Moruše, co z toho vyroste?

Od: Datum: 03.04.15 10:49 odpovědí: 21 změna: 11.07.16 21:43
avatar

Zdravím vespolek. Právě jsem zase neodolala a koupila si dvě moruše. Začala jsem studovat na netu jak se pěstují a sází. Na krabici je napsáno, že 1 a půl metru od sebe. Já si myslela, že to je teda nějaký keř, i když si z dětství pamatuji, že to byl strom. Ale dneska už šlechtí všechno možné, tak jsem předpokládala, že to je nějaká nová odrůda. Ale na internetu všichni píší, že z toho vyroste až sedm metrů vysoký strom a že koruna je se rozkládá až do osmi metrů. *ee* Tak jsem z toho dost vyděšená, protože nevím kam s tím. Je to pravda, nebo se jedná o jinou odrůdu? Na krabici není bohužel kromě toho, jak to zasadit, žádná bližší informace. Pěstujete ji někdo, nebo viděli jste ji někde a jak to teda vlastně vypadá, když to vyroste? Přikládám foto i s krabicí, a děkuji za rady, co s tím mám dělat. Zaráží mne, že píší sadit od sebe pouze ten 1 a půl metru. Kdyby to byl skutečně tak obrovský strom, tak by se jim přece větve úplně propletly.

Jéžiš, teď mi tam ty fotky skočily dvakrát a á já nevím jak tu jednu vymazat. Tak se omlouvám...Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.04.15 11:10
avatar

Tyto stromy jsou původem z Asie dorůstají u nás výšky 15-20 m a většinou rychle rostou. Pouze morušovník trnavský (Morus x trnavensis) má velmi pomalý růst a je spíše zakrslého habitu dorůstající cca 3m po 10letech. http://www.ovocnedreviny.cz/index.php?s=morusovnik

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 11:11
avatar

Moruše jsou i keřové, ale mám dojem, že jen ty černoplodé. Dejte na to, co je na obalu a pečujte o rostlinu doporučeným střihem. Plody jsou vynikající ať už tmavé nebo bílé...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 11:44
avatar

Ahoj Strejci, díky, ale není tam napsána ta odrůda a aby toho nebylo málo, tak na krabici jsou plody tmavě fialové a černé dohromady. Tak nevím jestli je to proto, že samozřejmě nedozrávají všechny najednou, jako na povel. Budu teda zatím čekat se sázením, jestli se někdo ještě neozve. A třeba ji už nekoupil minulou sezonu.

Datum: 03.04.15 11:40
avatar

A to právě mi jde! Na obalu není NIC. Není tam specifikována odrůda VŮBEC. Prostě v šesti jazycích pouze Moruše. Nic víc. A ve třech jazycích, které ovládám, je napsáno to samé. Pouze jak zasadit, kam zasadit, jak daleko od sebe a kdy dozrává. Proto se tady ptám a přiložila jsem i tu krabici, jestli by to náhodou někdo nepoznal z toho obalu. To jsem tomu zase dala. Teď fakt nevím kam s tím. Protože na takový strom tady fakt nemám podmínky.

Datum: 03.04.15 12:08

Suzy. Je na Tobě, zda budeš moruši pěstovat jako keř nebo jako strom. Moruše je opravdu dost rozložitý keř, ale můžeš ji řezat *smich*. Ten 1,5 metru od sebe se mi zdá dost blízko k sobě. Ono pochopitelně záleží na tom, jak velkou máš tu svoji plantáž. S tou barvou plodů - opravdu dozrávají postupně, takže některé mohou být tmavěfialové a některé jsou již černé.

