Kde se dají sehnat podnože?

Od: Datum: 07.10.15 09:00 odpovědí: 9 změna: 22.10.15 22:04

Mám dotaz, kde se dají sehnat podnože pro roubování jabloní? Prodává to třeba nějaká školka? Preferuji Moravu. Díky moc.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.10.15 15:16

V podnožových školkách.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.10.15 10:59

Kupovat podnože je nesmysl.Stojí tolik,jako naroubovaný stromek.Pokud chcete za každou cenu roubovat,stačí najít u stromků kořenový odkopek,ten zasadit do kompostu zalévat a počkat,až pořádně zakoření.Takových odkopků mám každý rok několik,neměly by se u stromků nechávat růst.Tyto aplégry mají vlastnosti růstu,jako stromek,od nejž pochází.Tedy s velkým růstem,nebo nízkorůstové.Roubuje se vesměs do kořene,aby celý budoucí stromek měl vlastnosti ušlechtilé.Můžeme lépe stanovit výšku kmene.Pokud naroubujeme ve výšce třeba 50 cm,musíme zabránit růstu větví na kmínku,někdy to bývá náročné.

JABRAKA

Datum: 12.10.15 13:19

Ale božínku co to plácáte. Takže to pak sadaři roubují zadarmo. *smich*Cena podnoží je zlomkem ceny roubovanců či očkovancu. Prosim Vas když s tím nemáte zkušenost,tak se k tomu nevyjadřujte. Není nad odbornou radu. Do kořene se neroubuje,prosím pěkně.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 15.10.15 10:03

Limetka děkuje mooc oběma rádcům a rádce rostlin prosí, zdy by tedy neuvedl, jak se to dělat má než jak se to dělat nemá ;). Nakonec si tazatelka poradila tak, že vzala nůžky, oběhla opuštěné staré zahrady v okolí a vytipovala a připravila si náletové semenáče. A už se na své roubovací pokusy moc moc těší :) bo našla po okolí i pár starých a strašně dobrých odrůd.

Datum: 15.10.15 17:22

Limetko, nevím jakou máte zahradu, ale pokud se povede roubování na semenáč, musíte počítat s tím, že je to vzrůstná podnož a strom silně poroste do větších rozměrů. Počítejte s tím ve vzdálenosti při výsadbě.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 16.10.15 07:06
Doporučuji něco nastudovat a pak by bylo dobré,aby Vám to někdo předvedl. Roubování chce cvik,aby plochy přesně přiléhaly atd.. Těžko radit.
Podnože semenáče jsou houževnaté,dobře drží v půdě,ale je to spíše na extenzivní pěstování jabloní,než je tomu u typových podnoží. Jsou silně vzrůstné,takže by se na ně měla dávat spíše slaběji rostoucí odrůda. Tvar na těchto podnožích minimálně čtvrtkmen a vyšší.

Datum: 16.10.15 10:00

Limetko, zkus ovocné školky v okolí. Kdybys nesehnala, tak mi dej vědět do pošty a já Ti to zařídím tady u nás.

Datum: 22.10.15 08:51

Děkuju, sebod - jak jsem už psala, našla jsem dost vhodných semenáčů na opuštěných polích okolo nás a zkusím to na nich. Jestli budou hodně vzrůstné - nevadí, mám velkou zahradu. Předloni se mi podařilo úspěšně naroubovat švestku, loni další dvě a dvě meruňky a ještě dvě jabloně roubováním za kůru - začalo mne to bavit, takže v předjaří budu s pokusy pokračovat.

Datum: 22.10.15 22:04

Takže vlastně podnože shánět nepotřebujete. *smich*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.