Oleandr a jeho sestřih

Od: Datum: 15.04.15 14:04 odpovědí: 7 změna: 23.04.15 19:00
avatar

zdravím. Mám starší oleandr, vždy ho na jaře vyndám ze sklepa uvolním z květináče obříznu staré kořeny a dosypu hlínou, a zaleju hnojivem. Dodnes aůle nevím zda mám sestřihnout staré odkvetlé stonky od loňska, a jak je to se novými výhonky po straně, sestřihnout, nebo nechat, všude radí jinak, někdo nechat, někdo sestřihnout, tak jak to vlastně je?Již ho mám na zahrádce v polostínu, dělá mi radost ale s jeho sestřihem si opravdu nevím rady. Je starý již 5 let. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.04.15 22:25
avatar

Sestřihávat nemusíte, chcete- li však jeho vzrůst regulovat, pak klidně sestřihejte,.on se vice rozvětví - zhoustne. Bohužel však následně v tom roce buď nekvete nebo jen málo. Další rok už kvete normálně. Já jsem ho jednou kvůli puklicím radikálně sestřihla až u země , krásně obrazil a celý se omladil.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mp*
Datum: 17.04.15 22:54

Přesně tak. My už jsme měli 30 let staré oleandry v květináčích a poslední čas nevypadaly už vůbec dobře. Po poradě s odbornicí z botanické zahrady jsem je ostříhal brutálně na ježka asi 30 cm. Mnozí jim už nedávali naději. Již první rok obrazily tak na metr. Druhý rok se objevil první kvítek. A letos (včera jsme je vytahli ze skladu ven) mají tak 2 metry a nasazení do květů.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.04.15 08:02

Nebojte se ho zastřihnout. Jsem laik, před cca 3 lety jsem náš oleandr s obavami zastřihla a čekala co bude. Přesně dle zkušenosti ostatních se rozkošatil a roste vesele dál. Příští rok na jaře, možná ještě letos na podzim se ho chystám zastřihnout zase. Výhonky jsem nestříhala. Jen hlavní dlouhé větve.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.15 08:48

Oleandr snáší řez dobře, jen počítejte s tím, že květy se tvoří na vrcholových výhonech, které vyrůstají pod bývalým květenstvím, takže pokud tyto ostříháte, málo v této sezóně pokvete. Asi bych to prostříhávala střídavě - některé výhony bych nechala na květ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.15 13:33
avatar

děkuji za radu, ale ještě prosím, dala jsem již oleandr na vzduch, /myslím, že nějaký ten studenější vzduch již přežije/ ale neostříhala jsem ty vrcholky po loňském odkvětu,, dodnes nevím, zda je ponechat, jestli znova pokvetou na těch bývalých, nebo když je ostřihnu, což si myslím, že je již pozdě, jestli vůbec nakvete? Všude se v poradně rozcházejí názory zda střihat nebo nestřihat.. Díky.

Datum: 23.04.15 15:19

Odkvetlé části odstraňuji. Mělo by to jít i lehce vylomit. Tak přeji hodně úspěchů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.15 19:00
avatar

Určitě je správné staré větve i loňské výhony řezat až po odkvětu, nejlépe v září. Můžete je také jen zaštípnout, jestliže nemají dostatek přeslenů a chcete, aby se co nejvíce rozkošatěly. Ale jak jsem psala v první odpovědi, není zas tak velkou pěstební chybou, je-li to nutné , sestřih mimořádně provést na jaře.

Potřebuje-li rostlina seříznout, zkracujte větve maximálně o jednu třetinu, ne více. Řez proveďte těsně nad takzvaným přeslenem, což je místo, odkud vyrůstají u oleandru vždy tři listy najednou. Na zkrácené větvi by měl zůstat jeden až tři přesleny. Z přeslenu pod seříznutím vyraší opět tři nové výhony, které už budou mít schopnost v příštím roce vykvést.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.