Jak je to u jahod?

Od: Datum: 14.09.15 09:38 odpovědí: 3 změna: 14.09.15 16:54

Dobrý den chci letos teď na podzim zasadit řádek jahod na zahrádce. Přečetl jsem dost článků na netu, ale každý článek říkal něco trochu odlišného.

Proto se ptám: U jedouplodících jahodníků co je třeba udělat po sklizni? Jahodníky vyhodit a dát zase novou sadbu nebo jak je to?

A pak mě zajímají nejčastější choroby jahod, jaké postřiky použít a kdy a jak s přihnojováním.

Jo a ještě v jednom článku psali, že půdu musím připravit a pak až za další rok teprve sázet...Já chci ale zorat zítra a za 2 týdny vysadit. To teda už nemůžu?

Prosím o radu spíše někoho, kdo jahody pěstuje než teoretika. Děkuji mnohokrát za váš čas se začínajícím pěstitelem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.09.15 11:10
avatar

Nejsem zkušený pěstitel, ale na něco odpovím. Jednouplodící jahody jsou takové, ze kterých je úroda jednou ročně, ale i několik let za sebou. Pokud vím, doporučuje se nechat rostlinu asi tři roky. Remontantní jsou ty, které plodí vícekrát ročně. Co se týká chorob...lze vybrat takovou odrůdu, která není příliš náchylná k chorobám, stejně tak by se při výběru mělo zohlednit, v jaké poloze (kraji) budete jahody pěstovat. U každé odrůdy je toto většinou uvedeno - kam se hodí a na jaké choroby je háklivá. Já letos měla poprvé starou dobrou klasiku Senga sengana a jsem s ní velice spokojená. Půdu jsem měla připravenou jen asi týden dopředu a jen na malé ploše. Mona

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kklaban
Datum: 14.09.15 11:34

Děkuji za odpověď, já na tom jsem podobně jak vy. Vybral jsem odrůdy Karmen a Korona, tak jsem na to zvědav

Datum: 14.09.15 16:54
avatar

Jahody uvítají zem spíše kyselejší.S dostatkem prvků pro květ a plody,tedy draslík a fosfor.Pod sazenice je dobré přidat rozležený kompost.Celou plochu pokrýt černou geotextilií.Zadrží vláhu a sluneční teplo.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.