Co mi žere bazalku?

Od: Datum: 15.07.15 19:48 odpovědí: 22 změna: 21.07.17 21:02
avatar

Zdravím všechny rádce,

nevíte, co mi může žrát bazalku? Foto zde: http://www.konev.cz/diskuse/b…alka-prava-neco-ji-kouse-766/ (původní vlákno ani foto není moje, ale vykousané části vypadají úplně stejně)

Když jsem to viděla poprvé, vytanul mi na mysli jako první bělásek zelný, tedy jeho housenka. Měli jsme jich doma na zahradě požehnaně a fakt se mi ty kousance vybavily jako vzpomínka z dětství v souvislosti s ním.

Jenže... bazalka je na balkónu ve 2. patře s pár dalšími kytkami, rajčaty a bylinkami, na žádné z nich nic není, housenka nikde. Hlína je z Obi. Takže slimáky vylučuji, o housenkách nevím, jak by se sem dostaly a když už, hledala jsem je fakt důkladně, protože ten bělásek je barvou stejný jako stonky bazalky. Nic jsem nenašla. Není toho moc, přes noc tak 2 až 4 lístky, menší kousance, než jsou na fotce. Ale kolem na rostlince není prostě nic. Neporadíte, co jiného by to mohlo být? Může něco přilétat a odlétat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: petr01
Datum: 15.07.15 20:57
Já teda neporadim,ale mám bazalku vykousanou stejne. Jsem zvědavá co vám kdo poradí
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.15 21:01
avatar

Tak to jsme dva :-D ještě mě napadli mravenci, těch tam pár máme, ale ne v květináči. A co vím, tak na bazalce si nepochutnávají.

A ještě jsem našla toto: http://www.jikl.cz/skudci/192…volesklec-gama-mura-gama.html - teď nemůžu najít přesně tu diskuzi, ale někdo se tam ptal úplně stejně jako já zde, a posléze tuto housenku na rostlince nalezl. Jenže já tam fakt žádnou housenku nevidím *nevi*

doplněno 15.07.15 21:07:

Jo a mám vykousanou jen bazalku a nějaký plevel v pažitce. Jinak nic. Mezi těmito rostlinkami jsou violky, petrželka, rozmarýn, šalvěj, několik slunečnic, a ony ty mrchy žerou jen bazalku a ten plevel. A vždy jsou vykousané hlavně vrchní listy, spodních málo.

Od: ben®
Datum: 15.07.15 21:14
avatar

Dobrý den, já bych zkusil experiment - umístit květník s bazalkou do umyvadla s vodou.

Nemyslím ponořit ji, ale udělat tam "vodní příkop" a bazalku sledovat. Třeba najdete v umyvadle utopeného záškodníka nebo ho voda odradí (pokud nelétá). Zdravím!

doplněno 15.07.15 21:42:

No, berte to jako nápad. Předpokládám, že pod květníkem s bazalkou máte ještě misku.

Tento celek bych vložil do širší nádoby (např. plastové umyvadlo) a vody do něho tolik, aby nepřetekla do misky pod bazalkou. Tu si budete nadále zalévat dle potřeby a nebude stát trvale ve vodě. Doufám, že housenka nebo mravenec nejsou dobří plavci. Potom je ještě možnost, že útočník bydlí přímo v hlíně u bazalky. Nebo přilétá - to by možná vyřešila síťka přes bazalku.

doplněno 15.07.15 21:50:

Nemáte zač. Zkuste to a uvidíte. Třeba to pomůže.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.07.15 21:29
avatar

Bene, děkuji, ale musím se zeptat: jak to funguje? A kam má sahat voda - po horní vnější okraj, aby nepřetekla dovnitř?

doplněno 15.07.15 21:46:

Tak tak síťka mě ale taky mohla napadnout *zed* schválně teď na jedné z rostlinek otrhám, co je nakousané, bazalku na noc zakreji (o housence té můry tam myslím psali, že přežívá v hlíně a vylézá v noci) a uvidíme, jestli bude pokousaná jen ta nezakrytá. Díky za nápady!

Datum: 15.07.15 23:24
avatar

Jestli máte bazalku v květináči, tak jsem kdesi četla radu pana V.Větvičky - obalit celý květináč iglelitem ( přikrýt zeminu). Na kbelík plný vody položit dvě prkénka s mezerou uprostřed. Obrácený květináč položit mezi prkénka , rostlinu ponořit do vody a nechat působit- třeba 2 hodiny. Možná,že škůdce objevíte ve vodě;)Jinak si myslím,že pachatelem je opravdu housenka nějakého létajícího hmyzu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: petr01
Datum: 16.07.15 15:14
Takhle vypadá ta moje bazalka okousaná
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.15 00:06
avatar

petroO1, na vaši bazalce,jestli mne zrak nešálí, vidím krom ožeru, ještě cosi bílého a pár světlých flíčků.Podívejte se, nejlépe lupou,jestli bazalku nemáte ještě napadnutou molicemi,pouhým okem je to špatně vidět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.15 21:35
avatar

Tak mrcha je v květináči. Zasíťkovaná bazalka má kousanec, nezasíťkovaná ne. Ale asi té potvoře moc nechutná, po jednom dni je jedna rostlinka 100% OK a druhá ma jeden lehce ukousnutý lístek. Zato plevel z pažitky zmizel, ten jí asi jede víc.

