Klíčení semínek-nahřívání

Od: Datum: 19.01.16 10:36 odpovědí: 8 změna: 20.01.16 13:09
avatar

Zdravím. Prosím o nějakou radu jak to udělat, když si chci sama vypěstovat sazenice paprik. Semínka strčím do těch Jiffy tablet, ale nevím jak to zařídit, aby měla stálé potřebné teplo na klíčení. V bytě mám kolem dvaceti stupňů a bylo mi řečeno, že semínka se musí udržovat v teplotě minimálně 25 stupňů a že teplota nemá kolísat. Což je u mně nemožné. Tak mne napadlo umístit ten šuplík, ve kterém budu mít ty válečky se semínky na něco, co mohu zapnout do elektriky a co bude dno stále vyhřívat na požadovanou teplotu. Ale nevím co by to mohlo být a pod jakým názvem to hledat na internetu. Nebo jestli má někdo nějaký jiný dobrý nápad jak to udělat. Jediný přístroj co vydává mírné teplo je satellitní reciever, ale nevím jestli to bude stačit a zdá se mi to takové nedokonalé. Jak to děláte Vy doma? Děkuji za rady a nápady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.01.16 11:42
avatar

Dobrý den, suzymon, já bych to zase až tak technicky neřešila.;) Někde se píše teplota 22° C, jinde opět něco jiného. Stačí okenní parapet orientovaný na jih či východ, světlo by neměla ubírat ani záclona. Klíčení urychlíte máčením semen. Papriky mají dlouhou vegetační dobu, tak můžete semínka zasadit již teď.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.01.16 23:46
avatar

Dobrý večer, suzymon. Ty rašelinové pumprlíky, jak jste je nazvala:-D jsou dobrá věc.Je pravdou,že pro předpěstování sazeniček jsou potřeba teplejší podmínky, klidně i na úkor světla.Ale dřív nebo později vám stejně vzejdou.Semínka potřebují hlavně více vláhy k tomu, aby začala klíčit, než potřebují sazenice ke svému dalšímu růstu.Proto vám doporučuji to máčení ,alespoň na jeden den. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou, tím se nastartuje jejich klíčení.,občas je potřeba semena promíchat,aby se voda prokysličila a alespoň 3x vyměnte vodu, aby se netvořili bakterie,.které by mohli způsobit hnití semen..Já jsem zkusila zasadit zázvorovou hlízu,, kde mi bylo doporučeno,abych udržovala stálou teplotu kolem 30ti stupňů, jinak mi prý nic nevyraší.A po třech týdnech světe div se, vyrašilo a při teplotě cca 21° C*tanec*. Tak mám radost.Ale abych neodbíhala od tématu.Vyklíčené papričky, můžete potom přesunout na chladnější místo s dostatkem světla.Tož tak.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.01.16 12:29

papriky dělám už kupu roků zásadně v perlitu a neřeším stupínek sem tam.Při vyšší teplotě se sadba vytahuje a pak nestojí za nic.Nelamte si s tím hlavu,ono to dopadne.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.01.16 18:53
avatar

No já teda nevím. Já mám ty výkyvy teplot o několik stupňů. Loni jsem právě také zkoušela a nic moc, takové chcíplotinky a některé vůbec nevzešly. I ten perlit jsem zkoušela, ale asi jsem ničemná. Proto jsem na radu jedné prodavačky letos zvolila ty rašelinové "pumprlíky".

Tak děkuji, budu ještě dumat, třeba něco vykoumám. A ano, semínka se chystám zasadit tento týden. Mám i jednu odrůdu, která se má vysazovat už v lednu.

Datum: 19.01.16 23:21

Jedna z možností je dát ten tácek s jiffi nad radiator topení. Také se mezi nadšenými zahradnicemi hojně využívá jogurtovač (ten se dá za pár korun koupit skoro v každém bazaru) ;).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.01.16 13:07
avatar

No teda, ten jogurtovač mne nenapadl. A to ho mám doma. Zkusím to. Sice dělám ty jogurty, ale na tu chvíli než se udělá jogurt, tak ty pumprlíky z toho vytáhnu ven.

Od: ria®
Datum: 19.01.16 23:33
avatar

Dobrý den, nečetla jsem předchozí odpovědi,

teď je na ně ještě brzy - co vím, taťka sází ( sází znamená hodí všechny semínka a rozmíchá to :)) do nově koupené hlíny kolem přelomu - únor/ březen, a nechá je nad topením, ale max těch 25°;pak malé sazeničky vyndá, rozmotá a rozmístí, dá pod zářivku a alobal - která si je už vytáhne a zahřeje sama,poté je šoupne do skleníku, Jiní třeba do truhlíku na balkon, ale nesmí přemrznout.. :) Jsou to pak nejlepší papriky, ale i rajčata, okurky.. :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.01.16 13:09
avatar

Ria díky, hodná, ale to je pro mne děsná piplačka. Já vyzkouším ten jogurtovač a pak dám vědět.

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.