Nenaklíčená sadba brambor

Od: Datum: 05.04.15 09:23 odpovědí: 21 změna: 19.08.15 12:01

Zdravím vespolek. Koupila jsem sadbu brambor, ale koukám, že brambory ještě nejsou vůbec naklíčené. Měla jsem ji uloženou ve sklepě a dnes vytáhla, že budu sázet a koukám, že jsou brambory bez klíčků. Co mám dělat? Mám nechat pytel doma na chodbě a čekat až naklíčí, nebo je mohu zakopat i tak? Díky za rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.04.15 09:29
Venku zrovna není úplně oc stát, zima. Pokud chcete mít brambory dříve nechal bych je naklicit doma. Klíčové pro nakliceni je světlo. Nechejte si je naklicit doma v teple a světlu.
Jinak samozřejmě lze sázet nenaklicene.
doplněno 05.04.15 09:43:

já už mám nasazeno asi 14 dnů bylo teplo. Ale vím, že pokud zasadíte v květnu tak je můžete mít stejně rychle jako já, protože brambory v takové zimě moc nerostou, pokud vůbec. :) Většinou se sadí dříve kvůli tomu, že už mají velké klíčky a hrozí jeji ulámání, pokud se čekalo déle.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 05.04.15 09:38

Aha. Tak tím to je, že nenaklíčily. Já je totiž ještě pořádně zabalila, takže k nim nemohlo ani trošku světla. Už jsou doma a nechám je teda ještě týden. Také se mi moc nechce, ale někteří už vysadili, tak jsem se obávala, abych to nezmeškala.

Datum: 05.04.15 09:40
@suzymon neblázněte,brambory mají jít do vyhřáté půdy.Nevím odkud jste ale u nás bylo v noci-1°.
doplněno 05.04.15 09:45:

Jo,jo to mě připomělo mladé léta-sousedi už sadí honem poďme taky:-DJinak se brambory sadili až v máji a také vyrostli

Ohodnoceno: 5x

Datum: 05.04.15 09:49

No já jsem z Poděbrad a také je tady v noci pod nulou. Ona mne navnadila sousedka, počkej ta dostane. *bum*

Datum: 05.04.15 09:50

teď si nasaďte kořenovou zeleninu, na tu už čas je. :)

Ohodnoceno: 0x

Od: radkapod*
Datum: 05.04.15 13:14

Taky jsem z Poděbrad. Něco už mám zasazeno (zatím jsem na to položila černou textilii) a zbytek jsem chtěla udělat dnes nebo příští týden, má už být teplo. Děda vždycky říkal že brambory se sázejí na Josefa...a to už bylo ;).

Datum: 05.04.15 15:02

Suzy, brambory se SÁZÍVALY na Josefa, když bylo ještě klasické čtvero ročních období a na Josefa bývávalo teplo akorát na brambory do země... Teď, když jsou na Velikonoce v noci mínusové teploty, je potřeba sázení posunout.

Brambory jsem vytáhla před týdnem ze sklepa, rozložila do bedýnek po jedné vrstvě a nechala v chodbě v teple a světle naklíčit. Koncem příštího týdne prý vyleze teplota až 15 stupňů, tak pak půjdou teprve do teplejší země... Mám vyzkoušeno, že u naklíčených brambor se sklizeň asi o 14 dní urychlí ( samozřejmě také podle počasí !).

Tak přeji pěknou úrodu a velké "kobzole" !

Ohodnoceno: 2x

Od: xy
Datum: 06.04.15 18:26

mě vždycky babička říkala " na svatýho Marka, brambor plná jamka " takže jsme je asi sázeli později, teď brambory nesázím.

