Kdy a jaké hnojivo?

Od: Datum: 23.09.15 22:04 odpovědí: 6 změna: 24.09.15 20:24

Dobrý den, mám malou plochu pro pěstování zeleniny na zahrádce , ktrou chci pohnojit.

Prosím o radu, kdy /podzim, jaro/ a jaké umělým hnojivo použít když jinou možnost nemám? Byl by vhodný popř. granulovaný kravský hnůj?

Je potřeba též půdu povápnit? Pěstuji převážně rajčata a nějakou kořenovou zeleninu zkusila bych i podzimní výsadbu česneku.Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.09.15 22:16
avatar
Granulovany hnůj je dobrá volba, jen se ho dává docela dost. Přečte si dávkování na obale, ale to platí u každého hnojiva.
Pokud byste chtěla chemii, mám rád Cererit. To je pro mě dobré hnojivo, resp lepší než obyčejné NPK. Obojí bych dal na jaře s 14 denním předstihem před sazenim.
A pokud sekate trávník, zaryjte i nějakou posekanou trávu (pokud zrovna neobsahuje semena). Tím také půdě přispějete a ještě teď před zimou.
Česnek sazejte až co nejpozději. Podle mě není vůbec špatné nechat zem zmrznout a když povolí rychle nasazet. Ale aby letos vůbec mrzlo... :-D
doplněno 23.09.15 22:19: S vapnenim zkušenost nemám, většinou se vapnilo když se hnojilo hnojem.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.09.15 23:41

Granulovaný hnůj dejte pod rajčata, z kořenové zeleniny pod celer. Jedno jestli na podzim nebo na jaře. Na ostatní plochu použijte Cererit na jaře cca dva týdny před setím nebo sázením. Pod česnek použijte před sázením také Cererit. Vápnění se pod rajčata ani kořenovou zeleninu nedělá a nesmí se dělat při aplikaci hnoje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.15 12:01

Ozimý česnek se sází když je teplota ovzduší trvale po 9°C.To kvůli fusariu. Jinak nemá, laiky proklamované co nejpozdější sázení význam.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.15 11:58

Na jaře dusíkatá, na podzim draselná,fosforečná.Nejlepší hnojiva jsou plnohodnotná (např. Cererit),t.j. obsahují i stopové prvky krom hlavního N,P,K. Pod česnek,cibuli NE hnůj! Sází se do tzv. třetí tratě,t.j. po organickém hnojení až třetím rokem po dvou předplodinách.Na vápnění pozor,protože se to s ním dost často přehání.Vznikají pak na zahrádkách v půdě výživové nerovnováhy.Pokud to přeženete s jednou složkou,zablokujete rostlinám příjem ostatních živin. Vápněním se velice často blokne příjem např. železa a pak se projevuje na listech známá chloroza.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.15 14:11

Granlované hnojivo pridávám jen k rostlinám,,také vyrábím kompost a jako zelené hnojivo používám hořčici a měsíček,Také je dobrá k rostlinám puda z listnatého lesa,ne z jehličnatého-okyseluje pudu.Cokoli z domácnosti nevyhazuju do kontejneru ale na kompost a nebo zrovna dám do pudy.Je to potrava pro žížale a ty jsou pro pudu velkym přínosem.Taky umím zarýt listí na podzim do pudy.Také chodím na kopřivy a přihazuju do kompostu a během vegetace je namáčím a zalívám rostliny :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.09.15 20:24
avatar

Nejlepší hnojivo pro zlepšení půdy je vlastní kompost. Ze zbytků z kuchyně, posečeného trávníku. Nejlépe dva, plnit a vybírat každý ob rok. Sem tam posypat dusíkatým hnojivem pro lepší zkompostování, lze i pohodit vápnem.Teprve potom přidat umělá hnojiva. Nejpépe fosforová. Fosfor je důležitý pro kvetení a vývoj plodů pro všechnu plodovou zeleninu. Vápník je důležitý nejen pro rajčata. Organická hmota ve formě kompostu nebo hnoje je právě důležitá pro to, že váže živiny z průmyslových hnojiv, které se pak z půdy nevyplaví a půdy zlepšuje.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.