Určení bylinek

Od: Datum: 18.06.15 16:54 odpovědí: 15 změna: 10.07.15 22:45

Pěkný den všem rádcům,

dostala jsem bylinkovou zahrádku, bohužel bez taháku, co je v ní zaseto. Prosím vás tedy o radu. :) Některé bylinky už se mi podařilo určit, ale tyhle tři jsem zatím k žádnému jménu nepřiřadila. Myslím si, že to první může být bazalka, ale jinak jsem naprosto bezradná. Je docela možné, že se mi místo bylinek ujal plevel, ale nejsem schopná poznat ani to. *smich*

Zkoušela jsem si vyhledat obrázky všemožných bylinek, tři z dostatečně vzrostlých už jsem určila, ale u těchto budu ráda za vaši pomoc. Děkuji a přeji krásný den. *slunce*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.06.15 18:24

Dobrý den,

jsou ještě malé,taky to nepoznám,ale zkusila bych od každé jeden malý lístek ochutnat,rozemnout malý kousek mezi prsty a přivoňet si.Takto to zkouším,když si nejsem jista*palec*

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.06.15 22:31

Děkuji za tip, bohužel ho znám a nemůžu ho použít, to jsem zapomněla dopsat - nemám čich. :D Dneska jsem poprosila kamarádku, ta zase to první tipuje podle vůně na tymián. Ostatní ale nevoní prý vůbec, tak právě nevím, jestli to nebude plevel. :)

Datum: 22.06.15 06:30

Je to velice předčasné, rostlinky jsou malé a nevyvinuté. Je to, jako byste u miminka v peřince hádala, zda z něj jednou bude jaderný fyzik či popelář. ;)

Ale ta třetí fotka mi připomíná moji majoránku. Už jsem jednou stříhala, pak přišly kroupy, tak nevím, zda znovu obrazí.

Počkala bych, až to povyroste, teprve potom je možné dělat závěry. Jaga.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 24.06.15 09:34

Děkuji. První a třetí jsou vysoké už přes 5 cm, tak jsem si říkala, že už by to možná mohl někdo poznat. Já totiž ani nevím, jak velká ta rostlinka bude "dospělá". :-D Jak říkám, nemám vůbec odhad. Děkuji za tip, "majoránku" si zapisuju do tipů a přeji pěkný den a bohatou úrodu. :)

Datum: 24.06.15 19:25

Mně to první připomíná můj rozmarýn, co pěstuji ze semínek (nejdříve kulaté listy, pak se protahují a až později z nich jsou ty "jehličky"), ale je fakt, že Vám tam roste těch lístků moc najednou - je to dobře vidět na té vzpřímené rostlince. Dvojku už jsem také viděla, ale absolutně nevím kde...

doplněno 24.06.15 19:50:

Aha, přehlédla jsem, že by to také mohl být plevel. V tom případě mi druhý obrázek připomíná pampelišku a třetí nějakou chřupkavou rostlinku, kterou jsme jako děti trhali slepicím, než babi zjistila, že to pro ně prý není dobré. Ale fakt jen připomíná, jistotu žádnou nemám ;)

Od: sabinass
Datum: 24.06.15 19:47

Dobrý večer, nechci Vás zklamat, ale bylinek mám na zahradě spoustu, ale ani jedna mi ty Vaše nepřipomíná. Podle mého to je asi plevel, ale mohu se mýlit. Dejte vědět...

Datum: 02.07.15 17:40

Dobrý den, díky za další tipy. Za dva týdny bylinky vyrostly, tak velké jsem je ani nečekala. *smich*

Říkáme si, jestli to první není rukola (nebo pampeliška, to je dobrý tip! *smich*) a dvojka tymián. Trojka je zatím nijaká a prý z ní není cítit ani žádný typ vůně. Jestli je to plevel, tak je aspoň docela pěkný... :)

Datum: 02.07.15 19:12

Taky mě první napadla rukola, než jsem to přečetla :-D a dvojka, pořád nedám, tymián mi nepřipomíná (voní tak?), zato mi stále připadá jako rozmarýn. I ten stonek se mu takhle točí a má stejnou barvu. No, Vy máte k dispozici i čich, tak porovnejte, ale já na obrázku vidím rozmarýn. Trojka mi stále připomíná ten plevel, kterým jsme krmily slepice. Zato jednička by jako pampeliška vypadala jinak - čepel listu myslím sahá až k začátku řapíku, u Vás ne.

doplněno 02.07.15 21:42:

Ano, ano, ano - rozmarýnu se lístky protahují do jehliček, až když je starší a stonek dobře zdřevnatělý. Prostě až když začne připomínat keř. Každopádně můžete také zkusit lístek vzít mezi prsty a promnout, nebo jej střihnout nůžkami. Měl by být tvrdší a na prstech nepříjemný, lepkavý (obsahuje silice) - vždycky jsem jej stříhala nůžkami a měla jsem od něj zasvinčené nůžky.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 02.07.15 21:06

