Maliny pěstování, nedaří se jim

Od: Datum: 14.03.15 13:55 odpovědí: 20 změna: 18.04.15 16:01

Prosím o radu jak pěstovat maliny. Vykopali jsme před dvěma lety podle rady hlubokou a širokou díru, kterou jsme po stranách vyložili plastem, aby se keř moc nerozrůstal. Půdu jsme dali vykopanou ze zahrady a myslím, že i trochu písku. Nahoru jsme nasypali borku. První maliník se neujal, zasadili jsme loni další, je sice ještě brzy, ale je v podstatě pořád stejný jako když jsme ho koupili. Jeden výhon a nic. Maliny miluji a mrzí mě, že se jim nedaří. Díky za radu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.03.15 14:15

Martinas, já pěstuji maliny asi 15 let a rozdávám po rodině i po celé dědině...

Maliny koření celkem mělce, není tedy potřeba hluboká jáma (ale zase rády kvůli mělkým kořenům v suchém roce uschnou). Malina má ráda propustnou hlínu, borku k malinám nedávám, neboť je jim dobře, když se na jaře půda kolem opatrně okope či alespoň prohrábne..Při prvním sečení trávy na zahradě sebranou trávou podložím pod malinami alespoň 10 cm vrstvu, aby měly maliny dostatek vlhkosti a tím jsem s péčí o ně skončila ( a také tam neroste plevel). Až dozrají, sbíráme a vaříme 30 kg malinové marmelády každý rok. Tak ať se podaří !

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.03.15 14:18
Maliny jsou jako plevel.
Zajděte za sousedem, který teď na jaře bude u svých malin odstraňovat ty podzemní boční výhony a mladé rostlinky. Vykopte je s kořeny, aspoň 10, a po zasazení vytrvejte v polévání.
Jinak na maliny je ještě brzo. Koukám na moje a všechny ještě spí. Takže klid, žádné obavy. Časem budete mít opačné problémy.

Od: ria®
Datum: 14.03.15 14:27

Dobrý den, já mám zkušennosti s lesními - plannými malinami i nějakým dražším kultivarem, kultivar je v jílu, podle všeho by neměl mít žádné živiny a daří se mu skvěle a maliny výborné, lesní maliny takové obrovské keře co dostaly slunce po pokácených stromech seřízneme na podzim úplně až ke kořenům, a každý rok jsou zpět a je jich ještě víc.. Tím chi říct - k malinám se asi nemůžete chovat špatně - jsou nenáročné .. :D

Datum: 14.03.15 14:37

Moc všem děkuji. Snad se ujmou a budou také plodit, abych mohla mlsat a dělat marmeládku.

Datum: 14.03.15 18:06

U malin je potřeba si uvědomit,že maliník rodí až druhým rokem-dvouleté dřevo.Po odrození vesměs zasychá a třetím rokem zbudou suché klacky.,Nejlépe po jaru výhony z loňska zakrátit na 2/3 a tím si zajistit na výhonu vyšší plodnost.

JB

Ohodnoceno: 0x

Datum: 31.03.15 09:18

Martino, ono je to s malinama tak, jak se nahoře říká. Ale! Já také miluji maliny a mám ty dvakrát plodící, které jsem však já nesázela. Byly už na zahradě, když jsem si baráček kupovala. Ty teda plodí a rostou strašně rychle, až je musím na některých místech vytrhávat, protože lezou už všude. A k tomu "ale". Před třemi roky jsem si v zahradnictví koupila jiný druh. Malino- ostružinu. Vzala jsem si jenom jednu rostlinu, protože jsem měla zkušenosti s těma co na zahradě mám a myslela si, že to bude bohatě stačit, protože se rychle rozroste. Výsledek je ten, že se vůbec nijak nerozrostl a navíc ty plody nejsou nic moc. Jsou sice velké, ale chuť je kyselá a nijaká. Ani malina, ani ostružina. Tak také každý ropk přemýšlím, proč zrovna tato malina se nerozrůstá, když je mezi ostatníma malinama a těm se daří. Moje maminka měla na zahradě výborné ostružiny, veliké a černé a moc dobré. Předloni jsem si tam na podzim šla vykopat odnože a neujala se mi ani jedna. A to byly i s kořeny. Přitom u matky to rostlo všude, fakticky jako plevel. Tak jsem si letos koupila jednu ostružinu v květináči. Na obrázku jsou krásné velké černé plody a byla dost drahá. Tedy na to, že tomu každý říká "plevel". 120Kč jedna ostružinka. Tak jsem zvědavá, jestli se tahle ujme. Už ji mám v zemi. Tak je mi také divné, proč se právě tyto rostliny tak těžko ujímají a rozrůstají.

