Kvetení Wistárie

Od: Datum: 17.05.15 11:05 odpovědí: 26 změna: 26.05.15 00:06
avatar

Jak stříhat Wisrárii, aby kvetla? V zimě zkracuji postranní obrost na 7 oček, časně na jaře pak na 2 očka. Dle návodu. Mám 3 květy a Wistárie velké. Práce to dá hodně, vč. lezení ve výšce po žebříku. Pochybuji, že ji lidé takto pracně pižlají, když vidím na obrázcích ty obrovské keře, plné květů... Je lepší metoda, jak na ni? Máte někdo dobrou osobní zkušenost? Díky za radu .


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: webbiecz*
Datum: 17.05.15 12:20

My se s ní rozhodně takhle nepižláme. Roste nám přes pergolu a veškeré stříhání je jen o tom, aby nelezla tam kam nemá

Jak dlouho ji máte? Ono to obvykle pár let trvá, než začne kvést. Máte jí roubovanou? Pokud ne, trvá to ještě déle.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.15 19:08
avatar

Mám ji asi 6 let, tedy obě. Hned 2. rok měla pár květů, od té doby buď nic, nebo 1 -2. Nemám ji nějak přihnojovat?

Datum: 17.05.15 19:44

Jo jistě přihnojit Krystalonem na květ a plod tím ji jak si vzpomenu ji zaleju.Mám ještě jednu cca 13 let naroubovanou bílou a ta vůbec nekvete.A tahle kvetoucí není naroubovaná.T tohoto léta fotku nemám zapomněla jsem foťák,,,ale má jich ječtě víc,než na fotce.

Přihnojte ji ještě teď ony kvetou 2x do roka...A také zalejte Tak co 14 dnů ji klidně přihnojte.Ona pustí asi tak v září patrně..no měly by.Držím palce

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.15 19:41
avatar

Pohnojeno. Těším se na druhé kvetení, ale to jsem ještě neslyšela. Díky.

Datum: 18.05.15 19:39
avatar

Asi bude roubovaná. Ale jedna zahrádkářka mi také říkala, že se sní nemaže a ufikne jen to, co jí vadí. Měla ji samý květ. Tak to bude tím hnojením. Díky za rady.

Datum: 17.05.15 15:17

Já také odstřihnu to,co tam nechci mít -šlahouny -ale žádné ciráty s ní nedělámA kvete každým rokem hodně..tento rok obzvlášť.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.15 19:12
avatar

Ježíši, to je nádhera! Mně letos kvete taky jako divá! Na jedné jsou 3 květy a na druhé 1! Co dělám špatně? Hnojit?

Datum: 17.05.15 20:15
avatar

na jaře pohodím hrstičku cereritu,a stříhám, opravdu si dávám tu práci a stříhám na 7 a na jaře na 2 i když nahoře na to nemám sílu a roste to jak se jí zachce , takže 2-3 metrové šlahouny zkracuji a zkracuji , na foto wistarie je vidět, že bude kvést na "krátkém dřevě" a na 1 jsou pravidelně zkracované na 2 potom tak,jak na ni dosáhnu.

to co je vidět dole je trubač, ten má ještě čas

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.15 22:56

Krásná Vistárie,,Trubač má ještě čas,,také ho mám oramžový,,,Také je krásný...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.15 19:33
avatar

Mně se zdá, že moje Wistárie se nejdříve olistí a teprve pak někde vykoukne květ, ne jako na Vašem 1. obrázku - samé květy a listy ještě nikde. Že bych měla jiný druh? Je to možné? A Trubač mám také, velkokvětý, ale zatím malý a moc neroste. Mám ho 3. rok. Ten se také stříhá, aby kvetl?

Datum: 18.05.15 19:55
avatar

Ahoj Blesik. Tak to, co jsi napsala, je, jako bych to napsala já. Mám přesně ty samé problémy. Dokonce jsem si loni v dubnu kvůli ořezání Wistárie zlomila koleno. Osm měsíců zdravotní potíže. Letos ta bestie udělala pouze tři květy a to jsem ji vloni na podzim ostříhala podle předpisu. Soused ji má samý květ, já samé listí a nové šlahouny. Já ji mám určitě roubovanou, koupila jsem u zahradníka a nebyla zrovna levná. Mám ji už sedm let a nic. Ten soused ji zcela určitě nehnojí, ale má ji na přímém slunci a stříhá na podzim. Já ji celý den na přímém slunci nemám, jen dopoledne. Já ji totiž zasadila vedle smrků a ty ji pak zbytek dne stíní. Myslím, že to je také špatně. Ale nechápu, že když teda se jí místo nelíbí, tak proč tak strašně žene do nových šlahounů a listí. Já jí dám ještě jednu šanci a budu ji celou sezonu řezat a řezat. Když nepokvete, tak ji odstraním.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.15 20:42
avatar

