Napadení slivoně-švestky škůdcem

Od: Datum: 22.06.15 12:03 odpovědí: 9 změna: 25.06.15 08:45

Dobrý den.Dnes jsem objevil na jednom stromě slivoně napadení plodů i listů broukem podobnému sluníčku sedmitečnému.Nemá někdo zkušenost o jakého škůdce se může jednat? Děkuji za odpoveď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.06.15 12:09
Nemůže to být jiný druh slunéčka sedmitecneho, které vám likviduje mšice na stromě? U nás se msicim na svestkach daří...
Ohodnoceno: 2x

Od: ben®
Datum: 22.06.15 12:13

Dobrý den, jaký je stav listů, resp. nekroutí se, nejsou lepkavé a nejsou tam mšice?

Ani mravenci nelezou po kmeni a k listům? Můžete mšice vyloučit? Zdravím!

Datum: 22.06.15 12:28

Nenapadá mě žádný brouk a už vůbec ne podobný slunéčku, který by napadl plody i listy na slivoni. Fotka by určitě pomohla, brouka i poškození. Myslím, že tam máte slunéčka a škody páchá někdo jiný.

Datum: 22.06.15 12:56

Děkuji všem zúčastněným za pomoc.Mšice na stromě nějaké jsou.Pod lupou ten " škůdce" fakt je sluníčko se čtyřmi tečkami.Ještě jednou díky.

Datum: 23.06.15 09:24

Ten "potvůrek" se jmenuje vrbař čtyřtečný a moc mu chutní listí třešní a slivoní ( a také vrb, podle toho se ostatně jmenuje). Nepůsobí ale nějak závažné škody, není třeba hubit. Myslím, že plody budou napadené spíše pilatkou švestkovou (černé dírky, opad plodů?).

Datum: 23.06.15 11:46

Také Vám děkuji za fundovanou odpověď a máte určitě pravdu.Moc děkuji za pomoc.

Od: golas
Datum: 23.06.15 12:59

Dobrý den. Četl jsem váš příspěvek k napadení švestky škůdcem. Mám vynikající švestku a ob rok mě jei napadnou asi pilatky švestkové jelikož každý malý plůdek má černou tečku a opadají skoro všecky plůdky. Po odkvětu jich tam byla spousta, říkal jsem si to bude úroda a teď tam mám dvě velké švestky. Nikdy jsem nezjistil kdy dojde k napadení . Lezli mě tam i mravenci s tím jsem si poradil protože jsem si myslel že to je od nich. Poraďte mi prosím jak účině zakročit proti pilatkám a kdy ! Děkuji za pomoc.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.06.15 08:53

Proti pilatkám je nutné zasáhnout v době odkvétání švestek (opad okvětních plátků), kdy samičky kladou vajíčka. Larvičky napadají a vyžírají plůdky, pak z opadaných švestek vylezou do půdy, kde se zakuklí. Jena larva zničí několik švestek. Biologická ochrana - bílé lepové destičky zavěšené v koruně - samičky pilatkek láká bílá barva. Chemická ochrana - ve stejné době postřik Calypso.

Od: golas
Datum: 25.06.15 08:45

Děkuji za radu a vaší odpoved. Teď mám po úrodě ale příští rok se na to zaměřím a využiji vaší rady. Děkuji Golas.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.