Calathea - fleky na listech

Od: Datum: 29.12.15 12:20 odpovědí: 6 změna: 30.12.15 08:02

Ahoj, potřebovala bych poradit co dělám špatně. Jedná se o Calatheu, a teď se mi na ni začali tvořit tavovéhle fleky.

Co by to Mohlo být?

Děkuji za odpověď. B.


doplněno 29.12.15 14:07:

Myslíte, že by pomohlo přesadit do samozavlažovacího květináče?Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.12.15 12:28
avatar

Pravděpodobně máte v místnosti příliš suchý vzduch. Zkuste ji občas stříknutím porosit, případně dejte na čas do kuchyně, kde se častěji vaří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 12:59

Calathea, jako podrostová rostlina pralesa, nechce sluníčko, nechce suchý vzduch, nechce sucho. Přesto si myslím, že skvrny jsou od nadměrné zálivky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: barus*
Datum: 29.12.15 13:38

Opravdu je možné že je to z nadměrné zálivky? Je pravda že ji stále nechávám trochu vody v misce, jak tedy správně zalévat? Myslíte, že by pomohlo třeba přesadit do samozavlažovacího truhlúíku?

Datum: 29.12.15 15:08

Omezit zálivku na minimum,i tak ti budou odcházet listy :) Zimní období není pro rostliny dobré :

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 22:06
avatar

Dobrý večer barus, Kalatea patří mezi náročnější květiny na pěstování a vyžaduje péči po celý rok. Měla byste ji mít umístěnou spíše v lehkém polostínu, nesmí na ni pronikat přímo slunce.V zimě by ale měla mít dostatek světla. Určitě nemůže být v blízkosti ústředního topení, nesnáší totiž suchý vzduch a to je taky zřejmě váš problém, proč Kalatea usychá.Daří se ji totiž až v 90 % vzdušné vlhkosti.Proto byste ji měla hlavně rosit odstátou vodou, klidně každý den. To prvak a druhak zeminu udržovat stále vlhkou - zalévat jedině vlahou odraženou vodou.Zavlažovací květináč být zrovna nemusí, spíš vám doporučuji vložit do podmisky oblázky s vodou a na to teprve umístit květináč.Kdyby byla zálivka nedostačující, začnou se ji kroutit listy. Nezapomeňte ji občas přihnojit.Prostě, měla byste ji vytvořit takové podmínky, jako v deštném pralese odkud kalatea pochází( vlhko + teplo), proto se ji také nejlépe daří v teplém skleníku. Jo, abych nezapomněla , nesnáší průvan.Tak ať se daří.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: barus*
Datum: 30.12.15 08:02

Moc Vám děkuji za vyčerpávající odpověď:) Mám ji od okna hodně daleko, na konferenčním stolku, průvan nan ni také žádný nejde. Myslím že problé nejspíš bude v suchém vzduchu a v tom že mi pořád stojí ve vodě. Mám ještě jednu, s chlupatými listy a ta je v pohodě, i když o ni pečuji uplně stejně :). Každopadně to zkusím s oblásky v květináči. Ještě jednou děkuji.

B.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.