Ahoj, asi potřebuje spíš nařezat, než seřezat, nebo obojí. To Tě lituju, takhle se kvůli té ludře zmrzačit, určitě to neocení! Ale asi to bude tím hnojením, protože ji mám na plném slunci, loni trucovala a byla ostříhaná, ani 1 květ, letos dostala na zkoušku trochu cereritu a alespoň 3 květy byly. Dokonce, na té o rok mladší, je letos alespoň 1 první květ. Vykopat jí, je škoda, je pěkná i listem, dej ji šanci, třeba je jen míň chytrá a trvá jí dýl než jí dojde, že má kvést! Řezu a hnojení zdar !

Datum: 18.05.15 20:45

Vistárie má květy dříve než listy ,,ty pak postupně dorůstají.Až je Vistárie celý ten hrozen rozvitý,tak listy jíž má..Šlahouny ulamuj,ať ti nezalezou tam kde nechceš,Já se s tím nepárám.Vistárie kvete na nových výhonech

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.15 22:08
avatar

ano, to je možné , na fotkách to není vidět,ale je tam ještě jedna a ta se nejdříve olistní a teprve potom kvete. Protože tahle docela rychle odkvétá ( v plném a krásném květu je tak max.20 dnů), nahradí aspoň pár květy ta druhá,která tak bohatě nekvete. Přiznám se,že toto je už moje 4 a 5 wistárie,předešlé buď nerostly a nebo nekvetly. Potom jsem viděl u domu ve Spáleném Poříčí asi takovou jako je na fotkách a rostla z asfaltového parkoviště. Tak jsem zkoušel dál a povedlo se. Soused má bílorůžovou,která nemá tak bohaté květe a po vozu mého "střihu" jí má letos také plný květ.(Je pravdou, že to od své manželky pěkně schytal,když viděla dílo zkázy),ale dnes se s ní chlubí. Jen pro vysvětlení,ty klacky mají asi tak 5 let.

Trubač se také stříhá,koukněte se na web, je to střih skoro jako u vinné révy. Potom na nově vyrostlých "prutech" kvete jako o závod. Mám také sesazený červený a růžový,ale ještě je brzy,objevuje se pár lístků.


doplněno 24.05.15 14:32:

tak tady je ta wistarie souseda, jak je vidět i z diskuze pode mnou,je více druhů a asi to chce hledat. O tom, že je třeba stříhat svědčí to, že moje má už skoro 70 cm letošní šlahouny,kdybych nestříhal průběžně tak se na terasu za chvilku nevejdeme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.15 15:41
avatar

Jaraz, a kde máte tu druhou. Já vzadu vidím jenom plamének. Nebo špatně koukám? Trubače mám také a oranžového. Loni kvetl málo, protože jsem nevěděla, že se má stříhat na podzim, a já ho ofikala loni na jaře společně s tou Wistárií. Tím pádem jsem mu ufikla všechno, na čem se pak měly tvořit květy.*zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.15 11:28
avatar

Suzymon : Ta druhá je spletená dohromady s tou dříve kvetoucí, jediné poznávací znamení je to, že má nejdříve listy a také bych řekl,že jsou trochu menší. Teď jsem se vrátil ze zahrady,už je smutná - květy odkvétají,jdou do šeda a opadávají, takže za chvíli zůstanou jen řapíky. Snad se ukáže ta druhá,ale jak je už napsáno,tady se květy ztratí v záplavě listů obou.

Toho trubače je škoda, takže až příští rok ;)

doplněno 24.05.15 14:35:

jak je z foto vidět,mě se zase podařilo vytvarovat mini-šeřík tak, že letos to není růžová koule jako vždy (nejsou videt ani listy),ale kvete jen tam,kde jsem nůžkami nebyl. Takže až příští rok- holt zahrada nás stále něčím překvapí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.15 22:12
avatar

No tak to jsou mi věci! Vykopávat je teda nebudu. Tady asi jiné neprodávali, naštěstí mám obě stejné, i když jsem je nekupovala v jeden rok .Lemují ze strany štít domu, tak to mohlo dopadnout i hůř! Řídila jsem se jen barvou, aby byla stejná.