Zítra půjde bazalka do kyblíku. Tu poslední radu s prkny bohužel moc nechápu... ale zamyslím se nad tím postupem hlouběji, pokud nevyjde Benův nápad

Datum: 16.07.15 23:50
avatar

Poškození způsobují housenky různých motýlů, zejména můr. Aktivní jsou převážně v noci. Zbarvení housenek je různé, často jsou však podobné barvě hostitelské rostliny, takže je snadno přehlédnete.Nejčastěji se můžete setkat s housenkami druhu kovolesklec gama , můry zelné, a můry černé. .Kořeny a kořenové krčky nejčastěji napadají osenice. Poměrně malé a snadno přehlédnutelné housenky se po vylíhnutí z vajíček živí pouze několik dní na nadzemní části hostitelské rostliny. Později se stěhují do půdy.

naufrago, co je nepochopitelné(kýbl-prkénka)*ee*. Princip je namočit celou nať bazalky hlavou dolů do kyble s vodou a ty prkénka, mezi které položíte obrácený květináč se zeminou ,ho drží nad vodou a obaluje se igelitem proto, aby se zemina nesypala do vody. Škůdce by se měl posléze ve vodě objevit. Horší by byla ta osenice, Ty jsou v zemině a musela byste bazalku přesadit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.15 07:11
avatar

Díky za doplnění s těmi prkénky a polohou květináče mi to už pak došlo, jen jsem hloubala nad tím obalením květináče. Nevím, jestli se mi podaří namočit celou rostlinu - květináč má na výšku (např.) 25cm, zemina má 23cm, voda tedy nějaké ty 2cm nechá volné. Ale vyzkouším nejdřív Benovu radu, nemám ani prkénka ani nějaký lavor, se kterými bych to mohla provést.

S tou barvou mne to také napadlo, když jsem rostliny prohledávala, jak bělásek tak kovolesklec mají barvu přímo na bazalku. Ale hledala jsem opravdu důkladně. Je pravdou, že můr je tu hafo. Ještě mi řekněte, když se ta housenka stáhne do půdy, vylézá dále a živí se rostlinou? Možná se unáhluji, ale připadá mi, že míra okousání se zmenšuje.

doplněno 17.07.15 14:47:

Jee, přesazovat ne-e, já mám v jednom velkém květináči asi milion rostlinek. To by neprošlo. Asi se tedy rozdělím s housenkou. Ale ještě vyzkouším tu Vaši radu, pro jistotu. A pak ještě to prohledání v noci s baterkou, i když už jsem to jednou zkoušela.

Od: ben®
Datum: 17.07.15 07:27
avatar

Dobrý den, pokud je narušitel zabydlen přímo v hlíně pod bazalkou, tak ty metody s vodou nepomohou. Já bych si pořídil novou hlínu a tu bazalku přesadil. A potom tu starou hlínu dobře prohledal a případného narušitele zničil. A dále bych raději bazalku pěstoval pod tou síťkou. Ovšem, zase několik okousaných lístků asi není taková tragédie (a když se rozdělíte s housenkou).

No, záleží to na Vás. Zdravím!

P.S. Pokud budete přesazovat, tak dobře prohlédněte i rostlinku a její kořeny.

doplněno 17.07.15 07:46:

Možná bych při přesazování ještě celou tu bazalku ponořil na několik minut do vody - pokud na ní je nějaký záškodník (na kořenech), tak by měl vyplavat. Potom bazalku vyndat, oklepat a přesadit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.15 07:40
avatar

Hezký den, osenice je přes den zalezlá v zemině a ožírá kořínky, aktivní je hlavně v noci ,kdy může ožírat i přízemní části rostliny.Nejspíš ji uvidíte,když na ni půjdete večer s baterkou. Zkuste tedy benovu radu a napište pak výsledek.Docela mě to zajímá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radkapod*
Datum: 17.07.15 15:10

Musíte dobře koukat, ony ty housenky nejsou moc dobře vidět.

Loni jsem se stále divila proč mám okousané papriky (plody i listy) ve skleníku. Stále jsem hledala v noci slimáky a bylo mi divné že se jim chce do skleníku kde je "poušt" protože zalévám pouze do PET lahví ke kořenům. Až jsem v jedné paprice našla housenku *ee*. Když jsem věděla co mám hledat, tak už bylo snadné je najít a bylo jich celkem dost. Obrana proti nim žádná nejni, pouze v noci zavírat skleník aby se tam nedostaly ty můry od kterých byli housenky.

