Jak správně trhat třešně?

Od: Datum: 28.06.15 07:56 odpovědí: 13 změna: 29.06.15 06:23

Dobrý den, mám tuto otázku viz její název a jde mně o to, zda je pravda, že se mají třešně trhat i se stopkou, resp. nemají se otrhávat pouze "kuličky". Prý prázdná stopka má stromu nějak vadit. Tak, jak to je? Je to legenda nebo to skutečně stromu vadí? Děkuji Vám a zdravím!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 28.06.15 08:10

Ahoj Bene Třešně odjakživa trhám i se stopkou,aby déle vydržely.

Třešně a višně
V červnu přišel ten očekávaný čas na sklizeň sladkých i nakyslých plodů. Třešně bychom měli trhat se stopkou – potom nám totiž déle vydrží. Višně češeme velmi opatrně, abychom je nepoškodili, a na rozdíl od třešní je trháme bez stopek.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.06.15 08:15

Dobrý den, našla jsem toto:

Třešně je vhodné trhat se stopkou, lze je pak déle skladovat. U višní se naopak doporučuje česání bez stopky. Při neopatrném trhání višní i se stopkou totiž dochází často k poškození plodonošů. Pupen, umístěný na bázi stopky, se totiž často trhá zároveň s ní.

Zdroj: http://www.ireceptar.cz/zahra…da/zahrada-v-cervnu/?pid=3636

Je pravda, že při sklizni v zahradě manželových rodičů jsme byli vždycky nabádáni ke konkrétnímu chování, ale bez jakéhokoli zdůvodnění. A višně měli excelentní, a ty jsme trhali vždy se stopkami, na kterých byl i lísteček. Otec tvrdil, že takto je to v pořádku. Myslím, že tyto požadavky na trhání se stopkou - bez stopky vyplývaly jen ze zděděných zkušeností. (Jahody vždycky se stopkami! I jahodárny při samosběru mají tuto podmínku.)

Ohodnoceno: 5x

Datum: 28.06.15 08:25

Nemyslím, že by zbylé stopky stromu nějak vadily. Vždyť na mezích kdysi bývaly třešně i plané třešně - brabčinky, které většinou nikdo netrhal, jen ptáci ozobali. I já mám na zahradě obrovskou třešeň, ze které otrhám sotva polovinu třešní. Je moc vysoká a velmi pozdní, takže v době, kdy třešně zrají, už je nikdo nechce. Přezrálé třešně, ozobané od ptáků, samy opadají. Prostě příroda.

Ohodnoceno: 3x

Od: ben®
Datum: 28.06.15 08:27

Dobrý den, děkuji za dosavadní odpovědi. No, mám zkušenost s třešní i višní. Utrhnout třešeň není problém, resp. mám na výběr - se stopkou či jen "kuličku". U višně jsem ji často utrhl a stejným pohybem hned odpeckoval. Potom zůstala na stromě stopka s peckou.

O skladovatelnost plodů mně ani tak nejde. Ale, měl jsem za to, že potom ta opuštěná stopka může nějak ovlivnit třeba úrodu v příští sezóně. Ony tam některé stopky uschnou a vydrží až do jara. Možná to má vliv na další květenství. Nebo je to (jak je uvedeno) pouze dědičná legenda o správnosti trhání a přenaší se z jedné generace na druhou. Nejspíše zvolím metodu, jak se to uthnutí povede, tak to prostě bude. Děkuji Vám a zdravím!

Datum: 28.06.15 11:48

bene. Stopka nijak neovlivní následnou úrodu. Třešně trhám podle toho, na co jsou určené. Se stopkou - když mají vydržet. Bez stopky - hned zpracovávám (ušetří to práci).

Ohodnoceno: 1x

Od: host
Datum: 28.06.15 12:12

Podle zkušeností višně vždy se šťopkou, třešně je možné trhat pro okamžité použití i bez šťopky. Na transport nebo na prodej vždy se stopkami. Občas jako ozdoba i s lístkem.

