Zhnědlý a opadaný ořešák

Od: Datum: 31.05.15 12:26 odpovědí: 4 změna: 02.06.15 16:52

Během tří dnů mi totálně opadal ořešák. První dojem byl mráz, ale ten nebyl. Navíc v okolí 50 m jsou další 3 ořešáky krásně zelené. Zaráží mě rychlý průběh. Antraknóza se mi nezdá. Nevíte někdo o co by se mohlo jednat?

doplněno 31.05.15 13:50: Stáří nevím, ale pár desítek let mít bude, vysoký může být kolem 10 m. Bouřku jsem nezaregistroval a v okruhu 10 - 50 m jsou ještě vyšší stromy - borovice, lípa, jiné ořešáky, takže si myslím, že by blesk trefil je.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 31.05.15 12:46
avatar

Dobrý den, jak starý a velký (vysoký) je to strom? Zásah bleskem můžete vyloučit?

Zdravím!

doplněno 31.05.15 15:33:

Rozumím. Není to malý stromek, ale vzrostlý a letitý strom. Počkejte si na další názory.

Já jsem uvažoval o tom zásahu bleskem, protože uvádíte tak rychlou dobu, za kterou byl strom zničen. Jinak, blesk se může šířit i zemí a strom zasáhnout, pokud uhodí o kus dál. Ovšem, jestli by zničil takto vzrostlý strom, tak to asi ne. A předpokládám, že kořeny stromu nezasáhla nějaká devastující a zničující chemikálie - je snad na Vašem pozemku.

doplněno 31.05.15 16:11:

No, není vyloučeno, že soused není z toho stromu nadšený a použil nějaký herbicid (ze své strany pozemku, pokud tam odhalil kořeny). Ovšem, nevím, zda by to šlo nějakým rozborem dřeva nebo půdy dokázat, resp. kde to nechat udělat a jestli by to také mělo výsledek a tedy smysl. Těžko takto říci, ale choroba by zřejmě postupovala pomaleji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja*
Datum: 31.05.15 13:18

Stáří nevím, ale pár desítek let mít bude, vysoký může být kolem 10 m. Bouřku jsem nezaregistroval a v okruhu 10 - 50 m jsou ještě vyšší stromy - borovice, lípa, jiné ořešáky, takže si myslím, že by blesk trefil je.

doplněno 31.05.15 16:02:

Korunou lehce přesahuje nad sousedovu stodolu, takže předpokládám, že kořeny budou i pod ní. Buduje si v ní autodílnu, minulý týden betonoval podlahu. Přiznám se, že to byl první nápad, jestli se přitom něco neudálo.

Datum: 02.06.15 04:19
avatar

Zkuste rostlinolékaře... upřímně řečeno bych také asi měla podezření, že se "něco událo" u souseda, rostlinolékař by příčinu mohl poznat, zůstala by ovšem otázka, kdo to způsobil, soused se asi nepřizná, mohlo taky dojít k nehodě, nebo mu prostě ořešák vadil. No sousedi jsou různí...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ja*
Datum: 02.06.15 16:52

S rostlinolékařem jsem dnes mluvil, donesl jsem mu spadané listy. Jako choroba mu to taky nepřipadá a navíc ta krátká doba. Rozbor by se dal udělat, ale pokud se neví, co hledat, tak - podle jeho slov - by si za cenu rozboru koupil člověk 16 tun ořechů. Asi přeháněl, ale zřejmě to tak nějak bude. Díky všem za názory.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.