Živý plot ze zlatice

Od: Datum: 15.10.15 18:40 odpovědí: 15 změna: 19.10.15 20:27

Dobrý večer.

Máme na zahradě živý plot ze zlatice, ale na jaře po odkvětu jsme ho nestříhali. Ani v létě ne. Teď je dvoumetrový (což nevadí), ale po loňském častém seřezávání na metr a půl během celého roku, má dnes půlmetrová rozvětvená košťata.

Můžeme je seříznout ještě nyní nebo až na jaře? Děkuji za názory a rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 15.10.15 19:16
Seřezávají se v druhé polovině května.
Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.10.15 22:07

Jak píše Wamp, pravidelně po odkvětu, ale můžete i teď, aby keř byl upravený, snese to dobře.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 15.10.15 23:57

Jak napsala vamp, zlatice se pravidelně řeže po odkvětu a poslední stříhání by mělo být v červenci, aby před zimou stačila dostatečně obrazit. Na jaře pak bohatě vykvete. Pokud zlatici pěstujete jako živý plot, který byste chtěl nyní stříhat i to je možné, jak napsala tiffany, ale nebude,pokud vám to nevadí, na jaře tak výrazně kvést.

Datum: 16.10.15 22:26

A máte jej jako volně rostoucí živý plot nebo stříhaný do tvaru?

Od: mjso®
Datum: 17.10.15 08:21

Je stříhaný do tvaru kolem celé zahrádky. Nahrazuje pletivový plot, který nemáme.

doplněno 17.10.15 09:15:

tzn. šířka zlatice maximálně do 30 cm a výška cca 2 m.

Datum: 17.10.15 11:16

No, pokud jde o uvažované rozměry živého plotu, tak pochybuji, že se vám je podaří udržet, zlatice je poměrně bujně do všech stran rostoucí keř... nebo ho budete muset hodně stříhat. Zlatice totiž sice na jaře krásně kvete, ale hodí se spíše jako volně rostoucí keř, než přísněji tvarovaný.

Od: mjso®
Datum: 17.10.15 13:09

Dovolím si nesouhlasit, protože právě takový plot se mi podařilo vypěstovat *tanec*. Má 30cm šířku, 2,5 m výšku, rovný z obou stran. A je kolem celé zahrady. Chce to stálou péči, která se vyplatila. Je to moje miminko a jsem na něj pyšná

Pouze letos jsem ho kvůli rodinným záležitostem zanedbala a tak se mi vršky rozkošatěly. Proto jsem se tady ptala, jestli je můžu seříznout teď, protože jsem to nikdy nemusela řešit a bojím se, abych si ho nezničila. Krásně mi kvete ob rok a je hustý listem po celé ploše.

Datum: 17.10.15 17:32

Tak nikdo neříká, že to nejde, ale chce to neustále hlídat a hodně stříhat, jak píšete, stačilo jedno zanedbání a starost je tady. Ale ustřihnout ho můžete klidně, je teď dost vlhko, což je plus pro stříhání, a ještě nemrzne, takže klidně do toho, zlatice je odolná , ať Vám pěkně roste i nadále.

Datum: 17.10.15 20:56

Jako stříhaný živý plot bude vždy mít tendenci metlovaťět, protože zlatice má prostě takový styl růstu, že se bohatě větví těsně pod řezem. Nevidíte to sice v olistěném stavu, ale bez listí to uvidíte. Zlatici více prospívá volný tvar a každoroční prořeďování u země. Když už ji máte ve stříhaném tvaru. Ořežte ji až po odkvětu hlouběji pod metle. V půlce sezony ji zakraťte znovu. Nezapomeňte na kónický tvar, tzn. u země s širší základnou ke špici se zužující. Pokud hnojíte, volte hnojiva s nižším obsahem dusíku, ale vyšším obsahem draslíku a fosforu.

Datum: 18.10.15 10:29

Aby nedošlo k nedorozumění. Zlaticí myslíte zlatý déšť? A ten udržíte v šířce 30 cm po celé délce živého plotu?

doplněno 18.10.15 15:50:

Aháá, moc pěkné. Jen odhad máte hodně špatný. Šířka se bude blížit k metru. Představe si, že na ten plot položíte velký sešit. Tedy A4, to je 30 cm. ;)

doplněno 19.10.15 07:42:

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C4%9Bd%C5%99enec_odvisl%C3%BD

http://www.priroda.cz/lexikon.php?detail=1191

Alenko, vy mi dáváte! Teď jsem silně znejistěla, jak to je. Já mám v hlavě keř se zlatými květy, které jsou jedovaté a ve školkách nesmějí být na zahradě, jako zlatý déšť, protože to tak všichni říkají.

Potkávám strom, který kvete ve žlutých hroznech a listy má skoro jako akát. Teď už vím, díky vám, že je to štědřenec ovislý.

Máte pravdu, jako ve všem, co jste tady napsala, ale když jsem klikala, jak to teda je, na zlatý déšť mi strejda Gůgl nabídnul obě dřeviny. :-D Alenko, děkuji. Jednou bude škoda umírat, když už budu vědět všechno. Fakt to bude škoda! *jasne*

Datum: 18.10.15 22:59

Zdravím babkazov, jenom vás chci vyvést z omylu.Zlatice nebo-li forsytie je nesprávně označovaná jako zlatý déšť.Tento název správně patří pro štědřenec ovislý.

Hezké pondělí *slunce*

Datum: 18.10.15 13:46

Tady pár fotek střiženého plotu ze Zlatice ;) Je to u čerpací stanice v Poděbradech.

Datum: 18.10.15 15:41

Tak vypadá to pěkně, ale... docela určitě to není 30, ale tipuji tak 50-60 cm šířka, ne-li více, no a podle umístění a délky plotu opět tipuji, že to nebude soukromý, ale městský plot. Pro růst keře to samozřejmě důležité není, ale pro jeho údržbu ano. Když si představím stříhání, tak jedině s poměrně silnými nůžkami (jaké mívají profesionálové, na obyčejnou zahrádku stačí slabší), časově dost náročné a pak ještě aby to další posádka uklidila. Taky bych stáří plotu odhadla na několik, nemnoho let. Až jednoho dne vznikne potřeba trochu hlubšího řezu, tak to si teprve užijí. Ale je to věc názoru, podle mně zlatice prostě je keř pro volný růst, upravovaný, jak už shora popsáno, ne na pravidelné tvary.

Datum: 19.10.15 09:54

Motorový plotostřih a jde to jako nic. :)

Datum: 19.10.15 20:27

Nj, ten si s tím poradí, jen to fikne, to já si musím vystačit s nůžkama (spíš nůžtičkama), které unesu, a ještě s nima dokážu mávat kolem sebe ;). Ale zaplať pánbůh za ně.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.