Jaký lipový květ

Od: Datum: 14.05.15 13:16 odpovědí: 7 změna: 17.05.15 22:31

Dobrý den,chtěla bych udělat mamce radost a nasbírat jí lipový květ na čaj. Ale na p.c. jsem vyčetla že je líp více druhů a hodí se na sušení jen 1. Jak poznám ten správný strom lípy? Co když utrhnu jiný druh lípy,nebude jedovatý?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.05.15 13:31

Stručně se dá říci, že se sbírá květ lip srdčitých (velko i malolistých). Žádný z květů různých lip není vysloveně jedovatý. Dá se jednoduše doporučit nesbírat květ z lip s listy, které mají chloupky, což je na první pohled patrné.

Ohodnoceno: 2x

Od: trhalka0
Datum: 14.05.15 13:37

děkuji,chápu že budu hledatl lípu co má na listech chloupky,

pokud chloupky na listech nejsou tak ta lípa asi nebude léčivá,děkuji

Datum: 14.05.15 13:32

Květ se sbírá z nejběžnější lípy a to je Lípa srdčitá. Otravy z jiné lípy se nikdo nemusí obávat.

doplněno 14.05.15 13:46:

http://botanika.borec.cz/lipa_srdcita.php

doplněno 14.05.15 15:29:

Ono je jedno, jak to pochopila, protože jak lípa srdčitá (malolistá), tak lípa velkolistá mají na rubu listů v úpatí žilek chloupky. Malolistá rezavé a velkolistá bílé. A pak je řada kříženců. Pro sběr květů se používají všechny.

Ohodnoceno: 0x

Od: trhalka00
Datum: 14.05.15 13:39

ano,ale šlo mi o to abych poznala ten strom tí lípy srdčité když je těch líp více

Datum: 14.05.15 14:09

Promiňte, trhalko, ale zdá se mi, že jste to pochopila přesně naopak. Trhejte lipové květy ze stromu, ktzerý nemá chlupaté listy. Stracena

Ohodnoceno: 2x

Od: luha®
Datum: 14.05.15 21:38

Rozhodně bych nesbíral květy lípy americké (roste delší dobu i u nás a z vysazených stromů se může šířit i do volné přírody).

doplněno 14.05.15 21:41:

Lípa malolistá se spolehlivě pozná podle toho, že vyvétá jako poslední v řadě.

Od: sebrle
Datum: 17.05.15 22:31

Zdravíčko,již mám už na plátně a suším. Nyní je v květu a trhá se i s listem,do čaje už jen květ,jsou 3 druhy:velkolistá(teď kvete),malolistá(v létě),obecná(kříženec)[ta se netrhá]. Strom košatý,statný,list srdce,květ na stonku,žlutý,sladce vonící.Žádná není jedovatá.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.