Jak pěstovat pravý amarilis

Od: Datum: 18.01.16 12:02 odpovědí: 8 změna: 23.01.16 21:42

Chtěla bych poradit jak pěstovat pravý amarilis (ne hvězdník). Mám spustu hvězdníků, kvetou několikrát do roka. Ne všechny najednou, ale ve vlnách. Mám velkokvětý i ty s drobnějšími květy. Před pár lety se mi povedlo sehnat 3 cibule pravých amarilisů. pěstuju je společně s ostatními a ani kvítek. Přes léto je dám na terasu, přesadím potřebné, všechny přihnojím kravincem a pravidelně zalévám. Shodí staré listy a znovu silně obrazí. V průběhu léta ve dvou vlnách vykvetou. Na terase zůstanou až přejdou prvními mrazíky a pak je vezmu domů odtraním žluté listy a nechám v chladnu odpočívat bez zálivky dokud nezačnou znovu nasazovat na květ, to je kolem vánoc, po té je roznáším po oknech a zalévám až do jara než jdou ven. Teď jsou zas v plném květu. Jen ty pravý ani ťuk. Poraďte prosím, předem dík.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.01.16 12:28
avatar

Zkuste se inspirovat německými zahradníky

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.01.16 12:58
avatar

Amarylis belladona se pěstuje obráceně než známé a běžně rozšířené druhy hvězdníků (hippeastrum). Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je obtížné je v bytě do květu přivést. Než se mi to povedlo, napadla mi cibule vlnatka a s těžkým srdcem jsem sbírku těcho cibulí, i vzácných, musela zlilkvidovat.

Cibule je možno zakoupit zde (jistě poradí i s pěstováním).

Informace o pěstování hvězdníků (hippeastrum) i amarylis belladona zde

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.01.16 16:04
avatar

Nechápu otázku. Amarilis je hvězdník, ne? O jakém orig. je řeč? Nepletete si to s Klívií? Nebo mi něco uniklo?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.01.16 16:23

Blesíku, hvězdníku (Hippeastrum) se nesprávně říká amarilis. To máte to samé jako smetánce se říká pampeliška, zlatici se říká zlatý déšť a přitom jsou to úplně jiné rostliny.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.01.16 21:35
avatar

No, vždyť to říkám. Nebo ne? Hvězdníku se říká Amarilis, ale Amarilis je něco jiného?


doplněno 23.01.16 21:43:

Pardon, Amarylis.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.16 16:38
avatar

V názvech amarylis a hvězdník je docela zmatek. Většinou se dnes oba tyto názvy používají pro cibuloviny čeledi amarylkovité, rod hippeastrum. Ale pochopila jsem, že se tazatelka ptala na rod amarylis, který zahrnuje jediný druh - amarylis belladonna.

Zrovna v tomto případě je vhodné používat latinské názvy, pokud chceme mít jistotu, že se bavíme o stejné rostlině. Případně si můžeme zopakovat dělení rostlin (i živočichů) do tříd, pak do řádů, pak do čeledí, pak do rodů a nakonec druhů.

Jednoduše se s třídami až druhy seznámíme třeba na příkladu kočky: Třída - savci, řád - šelmy, čeleď - kočkovité, rod - kočka, druh - kočka domácí, bažinná, pouštní... Podobně jako někdy nesprávně říkáme i tygrům a lvům kočky, tak i hvvězdníkům říkáme amarylis. (Toto vysvětlení je zjednodušené, jen pro základní informaci.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.16 16:57
avatar

blesik, jak správně píše pckop, je zásadní rozdíl mezi amarylkou (Amaryllis) a hvězdníkem (Hippeastrum).Pro úplnost, vysvětlení rozdílu : Amarylka má několik kultivarů a kvete bíle až růžově a kvete bez listů. Vyroste květní stonek a až potom listy. Květy jsou menší a na jednom stonku jich může být 6 a více. Kdežto hvězdník (Hippeastrum) má asi 80 druhů . a kvete od zimy do jara. Květenství je velké a má 3, 4 až 6 květů. Má různé zbarvení od bílé, přes růžovou, červenou, dokonce jsou dvoubarevné, s lemem nebo proužky. Toto je nejzákladnější rozdíl. Ve většině případů se vyvíjejí současně listy i stonky. Tož tak.;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.01.16 21:42
avatar

Jo. Už jsem to vlastně kdysi slyšela, nejdřív list, pak květ, takže já mám Hyppeastrum.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.