Zásaditá půda na záhoně - moc hnoje?

Od: Datum: 19.09.15 17:34 odpovědí: 6 změna: 20.09.15 10:15

Dobrý den,

Máme na zahradě záhon 200 m2 , každý rok na podzim do něj zarýváme velké množství vlastního 1 rok proleželého a pravidelně přehazovaného králičího hnoje. Teď jsme si koupili PH test půdy a udělali 5 testů a vždy Nám vyšlo ph 7,4 - 7,7 , tj zásaditá půda. Chci se zeptat , čím to může být , jestli moc hnojíme ( uděláme rýčem brázdu hlubokou cca 30 cm , zasypeme hnojem a přehodíme hlínou a pořád dokola ) nebo je to takto přirozené. Umělá hnojiva nepoužíváme žádná.

Máme tady těžkou , jílovitou černozem ( polabská nížína ) a díky tomu hnoji máme na záhoně po 5-ti letech již krásnou kyprou půdu 40 cm hlouboko a nechtěli by jsme , aby se zase slila jeko na začátku.

Je to ph pro rostliny přijatelné , nebo jak ho případně upravit na cca 7 - 7,1?

Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.09.15 18:25
avatar

podle mne hnůj (i když u králičího je možné všechno a nejsem chemik) netvoří zásadité prostředí, spíš naopak, hnůj dáváte do země podivně, klasicky se rozhází po povrchu a zarýpe rýčem nebo zaorá, zásaditost způsobují vápenec a vápno, koneckonců, pokud máte dobrou úrodu, tak bych se tím nevzrušoval

a ještě dodám, nehnojte jen králičím hnojem, zkuste sehnat jiný (koňský, kravský), a nehnojte každý rok, střídejte to například se zeleným hnojením (po sklizni zasejete hořčici a až povyroste, tak jí zarýpejte do země)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.15 18:35

Půdu okyselují hnojiva Superfosfát (Hyperfosfát a pod.), síran draselný a draselná sůl (ta rostlinám, kterým nevadí chlor, u ostatních jen na podzim a v menších dávkách) a z dusíkatých hnojiv síran amonný nebo močovina. Vyhněte se ledku amonnému s vápencem. Řekl bych že pH je těsně ​nad horní hranicí hodnot, které se považují za vhodné (6,5 - 7,5).

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mate59
Datum: 19.09.15 19:06

Je lepší, že máte púdu zásaditou než kyselou.Nechte to tak a pokračujte nadále s hnojením jak jste zvyklí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.09.15 19:48
avatar

Hnůj obecně půdu překyseluje a předávkovává dusíkem.Takto hnojený záhon se nehodí pro pěstování petržele,mrkve,cibule,česneku.Naopak vyhovuje bramborám,celeru ,řípě.Také ranná zelenina sice dobře prosperuje,ale obsahuje velká množství dusičnanů a dusitanů a čpavku.Proto bych doporučil hnůj spíše kompostovat a prosypat mletým vápencem,ještě lépe dolomitickým vápencem,který dodá navíc půdě hořčík.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: majkl*
Datum: 19.09.15 21:29

Děkuji všem za rady. Úroda ať už čehokoli z tohot záhonu je velká a nádherná , veliké plody , úžasná chuť . Jen sousedi pořád díví , jak to děláme. Když jim ale na podzim ukážu rýč a kolečko s hnojem , tak radši vezmou pytlik s ledkem a hází *smich* a už nebrblaj. a na Nový rok zase , jak to že máte ... Spíše jsem se bál , že půdě začínám škodit a postupem času ztratí na úrodnosti. ještě jsem zkoušel odebrat vzorky po celé zahradě a ph je všude kolem 7,5 , jen pod smrkem je 5,9.

Datum: 20.09.15 10:15
avatar

Děláte to dobře. Jak způsob zarývání hnoje, tak hnojení. PH půdy máte také v pořádku. Vždy se řiďte, selským rozumem. Pokud máte výbornou úrodu, proč něco měnit? Změna pH o 0,4- 0,6 bodů je nepodstatné.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.