Vypalujete substrát a květináč v mikrovlnce?

Od: Datum: 30.08.15 00:54 odpovědí: 11 změna: 10.09.15 10:50

Slyšel jsem, že domů lze zanést různé škůdce typů červců a mšicí (vlnatky...) také v subtrátu a i v novém květináči, který koupím v květinářství či zahradnictví.
A prý je nejlepší preventivně strčit koupený sáček se substrátem i květináč-keramický (vč. podmisky) do mikrovlnky a vypálit je.
Děláte to? A pokud ano, na jaký program?
Balíte je ještě do igelitu, aby bordel nepřišel do styku s jídlem?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: trtr
Datum: 30.08.15 08:56

Zdravím, mikrovlnku nevím, ale používá se starý plech a trouba normální. Substrát se nasype a chvíli je peče (nevím na jakou teplotu přesně, ale nesmí se pálit).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.15 09:38

Nepoužívám ,mušky které začnou lítat tak časem zmyzí

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 30.08.15 10:24
avatar

Nedělám to,nikdy jsem v koupeném substrátu žádné červy,mšice...neměla. Pouze když si někdy nahrabu hlínu na zahradě do 1-2 květináčů,tak ji už v tom květináči přeliju vařící vodou,nechám vychladnout,nakypřím,popř. přidám trošku hnojiva a zasadím kytku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.15 11:47
avatar

Nedělám to nikdy a to mám všelijakých kytiček a pokojových rostlin docela hodně. Květináče pouze umeju venku u studny. Ale pamatuji si, že moje maminka je vystříkávala tím prostředkem na hubení savého a žravého hmyzu. Já na to zapomněla, až teď, při této otázce, jsem si to uvědomila. Když dám hlínu ze zahrady, tak mi také vyroste v květináči plevel, který pak musím vytrhávat. Ale nikdy jsem si přímo na rostliny nezanesla nic z těch potvor, o kterých píšete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.08.15 11:54
avatar

Také jsem likvidoval škodlivé organizmy v mikrovlnce,stačí substrát trochu provlhčit a dát do skleněné lahve,nebo misky a podle množství to dát na 4 - 6 minut.Mikrovlny bezpečně zahubí vajíčka škůdců i spory a mycelium hub.semena plevelů jsou odolnější,ty je potřeba zahřát na 100 stC aspoň 10 min.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nemoluba
Datum: 30.08.15 12:42

Já se chystám byt vybavit pokojovými rostlinami, zatím mám jen jeden květináč. Vypalování substrátu chci dělat preventivně, člověk nikdy neví, co v zahradnictví do těch sáčků naleze...

Chystám se nakoupit asi 30 ks 10 l sáčků substrátu, už mám naplánované, jaké květiny koupím a budu je přesazovat.

Takže postup by byl asi takovýto?

1. Ze sáčku, ve kterém jsem substrát koupil, vysypu substrát do skleněné misky (mám starou skleněnou salátovou misku, ta by byla asi ideální). Misku přikryju, aby nezačala hlína stříkat po vnitřku mikrovlnky a nekontaminoval jsem si jídlo.

2. Rozprašovačem nastříkám do misky trochu vody, aby se substrát v misce provlhčil.

3. Nastavím v mikrovlnce program 100 °C a nechám puštěné cca 5 minut?

Je to dobrý postup?

Keramické květináče a podmisky do mikrovlnky asi netřeba, stačí umít teplou vodou a jarem?

Datum: 31.08.15 23:39

Až všechno propaříte, vyčistíte, vydesinfikujete a zakoupíte novou miktovlnku, tak teprve zjistíte, že chorobami a škůdci jsou hodně často napadeny rostliny, které nakoupíte a přinesete si domů.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.09.15 07:46
avatar

Pckop, podle mne máte naprostou pravdu. Proto nic takového nedělám a dělat nebudu. Zbytečná práce a náklady. Ale chápu tazatele. Kdybych neměla doma ani jednu rostlinu, tudíž neměla žádné zkušenosti, tak bych se asi také nechala nachytat. Sama jsem o tomto způsobu úpravy zeminy četla spousty článků, které to doporučují. Takže není divu, že se začínající pěstitel zajímá o to, jak to udělat co nejlépe. Záleží na něm, co si z toho všeho vybere.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nemoluba
Datum: 10.09.15 07:40

A můžete navést, co teda dělat? Protože škůdce si člověk asi vážně přinese obvykle už z tho květinářství/zahradnictví.

Datum: 01.09.15 14:06
avatar

Také jsem to takhle dělala v mikrovlnce ale bylo to málo hlíny-pouze na bonsaje.Na velké truhlíky používám Dursban, s tím mám dobré zkušenosti...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.09.15 10:50

Já propařuju zeminu jen před setím, protože mladé klíčící rostlinky ráda napadá plíseň. Dělám to v troubě na starém plechu - substrát márně proliju vodou (ne na bláto, jen trochu zastříknout, aby měla z čeho vznikat pára), promíchám a nastavím hrkovzdušný ohřev na cca 120 °C. propařuju asi 20 minut. Zeminu na přesazování větších rostlin nepropařuju.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.