Jinak také umí pěkně ožírat listy lalokonosci. Černý brouk, taky pouze v noci...mám je na dlužichách a některých hostách *zed*.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.15 09:12
avatar

Tak já jsem odhalila škvory. I já mám takto vykousané listy a nejen na bazalce, volně vysazené na záhonu. Vykousané jsou i listy kedlubů, jiřin a tak dál. Také jsem viděla takového červeného podlouhlého broučka, myslím, že to je dřepčík a ten také vykusuje. Ale ty škvory jsem odhalila přímo v poupatech jiřin.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.07.15 13:42
avatar

Právě, že já mám vše na balkónu, tak jsem si myslela, že se tam nic moc nedostane. Přesto tam mám toto, molice na violkách a něco na rajčatech :( Ale zároveň z tohoto důvodu podezírám ty můry, jen chytit se mi je zatím nepodařilo. Jednu rostlinku jsem celou obrala a listy nakrájela do mrazáku, druhá tak nějak hůře prospívá, tak asi skončí stejně. Pak pěstuji jeden květináč mladší, tak tu za chvilku rozeberu na jednotlivé rostlinky a kdyby je něco kousalo, tak zkusím tu kyblíkovou metodu nahoře.

Od: walerye
Datum: 10.04.17 15:00

Dobrý den,

i mě něco bazalku v truhlíku(5.patro) sežralo, nejdříve pár lístků nakousaných a pak zůstaval jen stonek. Až po opakovaném bedlivém prohlížení jsem našla krásnou zelenou housenku, co se zvětšovala téměř po hodinách. Tak jsem jí hodila do trávy z balkonu. Jenže bazalka pořád ubývala. A pak jsem našla ještě další dvě housenky. Nejspíš bělásek. Mistrnné a obdivuhodné maskování. Skončily stejně. Bazalku jsem zrušila a letos jí nechám doma.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.17 12:46
avatar

Tak! A já mám takhle dneska prokousané skoro všechny kosatce. A to nejsou na stejném místě. A k tomu ty lile navrch. včera jsem sypala granule na slimouše, ale nic. Mrtvola žádná. Takže letos je to nějaký jiný záškodník...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rici
Datum: 18.07.17 20:59
Dobrý den, tak jsem pro úspěch našel zelené housenky a černé tečky po celé rodině. Mám ji asi 2 měsíce a škůdci to žerou jako o závod
Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 20.07.17 21:45

naši sežrali slimáci,nachytal jsem je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.17 13:17
avatar

Ano, přidávám se k této odpovědi. Letošní sezonu jsem kupovala nový Ferramol za 240 korun půl kila. Vůbec neúčinkuje. Vím to se stoprocentní jistotou, protože jsem na vlastní oči viděla jak slimáci přes granule lezou a klidně si žijí dál. Proto jsem samazřejmě nenašla ani jednu zdechlinku slimáka a tak jsem si oprávněně myslela, že to slimáci nejsou. Ale jsou, protože pak jsem našla starou krabičku s Feramolem a to už zdechlinky byly. Takže zase prodávají neúčinný šmejd za drahé peníze. Když to začali prodávat, tak to fungovalo, ale teď to zase šidí a nejsou v tom ty účinné látky, jen to má stejný aspekt, nic víc a hlavně to je pěkně drahé. Je to jako se vším u nás. Samý podvod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.17 14:39

oni pry po tom feramolu zalezou zpatky do diry nebo nekam a tam chcipnou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.07.17 20:49
avatar

Hanys, já jsem ho už používala jak to začalo být populární a vždycky jsem mrtvolky viděla na záhoně. nikam nezalézali, nebo alespoň ne všechny. Ale tentokrát ani jeden jediný prevít nezemřel. A navíc jsem je našla v klidu chrnět ukryté pod listím. Do země nezalézají, jenom se zhluknou na jedno místo kde je tma. Je mi jich líto, ale všechny jsem je přešmikala nůžkama ve spánku. A to dělám teď pořád. Ráno jdu a projdu zahradu s nůžkama. Musím, protože oni mi žerou lilky, papriky a vůbec všechno. Zavrtají se do plodů a vyžírají zevnitř a ještě si tam udělají ložnici, tak to teda prr...:-D


doplněno 21.07.17 21:02:

A jestli jsi někde četla že to teď funguje tak, že někam zalezou a tam chcípají, tak to bude asi proto aby nějak oblbli lidi kteří se diví jako já, že nikde nevidí že by to účinkovalo. Já už to teda nekoupím ani náhodou. Najdu něco jiného a spolehlivého. Protože kdyby to bylo tak jak to vysvětlují, nemohla bych mít na jaře všechno ožrané. A granule jsem sypala poctivě, nikde žádná mrtvola, ale také mladé rostlinky nikde.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.