Obaleč prýtový

Od: Datum: 10.05.15 18:23 odpovědí: 2 změna: 10.05.15 21:06

Dobrý den. Poradíte jak zničit tohoto škůdce. Mám mladou borovici a vyžírá mladé jehlice. Koukal jsem na net, a je to podle mě obaleč prýtový. Bohužel nikde nemůžu najít jak proti němu bojovat. Existuje nějaký postřik, nebo nějak ho zničit...? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.05.15 20:31
avatar

Obaleč prýtový – Rhyacionia buoliana (D. et Sch)

Po vytvoření nepatrného zápředku se housenka 1. instaru zahlodává do pochvy jehlice, kde se asi týden po zavrtání svléká. Poté putuje k výše stojícímu páru jehlic, ožírá je a zhruba za dva týdny se znovu svléká a přelézá k pupenům výhonu, kde pod ochranou přediva vyžírá částečně nebo úplně jeden nebo více pupenů, a ve 3.-4. instaru přezimuje. Na jaře od dubna (v teplých letech března – když po 3 po sobě následující dny dosáhne teplota 15 °C) pokračuje v žíru (doba zpravidla v korelaci s rašením výhonů) až do 6. instaru v žíru uvnitř prodlužujícího se výhonu a nakonec se uvnitř vyžraného prýtu (ten je již zřetelně ohnutý) kuklí.

V důsledku zničení terminálního pupenu dochází k netvárnému rozsochatému růstu a takto poškozené stromky je nutno při výchovných zásazích odstranit. Při velkém rozsahu napadení může dojít až ke zničení kultury. Stejná poškození způsobuje i několik dalších druhů obalečů s obdobnou biologií.

Obranu je možno provádět aplikací kontaktních insekticidů v průběhu rojení aneb jarní migrace.

Zkopírováno ze skript OCHRANA PŘED HMYZÍMI ŠKŮDCI nalezených jako asi 4. odkaz v googlu po zadání slov "obaleč prýtový postřik" do vyhledávače. Kontaktní insekticidy Vám poradí nejspíš v drogerii, nevím přesně, kde se tyto přípravky kupují.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.15 21:06
avatar

Jehličí ožírají obaleč prýtový (Rhyacionia buoliana), obaleč borový (Blastesthia turionella) a housenky můry sosnové (Panolis flammea), bourovčíka sosnového (Thaumetopoea pinivora). Při výskytu těchto škůdců vylamujeme napadené výhony a stříkáme insekticidními PARATHION nebo GUSATHION přípravky při rašení, v červenci (při náletu motýlů)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.