Od: poradce*
Datum: 14.04.15 21:43

Pěstuji maliny (3 druhy ) i ostružiny a např. r 2014 byla velká úroda, více ostružin.Takový vlastní džem z ostružin( jez jadérek a vlastně bio) je výborný a hlavně ostružina i malina je velmi zdravá, patří mezi super potraviny.Obojí roste samo, bez nejakých větších nároků na cokoliv, jen stříhám.A protože mám více druhů, na střih chce každý své.Ale to už mám v ,, paži,"tak s tím není problém. A letos dám ještě další, tentokrát žlutou- ananasovou malinu.Od kamarádky, už se chystá...

Datum: 31.03.15 09:30

tu díru jste vyložili plastem celou tj včetně spodku? Raději bych ji vyložil jen po stranách, aby k malinám mohla vzlínat vlhkost a naopak, aby po vydatných deštích měla voda kam odcházet. Nechat je vyloženě v "kádi" jsem nezkoušel a jsem k tomu trochu skeptický, že budou buď ve vodě nebo vysušené. :)

Maliny bych raději doporučil sázet nyní na jaře, kdy je během měsíce/týdne uvidíte zelenat a přezimují už silné.

Datum: 31.03.15 10:47

Právě je mi také divné, že se vůbec nechytly. Za plotem rostou maliníky jako z vody, ale plody jsou takové malinké plané. Ostružiny za plotem také rostou jako divé. Až bych řekla, že to oba druhy zaplevelují. Snad se mi podaří najít odrůdu, které se zde bude dařit.

Datum: 31.03.15 10:48

Ne ne, díru jsme vyložili pouze po stranách. U celého vyložení bych se bála, že bude rostlina uhnívat nebo prostě po pořádném zakořenění zajde. No...zašla i tak.

Od: fio
Datum: 31.03.15 11:22

Neházejte flintu do žita, počkejte jestli, se letos teprve nezadaří, možná přibudou dva nové proutky a dále už to bude jenom lepší. Koupila jsem žlutou mal. a dva roky stála a po letech je to plevel. Jinak chuťově doporučuji, je výborná, více plodící a sladší než červená, sklizeň ještě koncem října!.

Datum: 31.03.15 11:35

Martino... Maliny jsou plevel, ALE...Ale jsou dost tvrdohlavé. Na místě, kde se jim nelíbí, Vám neporostou, ani když jim zajistíte ty nejlepší podmínky *zed*. Mně trvalo cca 5 let, než jsem jim na zahradě našla místo, kde se jim líbilo a rostly jak divé *ua*. Přeji, ať se Vám maliny také "umoudří"

Datum: 31.03.15 15:01

Sebod, aha, zkusím s nimi tedy pohnout jinam. S takovým nasazením jsem jim vyhledala podle mě super místo. Hodně sluníčka, hodně jsem zalévala... Tak uvidíme, budu to zkoušet dál. Je to moje nejoblíbenější letní ovoce. Snad je potom taky budu moct trhat takhle obouruč.*tanec*

Datum: 31.03.15 14:58

Fio, žluté maliny zkusím. Díky za typ.

Od: fio
Datum: 31.03.15 15:03

Objednávala jsem kdysi u www.stareodrudy.org mají je ještě a uvádějí, že plodí do zámrazu, nabízejí tři druhy, které mám já si již nepamatuji.

Datum: 31.03.15 15:11

koupil jsem je jako zlaté - gold. Je to zajímavé ozvláštnění, plodí o něco později, rostlina je bujnější než u červených. Červené nepřekoná - je sladší, ale méně aromatická. :)

Datum: 31.03.15 16:26

Díky, zkusím také. Žluté jsem ochutnala jen z obchodu a nebyly špatné. Ze zahrady budou myslím lepší, protože by měly pořádně dozrát. Mňam

Datum: 31.03.15 16:25

U všech otázek, které jsem tady zadávala, mi bylo parádně odpovězeno a doplněno o další rady co je možno koupit. Asi budeme za chvíli muset přikoupit vedlejší pozemek. *smich*

Datum: 17.04.15 20:27

pamatujte si ,ze maliny rostou tam kde maji ziviny,kdyz je nemaji lezou dále tam kde jsou.kdyz je budete hnojit,muzete je udrzet na vyhnojenem miste.

Datum: 18.04.15 16:01

Zalila jsem je Krystalonem na květ a plod a všimla jsem si lezou nové proutky. Hurááá. Tak ještě aby vydržely a plodily. *ua*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.