Nám tady rostou moruše u lesa, jsou to již prastaré keře, o které nikdo nijak nepečuje. Já si pamatuji že před půlstoletím jsme je tam chodily coby děti trhat a měly jsme je za strašnou svátost, protože nikde jinde nerostly (ani na cizích zahradách, které jsme coby děti bez svolení majitele občas navštívily). A že jsme ty zahrady měly zmapovaný a věděly jsme moc dobře, kdy nám tam co uzrává. *smich*. Jojo, tenkrát nám hrozilo nanejvýš to, že nás majitel seřezal nebo jsme mu musely za trest pomáhat na zahradě. Někdy jsme si těch pár jahod odřely jako otroci *uf* *smich*.

doplněno 03.04.15 14:47:

oddřely...*zed*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.04.15 12:30
avatar

Aha, takže to není podmínka, ten strom. A plodit bude také, i když z něho udělám ten keř? já si myslela, že to bude vypadat asi tak jako josta. A to je dost velký keř. To jsem zvědavá, kdy tohle bude rodit, jestli do té doby nezemřu. Když já taky musím mít co vidím. Asi to zasadím před barák, protože nebudu riskovat, že mi to za tři roky přeroste přes hlavu a budu to muset vykopávat.

A také se mi právě zdál ten ostup dost malý, proto jsem vzala rostliny dvě. myslela jsem, že to moc zase nevyroste. A teď se dočtu o stromech...

Datum: 03.04.15 12:35
avatar

Ahoj, hlavně moruši nedávej někam nad místo, kudy se chodí. Plody jsou celkem malé, dozrálé rychle opadávají a nestačíš je uklízet. Když se pak rozšlapou, je to všude a špatně se ty fleky odstraňují. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 19:14
avatar

Ahoj. Tak to jsi mne tedy vůůbec nepotěšila. Ale viděla jsi na obrázku, jak jsou rostlinky malinké. ty než vyrostou a budou plodit, to se ještě načekám. Ale poslechnu Tě a dám je před barák k plotu. Stejně jsem to tak chtěla udělat. A u plotu uklízet nebudu, protože se tam moc nepromenuju a snědí to ptáci. Také jsem někde četla, že je ta šťáva hodně těžko odstranitelná. No nic, přece to teď nevyhodím.

Od: isteron
Datum: 11.07.16 21:43

Máme aj jostu, to je ker, aj ked dosť veľlký, ako ruža. Moruše poznám od detstva, máme ich v meste a v záhradách. Tá červená farba stmavne na tú tmavofialovú. Dozrieva postupne. Je to dosť vysoký strom, podobne ako vlašské orechy. Traduje sa, že ich doniesli k nám Turci v 16. - 17. storočí. Podobne ako platany a figy. Plody sú dobré, chutné. Ale pod stromom bude všetko zafarbené , ked v lete bude rodiť. Biele moruše nie sú také farbiace, ale sú menej sladké.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: mija*
Datum: 03.04.15 15:41

Dobrý den,koukám tady na nějaké rady a zaujal mne dotaz na moruše,mohla by jste napsat jak ty její plody chutnají.Podobně jako maliny nebo snad ostružiny? Díky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 19:15
avatar

Ráda napíši, ale podle toho jak to vypadá, tak se plodů možná ani nedočkám.

Datum: 03.04.15 13:32

Mi moruše uhynula a nevím proč...druhým rokem,,Z jedné strany byla krytá ,,průvan neměla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 19:17
avatar

No tak vidíš a to píší, že je to nenáročná rostlina a absolutně mrazuvzdorná. To už je fuk, už jsem je koupila, tak to zasadím. A já už byla natěšená, že do dvou let budu dělat marmelády. :-D

Datum: 03.04.15 19:41

mija. Jak chutná moruše? Ne. nechutná vůbec jako malina ani jako ostružina. To se nedá popsat. Má svoji specifickou chuť, když je naprosto zralé, tak je strašně moc sladké. Ne každému až moruše chutná. Já osobně se domnívám, že na menší zahrádce může chybět. Podle mě to není ovoce, které by bylo svojí chutí nějak vyjímečné. Ale kdo má více místa, tak proč ne. Jinak samotné není až tak na zpracování vhodné, tím že nemá svoji výraznou chuť ,Hodí se k jiným výraznějším druhům ovoce, jak kvůli své obrovské sladkosti, tak kvůli krásné bavě.

