Sloupovité ovocné stromy

Od: Datum: 18.04.15 20:02 odpovědí: 6 změna: 20.04.15 16:43

Dobrý den, potřeboval bych poradit jak je to se sloupovitý stromy - existuje pouze jabloň, jak je to zde: http://novaplus.nova.cz/porad…dy-ptaka-loskutaka-18-4-2015/ (Říká ve přibližně ve stopáži 22:40 ten pán, že ta sloupovitost je geneticky zakotvena pouze u jabloní.) A zde také povídá i to že, se nemusí používat kůly (opěry) a že se nemusí zastřihávat a že úroda neni nic moc (7 až 10 jablek z jednoho stromku)

A ve starším díle:


vidím, že tam mají i jiné ovocné sloupovité stromy, a povídají ji o nich. A zde také povídá že, se používají opěry a že se zastřihává a že úroda je docela veliká.Tak jak je to s tím?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.04.15 20:18
avatar
Mám jen jabloně, znovu bych je nebral. Opera žádná, ani u mladých. Zastrihavat se musí, dokáží mít dlouhé boční výhony. Čím víc se strihaji tím víc se snižuje životnost. Nechávám cca 20cm.
7 velkých jablek z jednoho je dobrý úspěch. Mě se daří tak 3 krásné a 3-5 horších. Musim protrhavat, jinak je strom obsypany.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.04.15 20:20

Geneticky je sloupovitost dána opravdu pouze u jabloní. Ostatní druhy jsou slabě rostoucí odrůdy na slabě rostoucích podnožích a tzv. sloupovitost musíte docílit řezem. Pokud máte na zahradě dostatek místa, pěstujte normální volné tvary, případně stěny.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: milan23*
Datum: 18.04.15 20:23
Ano, pokud se na to ,,zahradnicky" cítíte doporučuji stěny.Ušetříte místo vypadá to krásně.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.04.15 21:23

jestli chcete urodu,kupte si normalni jablon,ja jsem je uz vyhodil.nezaslouzi si muj cas vzhledem k vynosu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.15 10:28
avatar

Souhlasím se všemi rádci. Také jsem o nich uvažovala, ale pak jsem zapřemýšlela a uvědomila si, že přece i kdyby rodila tak, jak je na obrázcích vidět, tak bych otrhala maximálně na jeden štrůdl a tři jablka by mi možná zbyla na jídlo. Tak jsem si to rozmyslela a nekoupila. Pak si jednu takovou jabloň vysadil soused a faktem je, že na ní byla řtyři krásná jablka, má rodinu a vnuky. Tak se ani na všechny nedostalo. Má ji tam třetím rokem, tak schválně spočítám kolik jich bude mít letos.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.15 16:43
avatar

Mám několik jabloní,každá má jiný charakter.Jedna má malé přírůstky,druhá rodí jen na dlouhém dřevě a je bujně rostoucí,třetí je bujná a rodí na krátkém dřevě,sloupovitá musí být s malým přírůstkem,a rodit na krátkém dřwvě.-Plodonosný obrost je na terminálu a udržuje se na 15 - 20 cm letorostech.Ušetří se místo,ale musí být větší počet jedinců.Je tu také větší nárok na výživu a zalévání.Pro zahrádkáře je podle mých zkušeností nejvýhodnější málo rostoucí zákrsek,případně tvarovaný do stěny.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.