Datum: 25.05.15 18:14
avatar

Ahoj Jaraz. Tak já budu mít tu odrůdu, co má soused. Šlahouny rostou jako o závod. Rozhodla jsem se je ulamovat. Stejně ta potvora nechce kvést, a o nějaké šlahouny nemám zájem zase já. Mám ji tady skoro deset let. Vyšplhala se až na ty smrky, kam jsem vůbec nemohla. Tak jsem jí prostě ufikla v místech, kam jsem dosáhla. Celou tu větev. Vím, že to byla asi ta vodicí větev, ale nemám zájem o další zlomeniny, kvůli pitomé Wistarii.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.15 19:43
avatar

Teď jsem se znovu podívala na 1. fotku. To jsou klacky - ten postranní obrost, to já mám takové chudinky hubené!

Datum: 19.05.15 08:10
avatar

Lidi, neblbněte. To že vám nekvete nebo kvete wistárie rozhodně není tím, jestli ji stříháte nebo nestříháte nebo stříháte správně nebo blbě. U wistárií to tak prostě je, buď kvetou nebo nekvetou. Rozmnožování je přece základem genetické výbavy každého jedince a u rostlin se projevuje kvetením. K tomu nepotřebují lidi a jejich nůžky. To si jen lidi něco namysleli. Nedej bože, ještě si kvůli tomu lámat kolena. Pokud nekvete, pak je jim to z hůry dáno. Čím to je, se mi ještě nepovedlo uspokojivě zjistit, ale prostě to tak je, a není to ovlivněno tím, jestli ji ostříháte nebo ne.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.05.15 15:33
avatar

Heršoft a zrovna dneska leje jako z konve. Já bych tu mou potvoru zelenou šla vyfotit a usvědčit ji tak z viny. Napřed se strašně moc olistila. Zaznamenala jsem 4 klasy s poupaty. každý den je vytahovala očima a žádostivě čekala, až se rozvijí. Nic. Mezi tím to zelení zhoustlo fest. Pak se konečně ty klasy s květy rozvily. Jenomže je vidět jenom jeden. Ty tři jsou naprosto schované v listí. Klasy jsou divné. Jsou dlouhé, řídké a mají jinou barvu než má soused. I to okvětní složení se mi zdá jiné. Bůh sám ví, co já jsem to koupila. S nohou jsem ležela přikovaná k posteli od loňského dubna, až do konce září. Zahrada mi celá spustla. Za celou loňskou sezonu jsem neměla ani ředkvičku a letos, když jsem celá natěšená na pěstění, tak je zase tak divné počasí... Koleno mne pobolívá ještě teď.

doplněno 20.05.15 17:16:

Tak jsem se přemohla a šla ji vyfotit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.15 19:08

Myslím si,že jak málo kvetla,tak to šlo do listů..Bude kvést ještě jednou

doplněno 24.05.15 16:51:

Ty šlahouny bych ostříhala ,zbytečně je tam moc listí..Jedině jsou dobré tak k pnutí k něčemu jinému,,Jinak zavazejí

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 20.05.15 22:05
avatar

Nó jo! To máme stejnou mrchu nevděčnou! Dík za tu oběť - focení v tomto počasíčku. Taky jsem zpočátku měla ty květy poněkud řidší a jednotlivé kvítky drobnější - a nebo nic. Letos mám prvně normální velikost. Ale vždy jsou schované v listech a moc vidět nejsou.

Datum: 25.05.15 19:35
avatar

Jo. Tak ta , co kvetw v lupení je Floribunda /w. květnatá a mohla by mít květy až půl metru dlouhé /pak by snad i byly vidět/. Druhá, co kvete bez listů je Chinensis, tedy w. čínská, květy má mít menší. Moje je tedy Fluribunda a přesto má květy jen asi 25 cm. Mrcha zrádná!

Od: marci*
Datum: 25.05.15 20:23

Já mám zase takovou zkušenost: wistárie nekvetla do té doby, než jsem na netu přečetla, že se má střihat 2x do roka a to v květnu a srpnu. Dělám to tak(dříve jsem střihala různě) a od té doby kvete jako divá. Nehnojím aby tak bujně nerostla. Letos to byla opravdu záplava květů.

doplněno 25.05.15 20:32:

Ještě doplňuji: na stříhání používám nůžky na dlouhé násadě Fiskars. Nepotřebuji štafle a došáhnu přitom kam chci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.15 00:06
avatar

V květnu ale už kvete, nebo a´ž po odkvětu?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.