Suzy. Je opravdu hrozně moc nenáročný. Už jsem tady psala, že u nás roste několik keřů u lesa. Nikdo ty keře neořezává, nijak se o ně nestará. Je to místo na kopci, kde v létě praží sluníčko, a v zimě tam je fakt zima (*smich*), fučí tam jak Na Výdrholci. A i když roste v místě, kde projde strašně moc lidí, tak jsem tam nikdy neviděla nikoho, že by je také trhal. No, je pravda. že většina kolemjdoucích ani neví, že je to jedlé.

A kdo pojedete v létě kolem Hořic, tak se klidně ozvěte. Já vás pošlu do...do lesa na moruše. *smich*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mija*
Datum: 04.04.15 13:21

Děkují moc za vystižnou odpověd,vůbec jsem netušila o jaké ovoce jde.Ale jak jste to popsala vybavila se mi vzpomínka z dětství, že jak jsme jezdili k rodině do Ostravy Kunčiček, tak tam byla alej těch stromů a tam se ty plody válely po cestě, jako dětí jsme to jedli a byli jsme pěkně od toho upatlaní .Zahrádu máme větší ale asi se bez moruše obejdu, stačí opadané plody aronie je dobrá ale taktéž barví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.15 14:45

Já kdysi jedla Moruše v Bulharsku i žluté a čené,,,mají zvláštní chuť těžko popsatelnou,,ale to byly stromy...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 20:47
avatar

Také jsem si koupila keřovou moruši. Mám jí již třetím rokem, vysoká je něco málo přes metr, ale ještě nerodila. U nás není dobrá půda, tak snad se někdy dočkám plodů. Ten 1,5 metru od sebe při výsadbě by odpovídal šíři mého keře.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.04.15 16:17
avatar

Nad zastávkou autobusu, u našeho domu, se rozkládá obrovská moruše. Plody dozrávají postupně, takže na stromě jsou všechny barvy. Je fakt veliká, skoro jako lípy a javory okolo. Moruší bude nejspíše hodně druhů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jajaja*
Datum: 07.07.16 23:17

co vím, tak se jedná o velké rychle rostoucí stromy, nicméně, mají spoustu výborných plodů, něco jako maliny, ale sladší a bez jader, každému na zahradu určitě doporučuji, na rozdíl, od všeho ostatního plodí po pár letech každý rok a hodně znamená hodně, mám asi 4 metrovou asi 10 let, takové 4 litry výborných plodů dá, to ji řežu ze všech stran, kam nedošahnu a má kolem sebe málo místa, známí ji mají a je schopna bez řezu obsadit dle mého prostor jako ořech...samozřejmě nemá cenu ji hnát do výšky, tam nedosáhnete ale dá se tvarovat do šířky a je celkem hezká..chci z ní zkusit udělat živý plot akorát má brzy větší kmen...nicméně plodů se hodí hodně, pro mě na chut je lepší ta tmavočervená nebo černá ...než bílá, navíc na bílou chodí rádi ptáci..

zajímavost je, že jsem dostal pár větviček bílé, udělal řízky, a několik jich zakořenilo, jedna již plodila třetím rokem asi 10 plodů...což je u stromu i zakořenění i plodnost 3tí rok malý zázrak... žádnou péči nebo větší hnojení neměla, přes zimu byla v zimní zahradě,asi jednou do hlíny...a nenechat uschnout...takže nebyl-li to zázrak, tak si jich můžete namnožit sami kolik chcete, peníze nejsou potřeba, když vám někdo dá větve nicméně jsem koukal, že nějaké přischlé řízky mi zimu přežili i venku, měli zelené lístky ale už to přerost plevel...takže věřím, že by měli šanci při troše starostlivosti i venku...v trochu lepší půdě.. určitě doporučuji plody výborné, množství velké...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.07.16 07:08
avatar

Suzy, jak stromy vypadají dnes? Rodí?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stepanvalek
Datum: 11.07.16 21:12

zdravím pěstitele moruší,je tomu 20 let co jsem moruše zasázel 1.5 m od sebe dnes jsou koruny vzajemně prorostlé doporučuji 4m .Pro chovatele bource moruš.doporučuji 1.5m-2m

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.