Bezva, budiž to rukola! :-D Já bohužel necítím, babička mi řekla, že to bude "něco jako tymián, rozmarýn nebo možná majoránka" a mamka tyhle bylinky moc nezná, takže ta neví vůbec. *smich* Je fakt, že podle obrázků by to rozmarýn být mohl, akorát lístky se mi zdají trošku jiné, neměly by být užší a protáhlejší? Ale záleží, s jakým obrázkem to porovnávám... :D

Třetí prý zatím nemá žádnou vůni, ale ještě tomu dám šanci.

doplněno 02.07.15 22:32:

Děkuji, to s nastřihnutím lístku je výborná rada! Dnes už je tma, ale zítra to vyzkouším. :)

Datum: 02.07.15 21:16

Tu třetí rostlinku, co nemůžete určit, tak tu bych tipla, jak je takhle již větší rostlinka, na ptačinec - žabinec. Jistotu dostanete, jakmile rozkvete.

doplněno 03.07.15 07:28:

Obrázek č. 2, nějak se mě to stále nepozdává, neřekla bych ani rozmarýn, ani tymián. Připomíná mi to saturejku.

doplněno 10.07.15 18:09:

Tak ten třetí obráek se opravdu rýsuje, že to bude nějaký plevel a to ten ptačinec, jakmile rozkvete a bude bílá barva kvítků. Ale daří se mu pěkně.

K té druhé bylince zkuste, jestli by to nemohl být ten pelyněk estragon - francouzský /jsou dva druhy/. Myslím, že by to mohl být. .

doplněno 10.07.15 18:17:

Ještě upřesním: ten druhý pelyněk je ruský, tzv falešný, je vysoký a není tak voňavý.

Nezaměnit tyto dva druhy pelyňku s Pelyňkem pravým, který má jinou chuť, jinak vypadá a má určité léčivé účinky.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.07.15 14:16

Dobrý nápad s tou saturejkou, ačkoliv mi to hodně rozmarýn připomíná, pořád kontroluji a porovnávám s obrázky i svými rostlinkami a něco se mi tam nezdá. A nevím co. Tak možná to bude saturejka je fakt, že ta se také hodně kroutila, jen měla trochu jinačí stonek. Ale možná si ji blbě pamatuji.

Datum: 03.07.15 05:32

Poté, co rostlinky povyrostly, mi ta poslední /obrázek naležato/ připomíná nějaký druh pryšce. Také mě trápí na zahrádce mezi bramborami. Jaga.

Datum: 10.07.15 17:09

Zdravím všechny rádce a děkuji za nové tipy, hlavně ta poslední bylinka je koukám oříšek pro všechny. Začínám se přiklánět k tomu, že ať je to, co je to, bude to asi plevel. :D Babička tvrdí, že se jí zdá, že z rostlinky cítí lehkou, nerozpoznatelnou vůni. Mamku mám momentálně na dovolené, takže další názor na vůni mi chybí.

Rozmarýn - tymián - saturejka... začínáme se tady přiklánět k tymiánu, babička tvrdí, že ho viděla v obchodě, čichla si k němu a vůně se jí zdá být podobná, jistá si ale pořád není. Lístky se mi nezdají vůbec lepkavé, ani když jsem jeden rozpitvala. Ale možná ještě moc mladý?

Ostatním bylinkám se daří, jsem překvapená, doteď mi všechno vadlo, jen jsem se na to podívala. :D Hlavně se vede kopru (už jsme ho i ostříhaly, čekám, jestli zase vyroste nebo ho budu muset nahradit) a teď i té rukole, ta rostla zpočátku velmi pomalu a teď před očima. :D Petrželka a pažitka rostou pomalu, ale jistě. No a velká neznámá... jak se jí zachce. :D

Krásný den a bohatou úrodu všem! *slunce*

doplněno 10.07.15 20:12:

Pozor, pozor, tymián by to mohl být! :-D Babička dostala zahrádku jako dárek k obejdnávce jiných rostlin odtud - http://www.bakker-cz.com/produkt/bylinkova-vez/. Akorát z 9 bylin je v popisu vypsaných 7, další dvě schovali do "a jiné", taky už je mohli vypsat všechny, ty dvě by je už nezabily. :D Ale asi je rozhodnuto - poslední bude plevel, na mátu nebo oregáno to nevidím. A dvojka tymián. *hej*

Datum: 10.07.15 21:04

Nechci Vás zklamat, ale tymian ne. Podívejte se na google na obrázky tymiánu. Jeho lístky jsou menší a kulatější. Ten estragon co jsem psala dnes výše se Vám nepozdává?

Datum: 10.07.15 22:45

No nazdar, další kandidát. Mohl. :D Poprosím zítra babičku, jestli by k tomu znovu nečichla. I když zdá se mi, že to moje *cosi* má světlejší stonek než estragon na fotkách. Zkusím napsat do toho e-shopu, kdyby se nabídka zúžila opravdu na těch 9 kandidátů a bylo by je nutné "jen" přiřadit, bylo by to jednodušší.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.