suchá, ale vrchol stále ještě kvete. Proto se desikuje. Desikuje se i pšenice, na brambor.

Desikanty jsou vpodstatě obyčejné herbicidy, většinou se používá Roud-up, jehož vlivy na prostředí jsou v dnešní době víc než spekulativní.

Nicméně v ošetřování řepky je použití desikantu až taková třešnička na dortu jíž předchází mnohé pojezdy techniky s chemií během celého průběhu kvetení. Protože chováme i včely, víme že mnohdy je vjezdů až 10. Sice úhyny na česnech nepozorujeme, ale co spadne v poli se nepočítá...!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.