Hruška má oranžové skvrny

Od: Datum: 14.06.15 10:00 odpovědí: 7 změna: 17.06.15 00:25
avatar

Mám od podzimu zasazenou hrušku. Vlastně dvě, je to tzv. duo. Naroubovány na jednom kmínku jsou dvě odrůdy. Teď se na listech obou odrůd objevily hnědé, až oranžové skvrny. Je to ta rez hrušňová? nebo něco jiného? Čím tomu zabránit, je to pro strom nebezpečné? Vím, že by v okolí neměl být jalovec, ale sousedi mají cca 15m od mojí hrušně, tento strom, co je na druhém obrázku (nevím, zda je to jalovec-nevíte?). Děkuji za rady.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.06.15 10:02

Ano, je to rez hrušňová. Napadený jalovec může být až 100 m daleko. Ani o něm nemusíte vědět.

doplněno 16.06.15 21:45:

hrdaaleno, sice jste zkopírovala, že rez je kosmetická záležitost, ale díky této bezvýznamné chorobě jsem pokácel hrušeň. A pro úplnost, nákaza se na thuje nešíří. Tento výmysl pouze se šíří pouze na internetu, ne v přírodě.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.06.15 00:25
avatar

pckop, cituji část vaši odpovědi ze dne 16.9.2014 na podobnou diskuzi :

"Jestli není napadení velké a nejde na dřevo nebo na plody a je pouze na listech,nemusíte řešit."

A ten výmysl se šíří nejen na internetu, já o něm např.četla v časopisu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 14.06.15 10:04
avatar

Dobrý den, řekl bych, že to je rez hrušňová. Mám stejný problém, ale neřeším ho.

Ovoce normálně sklízím, ale strom strádá a už dlouho sklízet nebudu. Ten jalovec může být vzdálen i několik desítek metrů, tak to nemusí být od toho viz obrázek (pokud to není thůjka). Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.06.15 18:20
avatar

Rez hrušňová napadá listy, čepele, řapíky a vyjímečně i plody. Na svrchní straně listů se objevují začátkem léta oranžové, oválné, postupně se zvětšující skvrny. V letním období se přibližně tři měsíce po infekci objevují pohárkovité rýhovité světle hnědé pohárky tzv.aecidie. Skvrny posléze tmavnou a dostávají temně červené zabarvení. Hostitel - Jalovec chvojka klášterská.

To, co roste u sousedů, je thúje smaragd.

Rez hrušňová značně snižuje základní plochu listů. Její škodlivost podporuje i nedostatečná výživa stromů. K infekci hrušní dochází především v době kvetení a krátce po odkvětu. Z ochranných preventivních opatření je nutné odstranit chvojku klášterskou v blízkosti výsadeb hrušní nebo alespoň odřezat její napadené větve. Její vzdálenost od hrušní by měla být nejméně 100- 500m.Z chemických přípravků se doporučuje v kritickém období pro infekci rzí hrušňovou před květem a po odkvětu ošetření preparát: Baycor 25 WP. Částečně účinné jsou i přípravky Dithane D 6, Dithane M 45, Novozir MN 80 a Polyram WG.

doplněno 15.06.15 23:19:

Nákaza parazitickou houbou u hrušní není zpravidla nijak hospodářsky významná, na kvalitě ovoce se neprojevuje, je to víceméně kosmetická záležitost. Pokud by napadení listů bylo extrémně silné, mohlo by ale dojít k oslabení stromu. A pro úplnost,dozvěděla jsem se,že nákaza se rozšiřuje i na thúje.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: alenkalenka
Datum: 15.06.15 11:33

To co roste u sousedů je Cypřiš.

Strom s plody bych už nestříkala. Na podzim po opadání listů bych listí shrabala a spálila. Kmen a holé větve poté ošetřila postřikem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.15 23:23
avatar

alenkaalenka, jste si jistá,že je to Cypřiš? - viz foto Cypřiše

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alenkalenka
Datum: 16.06.15 07:15

Ano Alenko, jsem si jistá.

Cypřišů je víc než 20 druhů a podle barvy a jehličí toho na vaší fotografii bych řekla, že jste vybrala pokojový. V našich podmínkách může být venku jen do podzimu, větší mráz nepřežije.

Soused má Cypřišek Lawsonův, má ten zelený. Jsou i tmavé až do stříbrné, přidám foto Cypřiše.

Thuja má jinou skladbu jehličí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.