Datum: 05.04.15 21:13

Tak Vám všem velice děkuji. Počkám také, stejně nemají klíčky. A ještě jsem se chtěla zeptat. Viděla jsem sousedku, jak některé brambory půlila a sadila ty půlky. Prý jich neměla dost a že to nevadí. Mně se to teda moc nezdálo. Nebylo to letos, ale jindy a brambory už měla naklíčené. Že prý stačí, když jsou na obou půlkách ty klíčky. No logika by v tom byla, ale není lepší brambory přikoupit? Přemýšlím nad tím, protože jich mám jen pět kilo a nejsou moc velké. Tak abych raději ještě přikoupila.

Datum: 05.04.15 21:36
Půlí se jen velké brambory pro úsporu, to když někdo má na sadbu málo menších. Půlili jsme zřídka, kdyz nevyšla sadba.

Od: xy
Datum: 06.04.15 18:27

aha. vždy, když jsem v nějaké knize ze selského prostředí ( třeba Pittnerová ) četla, že šla hospodyně krájet brambory na sadbu, tak jsem nevěděla, oč jde.

Datum: 05.04.15 23:22

jak už tu bylo psáno,je možné zasadit i nenaklíčené,ale já ještě nemám odvahu,pravidelně nám bez nakrytí omrznou brambory v půli května a někdy dostanou za uši i začátkem června na tzv.malé zmrzlíky..

Datum: 06.04.15 18:01

Tak díky, půlit nebudu.

Datum: 08.04.15 23:57

Přinesu brambory z obchodu /určené k jídlu,ne sadbové/,nechám je v kuchyni v kuchyňské lince, kde je tma, ale teplo /panelák/ a za týden vyrážejí klíčky. To ty Vaše pořídí taky v teple. Zkuste vykopat brázdu, dát do ní vrstvu nakosené trávy a brambory do ní. A trávou i zakrýt a trprve na to půdu. Nebojte, nehnijí. Budete sklízet krásné a čisté brambory, ani je nemusíte mýt. Zkuste, nekecám, je to osvědčené!

Datum: 09.04.15 09:32

Díky určitě vyzkouším. Já mám ráda inovace. Pak napíšu. A jestli se to nepovede, tak mi hezky přenecháte tu svou úrodu brambor. ;)

Datum: 09.04.15 09:44
Funguje to, stačí i zetlena loňska tráva, do toho jen velká hrst hlíny a brambory v tom klidně rostou a dávají úrodu.
Zelená tráva při tleni vytváří teplo a brambory krásně rostou teplem i živinami. Ale tráva ještě neroste a nejí ji zatím kde vzít :-D já jsem dával vycesanou z vertikutace. A mulcuju všechno, i brambory. Jestli mi to tleje v kompostu nebo v zahone...

Od: trtr
Datum: 09.04.15 09:48

Zdravím, my se strýcem jsme vždy sázeli naklíčené a do teplé půdy. Ráno je udělala brázda a brambory v bedně se postavily směrem ke slunci a nechaly se tak až do odpoledne. Vyhřáté brambory se tak zasadily opatrně do půdy a lehce přihrnuly. Slunění na sluníčku dělá divy.

Datum: 19.08.15 12:01
Od: porada
Datum: 14.04.15 21:25

Obojí je možné, už jsem vyzkoušela obě možnosti. Nenaklíčeným to jen déle trvá, z naklíčených máte úrodu cca o 14-21 dní dříve. Tak dle vašeho uvážení.

Datum: 14.04.15 22:19

Brambory se nyní sázejí velmi rané,které mají vegetační dobu cca 90 dní.Mám nasázenu odrůdu Impala cca 3 týdny a přikryté 2x netkanou textilií.

Datum: 19.08.15 12:00

Pro Clayman a Jak123. Poslechla jsem a dala pod brambory tu trávu. Výsledek absolutně úžasný! Krásné, velké brambory a úplně čisté. Jako malované. Takové brambory jsem ještě neměla. Slíbila jsem, že se pak ozvu, jak to dopadlo. Už nejde hodnotit odpovědi, tak alespoň takto, pro oba rádce. *palec* *palec*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.