Jak pěstovat rakytník

Od: Datum: 04.07.15 01:23 odpovědí: 7 změna: 15.07.15 13:17

Máme dva keře rakytníku - samec a samice. Oba jsou bujného vzrůstu.Letos jsou na samici poprvé plody.Mají se keře nějak stříhat? Lze řízkováním namnožit samici?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: gita65
Datum: 04.07.15 08:14

Je lepší koupit sazenici.Jde to i odkopkem,co vyleze od kořene,také řízkováním i semeny.Ale všechno je moc zdlouhavé,hlavně ze semen.Máme také rakytník.Syn chtěl odkopek od samičí odrůdy rozmnožit.Nejdříve odkopek nechal jeden den pořádně nasáknout vodou v kbelíku.Pak píchnul do květináče s dobrou půdou.Celý rok jsme ho měli doma na okně,protože musí být dobře prokořeněný bal a stálou teplotu.Pak zasadil ven na zahradu. Ujal se,ale stejně nějak pomalu roste.Koupil ještě přímo sazenice a ty jsou již pěkné stromečky oproti vlastnímu vypěstovanému.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.07.15 09:09

gita. Rakytník je plevel a dá se snadno množit. Nemůžete napsat, že množení odkopky je zdlouhavé na základě toho, že Vám jedna jediná rostlina, kterou množíte, roste pomalu.

Tazatel. Rakytník není třeba nijak prořezávat. Záleží na tom, kde ho máte a až kam ho chcete "pustit". Máte-li možnost,tak ho nechte pořádně narůst. Stane se dominantou zahrady. Nejen kvůli krásně zbarveným listům, ale i díky nádherně vybarveným plodům.

doplněno 04.07.15 09:11:

A to množení - domnívám se, že odkopek je pro Vás nejjistější. Ale moc si s tím hlavu nelamte. On se Vám ten keř začne "množit" sám

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gita65
Datum: 04.07.15 12:44

sebod:napsala jsem jen svůj názor,zkušenost.Kdybych tu zkušenost neměla,tak ji nenapíšu.Každý zde může napsat své poznatky.Nenapsala jsem žádnou vymyšlenost.Tak jako jste vy napsala,že není nutno prořezávat,tak já zase mohu oponovat.Ale neútočím hned.My zrovna prořezáváme odplozené větve.Ale každý to může dělat jinak a má jiné zkušenosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.15 21:22

gita. Já na Vás neútočím. prostě se Vám nedaří rakytník pořádně namnožit. Napsala jste, že je to zdlouhavé, což je hloupost. Tak jsem tazateli napsala, že tomu tak není. Což potvrzuje i příspěvej pode mnou, od haninky. Také píše, jak se jí rakytník sám množí ... A věřte, že nemám zkušenost s jedním jediným keřem..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.15 21:03

Tak nám se množí sám. Před dvěma lety jsem si koupila malou samičku a samečka s tím že začne plodit po 4 letech. Začal plodit po roce. Nějak jsme plody nesklidili. Letos je plodů mraky a nedavno jsem si všimla, že je vedle "starých" rostlin 7 ks nových. Velikost tak do půli stehen. A rostou před očima.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.15 11:27

Také mám samce a samici a nestačím trhat výhonky kolem nich. Je to jak maliny, strašně se množí. Ale píšu sem hlavně proto, že letos na jaře jsem je brutálně ostříhala, větve pověsila na půdu, oschlé listí odrbala a z toho listí je výborný čaj. Slazený medem - lahůdka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rakotniko
Datum: 15.07.15 13:17

Řízkováním lze samčí rostliny namnožit a také to je jediný zúsob množení odrůd rakytníku.Problém je v tom,že to řízkování u rakytníku je poměrně náročné.Chce to zkušenosti a určité technologocké zázemí. Ze semen (generativně) jde snadno.je třeba ale osivo stratifikovat,jinak přeléhá. U generativně množených rostlin však ztrácíte vlastnosti matečné ušlechtilé odrůdy.Navíc zhruba jedna polovina semenáčů jsou samci a druhá samice.pohlaví však rozeznáte až v době pohlavní dospělosti rostlin,t.j. nejdříve za tři roky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.