Jak ostříhat meruňky?

Od: Datum: 12.11.15 11:32 odpovědí: 11 změna: 17.11.15 05:05

Zdravím,

dovedete někdo prosím poradit jak na jaře ostříhat meruňky? Každá je jiný druh. Jsou nasázeny letos na jaře a první střih provedl prodejce v ovocné školce při prodeji. Nejlépe zakreslete přímo do obrázků, jak by to mělo být - kterou větev nechat a do jaké délky. Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.11.15 12:47

U tak malého stromku jde o výchovný řez,kterým tvoříme budoucí korunu.V každém případě teď,na podzim,ponecháme tři základní větve koruny a terminál.-Ten zakrátíme o 1/3.Letorosty,směřující do koruny,odstraníme celé.Základní větve zakrátíme na stejnou výšku opět asi o 1/3.Konce by měly být zhruba ve stejné výšce,poslední pupen ven z koruny.Na jaře necháme korunu v klidu,řez v období růstu hrozí klejotokem.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.11.15 12:50

Řez by zhruba odpovídal, ale samozřejmě ne teď. Nechte ho na jaro před rašením.

doplněno 12.11.15 19:12:

Na terminálu rozdvojení zrušte (jako všechny na stromku), ponechte ten rovnější a horní pupen po zakrácení by měl být na straně loňského střihu, tzv. střídavý řez.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.11.15 13:11
Dám třetí termín.
Já meruňky řežu po odrodění, teda hneď po sběru úrody. Mám ovšem starší stromy.

Datum: 12.11.15 18:13
Peckoviny se řežou po sklizni. Jinak stromek nezavalí rány a oslabuje se. Když ho budete řezat teď tak asi klejotok nehrozí tolik jako při řezu v plné míze, ale poškozená pletiva větviček které ustřihnete budou víc náchylná k poškození mrazem.
doplněno 12.11.15 20:07: Rozdvojený terminál bych ostříhnul jen na jeden. Někdy se u broskvoní a meruněk dopručuje řez na kotlovou korunu úplně bez terminálu kvůli lepšímu oslunění plodů, ale taková koruna vužaduje víc pozornosti než dobře zapěstovaná klasika.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.11.15 18:12

Na tom prvním obrázku se terminál rodvojuje. Ponechat rozdvojení a jen zkrátit, nebo rozdvojení zrušit a ponechat pouze jeden klacek?

Datum: 12.11.15 19:41

Lépe je rodvojení zrušit.

JB

Datum: 12.11.15 20:17

Meruňky se pouze zakracují -nestříhají se jako jiné stromy

Datum: 13.11.15 10:58

Ok, terminál vyřešen.

Ale co ty hlavní postranní větve viz obrázek?

1) původní hlavní větev zakrácená před sadbou.

2) výrůstek odstranit.

3) a 4) ponechat obě a zakrátit? Nebo jeden z nich odstanit a ponechat jeden. Který? Nebude to vypadat blbě?

Datum: 14.11.15 12:22

Postranní větve,jak jsem už řekl,musí končit zhruba v jedné rovině,to aby rostly stejnoměrně.Pupeny na koncích by měly směřovat ven z koruny,.

JABRAKA

Datum: 16.11.15 23:44

Prosím, všimněte si, co vede k zakracování výhonů. Prorbylých půstání zbylých oček a ke zdvojení. U nižších větví, které jste zakrátil nejvíce, narostly dvě stejně mohutné větve, které pokud zase zakrátíte povedou jen k dalšímu zahušování a vypěstujete tak pouze paskvil. Terminál, který jste zakráti nejméně, protostl bujeně jen jedním očkem, druhé sice také, ale méně a navíc obrostl plodonosným dřevem.

Terminál pouze lehce zakrate na očko smeřující zpět nad kmínek (1), boční výhon také lehce zakrate, odstraňte zdvojení (3) a ponechte větve nejlépe rozložené do prostoru, které také jen lehce! zakrátíte na vnější očko (4). Možná bych i vyslepila dvě následná očka pod ponechaným vnějším očkem.

! Pamatujete, že čím více stříháte, tím více dřeva vypěstujete. Všimněte si, že ty spodní větve jsou vlastně vypěstované ze zakrácených původních dvou větví, které se zdvojili, což vedlo k tomu, že vlastně dvě větve mají společnou základnu, která v pozdějším věku a plné polodnosti bude velmi namáhána a tak bude náchylná k rozlomení. Korunka potřebuje výchovný řez první, druhý rok, pak se řez amezuje jen na nejnutnější zásahy. Nemůžete stále zakracovat a odstraňovat dřevo, které stromek potřebuje. Nutíte ho pouze dohánět ztracené dřevo bujným růstem hluchého dřeva. Vitální stromek může mít přírůstky i nad 50 cm, samozřejmě záleží na odrůdě a podnoži.

U druhého stromku převzala úlohu termínálu postraní větev, na které proberte obrost (1), terminál, který zakrněl je obrostlý plodonoši. Odstraňte z něj horní zdvojení (2), postraní větev, která konkuruje terminálu odstraňte (3). Na obrázkus e zdá, že vyrůstá stejným smerem jako vetev pod ní. Ostatní větve bych zkrátila, ale asi o jednu třetinu nejvíce. Stromek sice má přírůstky, ale výhony jsou celkem slabé (záleží na odrůdě), sice by si žádal menší sesazení korunky ve prospěch kořenů, ale musíte citlivě, opět s přihlédnutím na sklon k zdvojování.

P.S. u obrázku, který jste vložil neodtraňujte větev č. 3. Proč? Roste vám větev správným směrem a spávnou intenzitou. Opět, neodstraňujte nesmyslně dřevo, zaděláváte si na malér.

Datum: 17.11.15 05:05

Tohle nemám z knih ,ale z vlastní praxe.Měl jsem už čtyřletý stromek merunky a pořád neplodil.Naštval jsem se a v době po sběru plodů jsem upravil korunku tak ,že jsem vyřezal všechny zahuštující větve a zbytek o 1/3 délky.Příští rok se mi stromek odvděčil nádhernou úrodou.Pokračuji tak pořád a úroda je znamenitá.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.