Stříhání tůjí

Od: Datum: 19.04.15 07:04 odpovědí: 3 změna: 20.04.15 23:37

kdy je nejlepší doba na stříhání tůjí? nezaspal jsem už? chtěl bych aby obrazily, zahoustly


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.04.15 08:25
avatar

Na zkracování nejlepší září.Na jaře byste ostříhali krajní větévky, které chrání tůje v zimě před mrazem a na jaře před sluncem a ostré jarní slunce poničí vnitřek tůji a nemusí se s toho vzpamatovat.
Kdyby jste chtěli krátit vysoke tůje,tak zkrátit o půl metru tento rok a další roky o podobnou či menší délku. Při okamžitém zkrácení o větší délku můžete některé stromky výrazně poničit.Zkrátíte-li hodně staré tuje, bude obnova vršku trvat klidně i 4roky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.04.15 13:09
avatar

Živý plot z thůjí je nutné stříhat alespoň 2x ročně. Poprvé v termínu, kdy je dokončen hlavní prodlužovací růst - na konci jara (v červnu) a podruhé koncem léta (konec srpna až září) pro finalizaci tvaru. Pro většinu jehličnatých živých plotů je pravidelné tvarování zvlášť důležité pro udržení potřebné hustoty ovětvení. Tůjky patří mezi hustě rostoucí rostliny, snášející silné zastřižení, a používány jsou proto hlavně pro přísně tvarované živé ploty. Cílem řezu je zmnožení hustých větví od báze až po vrchol a pečlivě zarovnat strany plotu. Nutné je zdůraznění , že strany každého živého plotu (bez ohledu zda se jedná o jehličnany nebo listnáče) musíte od samého začátku stříhat pod mírně šikmým úhlem, aby byl plot nejširší na bázi. Měl by se tedy zužovat směrem k horní straně, která může být plochá nebo mírně zaoblená, aby lépe odolávala těžkému sněhu nebo náporům větru. Zaoblený vršek je vhodný hlavně u tůjí, kdy plot působí méně stroze, ale úhledně. Ze šikmých stran plotu sníh snáze spadne, navíc vzniká rovnoměrnější dopad světla od vrcholku rostliny až dolů, a tím zbytečně neubývá funkční asimilační plocha rostlin ve spodních partiích. Šikmé boční strany nemusíme dodržet jen u velmi nízkých plůtků (lemy a ornamenty květinových záhonků). Pro představu, pro tento odklon postačí asi 10 cm na 1 m výšky.
Thůje, stejně tak i ostatní jehličnany a většina stálezelených, přirůstají každoročně hlavně svými terminálními - vrcholovými výhony, takže zpočátku zastřihujeme pouze šikmé boční strany a vrcholky netvarujeme (zastřihněte jen výraznější nerovnosti). Po dosažení potřebné výšky, začneme s opakovaným sestřihem i u vrcholků.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.04.15 23:37

Ahoj Hrdáalenko. Dobře odvedená práce. Dal jsem boda.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.