Stříhání jabloní

Od: Datum: 30.07.15 08:38 odpovědí: 5 změna: 05.08.15 15:40

Zdravím,,,,,,,kdy se stříhají jabloně ,,teď ještě mají plody..A meruňky se nestíhají? díky všem


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.07.15 09:08

Meruňky po odplození, tedy právě teď. A jabloně se prosvětlují v létě a základní střih se dělá v předjaří.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.07.15 17:06
avatar

Jabloně zbavujeme nežádoucích letorostů,které rostou kolmo vzhůru po celý rok.Prořez větví,zahušťujících korunu na podzim po sklizni-.Také zakrátíme kosterní větve koruny,pokud se příliš prodlužují

Meruňky není radno příliš řezat,velice rády trpí klejotokem,a někdy po zásahu je postihne mrtvice.Odstraňoval bych nemocné a zasychající větve.Pokud je nutno odřezat silnější větev,ihned ošetřit a olejovou barvou hned řez zabarvit.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 31.07.15 17:50

Hlavní průklest jabloní se provádí v předjaří, kdy už nehrozí větší mrazy. Podzimní řez nedělejte, rány se nazahojí a je nebezpečí poškození stromu. U meruněk se dělá průklest po sklizni. V žádném případě nedávejte na řez olejovou barvu. Vsákne se do pletiv a strom nenávratně poškodí. Používá se štěpařský vosk, stromový balsám, případně latexová barva.

doplněno 05.08.15 15:33:

Jabrako, jestli průklest provedete špatně a odstraníte více větví než strom potřebuje, probudí se spící očka a strom vyžene vlky. Na tom žádná doba řezu nic nezmění. Vaše doporučení vede při normální zimě k poškození stromu. O olejové barvě na rány ani nemluvím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.08.15 00:46
avatar

Průklest znamená zbavit strom silnějších větví.Udělat to zjara,znamená nahradit tyto větve vlky,intenzivně rostoucími letorosty.To se pak projeví na zeslabení stromu.Proto doporučuji průklest po sklizni na podzim.Řez se stačí zahojit.

JB

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jablak
Datum: 05.08.15 15:40

Můžete.Doporučuji něco nastudovat o řezu ovocných stromů.Alespoň základy. je třeba pochopit princip,proč se vlastně řez provádí a proč zrovna tak jak se píše ( co je transpirační proud,kosterní větve,poloha plodnosti,vegetativní výhony,diferenciace pupenů atd atd...).Jinak to zmrvíte a těžko se to mnohdy napravuje. Pak ani také nemusíte číst tyto legrační amaterské rady na takovéto poradně.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.