Kdy zrají jablka letničky

Od: Datum: 09.05.15 10:48 odpovědí: 9 změna: 09.05.15 18:43

Už několik let jsem mimo,když zrají tyto jablíčka sice rychle pomíjívá,ale mnou oblíbená.

Když se vrátím jsou již hnijící pod stromem :(


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rybana
Datum: 09.05.15 12:35

My jim říkáme letňáky, zrají ve druhé polovině července.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.05.15 13:34

S letními jablky je to těžké. Mají často jen dvě stádia, nezralé nebo shnilé. Zvláště to má stará odrůda Průsvitné letní. Zraje konec července, začátek srpna dle počasí a trefit se do sklizně a ještě na dálku je téměř nemožné.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: loren
Datum: 09.05.15 14:08

Přesně tak.

Mám na mysli to průsvitné letní,když jsem ještě mívala bezchybný chrup,tak jsem je křoupala ještě těsně před dozráním a je to nádherná vzpomínka na tu šťavnatou lahodu po zimě.Supermarketová jabka mi nic neříkají a tak se zajímám o naše tradiční druhy.Pak je tam ještě jedna jablonˇbohužel asi na vykácení a má nezvyklou chutˇjablek,po které také blázním jen já ostatním nechutná.Pak sem dám foto,až budou zralá.

Datum: 09.05.15 17:26
avatar

Nejlépe naroubovat jen pár větví na nějakou větší jabloň, když ji budou chtít vykácet. Na jabloni může být více odrůd jablek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: loren
Datum: 09.05.15 18:43

To je otázka pro odborníky,otec to taky rouboval a vzpomínám si matně,co to bylo za procedůru.Na to si netroufám.

Staré jabloně udržuju jen pro jejich výjmečné odrůdy,jinak jsou to příšerné krpály,které se snažíme udržovat jen tak.

Od: ben®
Datum: 09.05.15 15:00
avatar

Dobrý den, pokud tomu dobře rozumím, tak ten strom máte někde jinde, než bydlíte.

To bych se poptal snad i sousedů v tom místě, jestli nemají stejnou odrůdu. Také trochu záleží na poloze (nadm. výšce) - výše bude sklizeň o něco později. Já je mám nejraději zelenožlutá a tvrdá. Později žlutá už nejsou dobrá. Zdravím!

Ohodnoceno: 5x
 
Od: loren
Datum: 09.05.15 17:31

Zeptat se sousedů nebude možné,můj tatínek tam zakládal zahradu jako první a vybral si tyto zvláštní odrůdy,které se už ani asi nevyskytují,protože na pultech a ve zahrad.školkách vidíme stále stejné odrůdy - škoda.

Datum: 09.05.15 17:24
avatar

Minulý rok 2014 byla těchto jablek nadúroda. Pokud jste promeškali zrání, tak opravdu během 10 - 14 dní jsou pryč, ale ne najednou: Květy rozkvétají postupně a stejně tak postupně jablka dozrávají. Nelze je sklízet během jednoho víkendu. Ty podtržené zelené nejsou moc chutné a pokud je člověk otrhá, tak většinou v lísce nedozrají, ale shnijí. Nejlepší je opravdu vyhlížet to správné jablko a ve správný čas utrhnout a hned sníst. Nesmí být ani zelené, ale ani moc žluté. Je to věda, protože i ta žlutá se musí správně odhadnout. U těchto letních je ještě problém, že mě ani ve štrůdlu nechutnají.

Nejlepší letní je ale to červené letní - hedvábné, stará odrůda, které je bohužel velmi málo pěstiteli nabízeno, vydrží déle a je i chutnější.

Pokud budete chtít, dám Vám tady přes poradnu vědět, kdy budou v létě zrát na Praze východ.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: loren
Datum: 09.05.15 17:38

Děkuji za laskavé upozornění,ale bývám přes léto na prac.brigádě a i když vloni jen 5 týdnů a přesto jsem je našla už pod stromem.Hedvábné jabko tatínek nasadil také,ale je už je skácené.Pak zůstalo torzo výborné jabloně matčino a jonathan nikoliv ten přešlechtěný.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.