Jakmile se višně trhají bez šťopky, teče z nich jizvou po štopce šťáva a v kbelíčku je jí plno vyteklé. Stopky je možné z višní otrhat po umytí těsně před použitím, jak do kompotu, do pudingu, koláče, nebo před zamrazením. Jedí se tak, že se drží za stopku, od stopky utrhnou až v puse a stopka odloží.

Třešně se dají pro vlastní použití trhat i bez stopky, neteče z nich tolik šťávy, z některých druhů vůbec nic. I bez stopky se dají omýt, nevyteče z nich nic. Dají se hned jíst, zavařit do kompotu, posypat jimi koláč, atd.

Finta na červivé višně a možná i třešně. Podle pověry na kyselé višně červi nejdou, ale asi nejsou tak kyselé, nebo si vrtule třešňová zvykla i na višně a tak i višně bývají červivé. Po namočení do slané vody, červi z višní vyplavou, dají se i s vodou vylít, višně trošku opláchnout a pak použít.

Co na stromě zbyde je jedno, opadá to samo. Nesklizené třešně, višně, zbylé šťopky i s peckou ozobané od špačků, plesnivé i ostatní. Příroda si s tím poradí, není třeba si s tím lámat hlavu. Ani se moc nemusí uklízet pod stromem, o spadlé ovoce se postarají vosy a mravenci, nebo hniloba. Ale většina zahrádkářů pravidelně pod spadlé ovoce a pecky stromem uklízí a odklízí.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 28.06.15 17:54

Dobrý den, děkuji za další poznatky a zkušenosti. Zdravím!

Datum: 28.06.15 18:12

A nejraději trhám ze stromu, který je třeba zmladit. To se uřízne větev i s třešněmi, pěkně se k tomu na zemi usadím a trhám. Čím jsem starší, tím se mi zdá tahle metoda výhodnější a potřeba zmladit strom víc u země nutnější *smich*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.06.15 18:20

Mě by spíš zajímalo, jak ty třešně vůbec trhat. Máme tu sad "třešňovku", jenže ty zralé třešně jsou na koncích větví vysoko nad zemí, se svými 100kg se tam nedostanu. Začínám uvažovat o česáčku na ovoce? Jde to s ním, zkoušeli jste to, nebo máte jiný "recept"? Udělali jsme bublaninu a džem, uvažuji o kompotu a možná i o pálence. Z 10kg ovoce se udělá zhruba 1l pálenky. Z 1kg ovoce jsme udělali cca 280ml marmelády.

Datum: 28.06.15 18:43

Dobrý den, česáček na ovoce mám, ale u třešní jsem ho nezkoušel. On má ta "oka" dost velká a ta "kulička" by asi prošla a neutrhla se nebo se třešně hodně pomačkají a potečou.

No, klasika je žebřík. Zdravím!

doplněno 28.06.15 19:11:

repkin - ano, to vypadá velice dobře. Ovšem, musí si to udělat kutil doma. Ale, bude to asi trhat i listí.

Datum: 28.06.15 18:54

Tak vysoké štafle bohužel nemám. http://www.ireceptar.cz/tipy/…t-tresne-a-jine-drobne-plody/ tohle nevypadá špatně.

doplněno 28.06.15 20:15:

JJ, pořád lepší, než když nějací lidé se slámou v hlavě škubou celé větve. Jen to vymyslet. Bojím se, že když naohýbám ty hřebíky, tak, že to popraská ... zítra udělám půl podlahy, tak pak až bude hotová celá tak to zkusím udělat. Zatím si půjčím klasický česáček a uvidíme.

Datum: 28.06.15 21:16

repkin. ti lidé se slámou v hlavě, ale stromu nijak neublíží. Ba právě naopak. U třešně je zbtečné, aby měla větve dlouhé.Nelze se k nim potom dostat. Takže zkracování větví má význam.

Datum: 29.06.15 06:23
Zkracovani vetvi beru, ne jejich lamani abych toho jak ignorant natrhal nejvic. Navic to jsou i 5m vysoke stromy, takze na nejake vylepsovani je uz asi pozde, stejne se k tomu clovek bez lezeni nastrom ci zebrik nedostane.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.