Zastínění výhledu z cizích oken

Od: Datum: 14.10.15 06:40 odpovědí: 7 změna: 19.10.15 20:57

Dobrý den Mám takovýto problém.Soused před časem potřeboval vyřešit okna ve svém domu .Povolili jsme mu okna k nám na dvůr a zahradu s tím , že na nich bude mít folie. Dodnes nejsou ani folie a paní ráda celý den větrá otevřeným oknem.Přišli jsme o soukromí. Můj dotaz zahradníkům. Poradte jaké keře , živý plot ,stromy nasázet na naši zahradu .Okna jsou 2m.vysoko , prostoru máme dost, ale času málo , chceme dožít bez kontrol. Všem děkuji , kteří mi pomohou.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.10.15 08:31
Než začnete sázet, přečtěte si obč. zákoník. § 1017
(1) Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
Lidé jsou nevděční. Přeji mnoho úspěchů v sázení.
Stromky poradí naši odborníci...
doplněno 14.10.15 09:47: Dále je vhodné přečíst § 1013 OZ
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
Tady mám na mysli hlavně stínění, aby sousedovi Vaše zábrana nebo zeleň nepřiměřeně, nad míru obvyklou nestínila třeba zahrádku, skleník nebo obytnou místnost.
Stačí si ujasnit světové strany a pohyb slunce po obloze. Podívat se, vyzkoušet, kam bude případný stín přes den dopadat.
Ohodnoceno: 3x

Datum: 15.10.15 16:00
Ono se těžko radí, když nevíme, kolik prostoru (plochy) lze využít a o jaký typ zahrady (okrasná, užitková) se jedná. Já si v poslední době hodně všímám jedlovců (tsuga canadensis). Mohou dorůst až přes deset metrů do výšky, ale přitom působí velmi jemně a elegantně. Viděla jsem je i upravované do konkrétních tvarů, ale to jim ubralo na kráse. Pokud jde o živé ploty, dobře a vzdušně vypadají bukové (fagus) či habrové (carpinus) živé ploty. Samozřejmě po opadání je skrz vidět, ale i tak slušně rozdělí prostor. Mona
Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.10.15 00:04

Udám nějaké parametry.Sousedovy tři okna jsou na západ, vysoko 2.m, my máme zahrádku vhodnou k osázení hlubokou 12. m,širokou 35.m.Já si představuji ,a to nevím jestli je reálné, výsadbu různých keřů ,které jako celek budou jednak estetické a potom budou plnit tu funkci protipohledové bariéry. Ovšem sestavit to tak ,aby to ladilo oku ,nepůsobilo to jako vyloženě kopec před okny to bude asi fuška.

Datum: 17.10.15 09:47
Mecik - tak to máte pravdu. Já pro inspiraci dělala okružní jízdy po "satelitech", až jsem se bála, aby mě nepovažovali za tipaře :-D Pak jsme vytvořili shluk (teď to tak nevypadá, protože všechno je to ještě malé) z tújek (smaragd), jedlovce, tavol kalinolistých (tmavě vínové nebo světle zelené) a brslenu.
Asi bych dodržela, aby se tzv. opakoval motiv (různorodost je krásná, ale pokud se rostlina vyskytuje ve více exemplářích, je to lepší).Mona
Ohodnoceno: 2x

Datum: 16.10.15 22:35

Důležité je upřesnit a jak velký prostor se jedná (od plotu k domu), z které strany domu to je. Nejlépe se mi jeví výsadba kmenných stromů s výškou koruny např. 180 pro bezproblémový pohyb pod stromy, ale zastínění pohledu do pater z patra (např. meruňka rychle roste, třešeň, nebé jiné okrasné) dál od plotu v ochranné vzdálenosti od hranice pozemku. K plotu vysadit živý plot ze stálezelených listnatých keřů. Nezapomeňte na to, že čím blíže domu stromy vysadíte, tím větší úhel krytí koruny zajistí. Navíc z nich bude užitek a extrémních létech i příjemný stín.

Ohodnoceno: 3x

Od: junek
Datum: 17.10.15 08:16

Je né prosím habr...je sice hezky ana podzim opadá...ale roste příliš rychle...pak budete muset 2x do roka stříhat...a takový 20m dlouhý habr...vždy jsem psoval, že ho tam rodiče nasázely...už je ale pryč...letos jsem ho uplně uřezal

Datum: 19.10.15 20:57

Já bych jenom, pokud jde o event. ovocné stromky, doporučila nesázet je přímo pod okno, raději kousek dál, protože zrající plody můžou přilákat hmyz, někdy i sršně a to by mohlo sousedy obtěžovat, nemluvě o ovoci spadaném na zem, není vždycky čas honem vše, co spadne, sebrat. A ovocné stromy, byť jsou krásné, určitě třeba jabloně, potřebují řezat, event i jinak ošetřovat a to by rovněž mohlo být na obtíž.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.