Opravdu se má seřezávat KMEN třešní?

Od: Datum: 04.04.15 13:21 odpovědí: 9 změna: 05.04.15 23:59

Ahoj, máme na zahradě třešeň, která už neplodí, prý se má seříznout KMEN(špička) alespoň 3 metry od vrchu. Není to nějaká blbost? Přežije to ta třešeň?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.04.15 13:22
avatar

To nevím ,já mám třešeň přes dvacet let a jeden rok plodí a druhý třeba ne. Když plodí tak je osypána třešněma a strom jsem ještě nijak moc neseřezával.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.15 13:37

ludek. Co to znamená "seříznout KMEN"? Nějak si to neumím představit. I to Vaše máme třešeň, která už neplodí je velice neurčité. V jakém stavu je strom? Je zdravý? Jestliže ano, tak proveďte radikální řez. Snižte korunu, vyřežte staré a nemocné větve. Třešeň dává úrodu i na velice starých stromech, takže někde je u Vás chyba. Bohužel z toho, co jste zde napsal, se ta chyby bude těžko hledat. Máte možnost sem dát fotku stromu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ludek*
Datum: 04.04.15 13:46

zde je foto

Datum: 04.04.15 13:53
avatar
Já bych s takovým radikálním zásahem počkal na konec června. Předjarním řezem riskujete klejotok a infekci do rány která se v tomhle čase nedokáže zahojit. Peckoviny obecně na to trpí. I když u třešní to není tak hrozné jako třeba u meruněk.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.04.15 16:07

totak. Souhlas. Třešni nijak nevadí seřezet ji v období sklizně (a čím více se mrška řeže, tím více plodí *smich*)

Tazatel - ta Vaše třešeň je strašně moc špatně narostlá. podle fotky to vypadá, že je vsazená mezi jiné stromy a táhne se do výšky za světlem. Koruna třešně bývá spíše kulovitého tvaru, který je plný plodonosných větví. Ta Vaše třešeň vypadá spíš jako sloupcovitý topol. Jestli z ní chcete mít dobrou úrodu, tak jí musíte udělat prostor. To znamená ořezat stromy v jejím okolí. Potom upravit samotnou třešeň. Takhle jak to máte, tak se ani na ty třešně, které by tam byly, nedostanete.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.04.15 18:08

Taky koukám co to je za strom,,,neřekla bych,že je to třešeň..jak ji obíráte jedině hasičským autem..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.15 21:21
avatar

No já se přidám k děvčatům. V životě jsem takto rostlou třešeň neviděla. Kdo Vám řekl, že to je třešeň? Vy píšete, že neplodí. A viděl jste tento strom někdy plodit třešně? A to vidím u Labe úplně zplaněné třešně, o které si nikdo nestará a takovou korunu teda nemají ani ty. Až se ten strom olistí a rozkvete, tak ho vyfoťte znova a pošlete sem obrázek. I kdyby neplodila, tak nějaký květ určitě mít bude. Pokud to je teda opravdu třešeň.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.15 21:34
avatar

No já vidím prudký svah, který pokud bude třeba na sever, může to být důvod vytáhnutí stromu do výšky.
Každopádně bych po sklizni (ať bude či ne) strom radikálně zkrátil, i kdyby plodil, z té výšky to nesklidíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.15 23:59

Ahoj. Otázka je neúplně správně položena. Neseřává se kmen, ale přerostlé větve. Ale, to je už asi jasné. Tchán a po čase i soused od vedle se před lety rozhodli, rapidně zkrátit větve třešně. Sice dobře plodila, ale plody byly díky délce a slabým větvím nedostupné. Větve jsme proto zakrátili asi o 4-5 metrů. De fakto zmizela celá velká část horní koruny. Dělali jsme to v čase sklizně, tzn. v čase zralosti. Dobře se ty třešně česaly. Po pár letech jsou už ty větve zase 4-5 metrové a mladé. Jen ten strom v sousedství má tu smůlu, že zůstal jako nejdříve dozrávající strom v okolí a tak se o jeho úrodu sousedi tahají s kosákama a špačkama. Fakt jsem zažil, že mi ti parchanti odzobávali třešně z pod ruky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.