Monilóza třešně

Od: Datum: 24.05.15 23:56 odpovědí: 10 změna: 27.05.15 09:53

Máte někdo zkušenost s monilózou třešně? Mám mladý strom, po 2. úrodě, pár třešní, byl obalen květy, které začaly dost usychat a pak schla i většina plodů s listy. Větvičky začaly usychat i upadávat. Koupila jsem postřik a v rozkvétání, jak psáno, jsme strom postříkali. Teď koukám, že historie se opakuje, většina plodů se nevyvíji a zase opadá. Jedna větev je na dvou místech s poškozenou kůrou, jako by rozpraskalou a začernalou. Co s tím? Dá se vyléčit? Nerada bych o něj přišla, rodil by hodně, je to škoda. Na úrodu jsem čekala několik let a teď je to zklamání.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.05.15 07:49

Pokud máte moniliozu na zahradě nebo v blízkém okolí, musíte dělat ošetření každoročně. Spory plísně jsou v napadených větvičkách (ostříhat a spálit), mumifikovaných plodech (otrhat a spálit), ve spadaném listí. Přenáší je vítr a hmyz.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.05.15 08:25

Díky. A to můžu počkat až po úrodě? A mámnechat úplně holé větve, bez těch malých větviček, nebo ostříhat i velké větve? Myslíte, že se ji podaří zachránit?

Datum: 25.05.15 08:39

Musíte ostříhat napadené části až do zdravého dřeva, což u takhle mladého stromku může být i likvidační. Pravděpodobně máte odrůdu k monilioze náchylnou. Houba z listů a větviček prorůstá dřevem do dalších částí, brání se klejotokem a stromek může za několik let odejít. Každoročním jarním postřikem mu ale můžete život hodně prodloužit, my máme monilii na meruňce léta letoucí a přesto stále žije, i když každý rok zajde část mladých větviček.

Datum: 25.05.15 19:54

Já se z toho picnu! Ještě tohle mi chybělo, pravidelně stříkat, takhle mně ta moje velká zahrada vysává všechnu energii... Nojo, ale pořád mi není jasné, co mám vlastně ořezat, když to jde do dřeva. To mám nechat snad jenom kmen!? Ty napadené větvičky jsou obrost celého stromu, všech větví. To mám odstranit všechen obrost a nechat holé kosterní větve?A co ty větve, ty nejsou napadené? On to už není zas tak malý stromek. Je to polokmen a koruna je asi 3 m široká. Že jsem si raději nekoupila smrček!

Datum: 26.05.15 08:53

Já mám dojem, že jednou napadený strom se toho už nikdy úplně nezbaví - ale příroda je mocná - nezoufejte. Ostříhejte ty větvičky, které zaschly - na řezu uvidíte, jestli je čistý nebo je tam zčernalé -- tedy napadené pletivo. Pokud jo, zastřihněte ještě dál, až se "dostříháte" do toho nezčernalého, zdravého. Postřik už letos nepomůže a od příštího roku budete stříkat vždy jednou, a to před kvetením. Použijte například Horizon.

doplněno 26.05.15 08:57:

Smrček není špatný, ale třešně mi chutnají víc ;)*smich*

Ohodnoceno: 1x

Datum: 26.05.15 09:10

Kdo ví, zkoušela jste šišky? Ale vážně. Stříkala jsem loni, po opadu listů, stříkala jsem letos na počátku kvetení, jen jsem nestihla postříkat po odkvětu. S těmi větvičkami se to má tak, že jsou černé celé, snadno se odstraní pouhým vyloimením palcem a pod niumi je pletivo už asi napadené také, ten otvor po větvičce není zelený, nebo žlutý, ale hnědý, někdy načernalý. To je teda asi už hodně špatně, že? Myslím, že je to tř. Karešova. Také ji mohli oslabit hryzciu, stále kolem ní rejdí, bestie nenechavé!

Od: tresen
Datum: 26.05.15 09:27

Tak mám asi štěstí. Karešova zatím v pořádku a hned vedle je Morela a ta je toho plná

Datum: 27.05.15 00:24

Přidala bych se k limetce, myslím, že boj s moniliózou je spíše marný, více záleží na odrůdě a také na místě. Názvy odrůd neznám, ale jeden nádherný strom s velkými, měkčími třešněmi nám během několika let zašel, přesněji jsme ho pokáceli, protože byl sice vždy obsypaný, ale veškeré třešně shnilé, další velký strom zašel také, jen pomaleji, oba byly na trase "průvanu". Třetí je více v zákrytu, je to krásná chrupka a ta je stále zdravá (doufám, že jsem to tímto nezakřikla), vždy obsypaná květy, ale třešní má méně, roli může hrát i to, že je pozdnější. Nikdy ničím neošetřuji, jen zjara trochu přihnojím a taky mulčuju (tu chrupku) a taky po sklizni pár větví odřežu, více nebo méně.

Datum: 27.05.15 07:55

Dík za informace. V průvanu možná je. Koukám, že pokud chci třešně, že bych měla už vysadit nový stromek, někde jinde.

Datum: 27.05.15 09:53

Aby to nebylo tak jednoduché, musím dodat, že předem to člověk stejně na 100% neodhadne, místo, které se časem ukáže jako to pravé, bývá často dílem náhody (nikde jinde tehdy místo nebylo ;), no ale za trochu přemýšlení předem to určitě stojí, dobré místo je základ, GL.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.