Jaký druh rybízu se vám osvědčil?

Od: Datum: 12.03.15 15:18 odpovědí: 15 změna: 23.07.15 01:29

Jaký rybíz podle vás je nejlepší chutově a pro sběr?

Je psáno,že keříčkový je výnosnější než stromkový,ale zavazí při sečení trávy.

Nebo nejlépe od každého druhu jeden.?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 12.03.15 15:25

Dobrý den, já měl vždy jen rybíz keříčkový - červený i černý (odrůdy už nevím). Vydrží toho hodně a roste i plodí léta. Myslím, že oba druhy (keříčkový i stromkový) mohou vadit při sečení trávy, ale to se musí dávat pozor. Zdravím!

P.S. Keříčkový rybíz Vám nepoškodí (nezlomí) vítr a nemusí mít oporu.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.03.15 15:57

Léta máme na zahradě keřové rybízy a to jak červený, tak i černý a bílý. Zkoušeli jsme i stromkové, ale neosvědčily se nám, jsou choulostivější, mají menší výnos a potřebují větší péči. A hlavně nemají tak dlouhou životnost. Ty naše sázel ještě můj děda a ten je již 40 let po smrti. Výnos a kvalita je perfektní celá léta. Pokud se víc rozklesnou a při sečení trávy by větve překážely, stačí je na tu chvilku vyvázat provázkem kolem celého keře. Ale většinou to není nutné, protože při prořezávání na to budete myslet a včas odstraníte větve, které by rostly nízko při zemi.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 12.03.15 18:26
Jestli máš rád černý rybíz tak doporučuju koupit jostu. Po prvním roce co ostříháš, napíchat do země. Josta jako stromek má větší plody a chuťově blíž k angreštu ale plody keřů vypěstovaných z těch aplégrů jsou drobnější a chutí blíž do rybízu.

Od: quasi
Datum: 13.03.15 00:39

Jostu jsem sadila před několika lety,vůbec to nesbírám, není to ani ryba ani rak ...takže se vrátím k tradici rybíz a angrešt

Datum: 12.03.15 20:35

Z červených Losan a z bílých Orion. Vyzkoušel jsem celkem asi deset druhů Tatran, Blanka atd. a ty dva první uvedené na začátku nám chutnají nejvíce. Jinak to mám zasazené tak na střídačku tzn.keř, stromek, keř, stromek... stromek má životnost zhruba okolo 7-10 let a má menší výnos.To je asi vše z mého pěstování.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.03.15 20:39

určitě keř. Stromkové jsem vyházel, malý výnos a ještě člověk musí umět stříhat stromky :) Pokud červený rybíz, osvědčil se mi ROVADA. Dlouhé hrozny a kuličky tak 6-8mm v průměru.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.03.15 20:53

Keříčkový rybíz. Když ho budete pravidelně prořezávat, vydrží dlouho dobře plodit. Roky...

Datum: 12.03.15 21:25

Myslím,že nezáleží na tom,zda stromek,nebo keř.Stromek se dá vypěstovat a vést k velké plodnosti,jen je třeba volit správnou odrůdu.Totéž u keřové formy.Je vhodné si zvolit takovou formu a odrůdu,která vyhoví podmínkám v místě pěstitele.Potom mít bva typy,jeden ranný a druhý pozdější,pak se sklizeň rozdelí až na několik měsíců.Správný prořez je talé jedním ze způsobů zvýčení výnosů.Také si musíme osvojit vhodné přihnojování.

JABRAKA

Datum: 13.03.15 01:11

kerickovy plodi vic...a nezavazi, dejte ho malinko vys nebo nejaky mulč at tam neroste trava, ja to podsypavam prave tou posecenou travou dokola, a nejvic mi chutna bily, cerveny moc rad nemam, jen semtam uzobnu a zbytek oklovou slepice, ten bily nevidi :)

to same angrest, kerovy je plny bobuli a stromkovy jen tak, aby se nereklo, aby se zachranil pred vyhozenim na kompost :)

doplněno 13.03.15 14:14:

ano neprorusta plevel a trava, staci jednou vytrhat kolecko okolo rybizu a zasypat mulcem a je klid, a take drzi vodu v zemi (zabranuje odparovani)

Od: quasi
Datum: 13.03.15 10:52

Jakou funkci má vlastně ta mulčovací kůra...? Myslíte,že zabraňuje růstu trávy okolo?

Datum: 13.03.15 15:26

Jo udržuje vlhko,ale ptáci to stejně rozhrabou,,

Od: host
Datum: 13.03.15 15:55

Rybízů je mnoho druhů, na zahrádce je dobré mít i červený i černý (někdo má rád i bílý). Druh? Dobrý. Buď koupit dobrý doporučený druh ze zahradnictví nebo prodejny rostlin, nebo ochutnávat od známých a sousedů a pokud vám nějaký zachutná nebo vám ho doporučí, stačí si od nich vzít pár větviček, zasadit na vhodné místo zalévat, pěstovat a vypěstovat si své vlastní. A pak samozřejmě stříhat, víc najdete na webu (někdo docela jednoduše každý rok jednu třetinu keře vyřeže - nejstarší dřevo, a další rok zase další třetinu a tak si udržuje keříky plodné). Keříčkové. Stromkové spíš angrešty.

Od: moula*
Datum: 19.07.15 11:16

Ctěl bychh zasadit tak 100 keřů rybízu pro potřebu marmelády větší rodiny. Dá se rybíz nějak mechanicky bez dřiny sklízet?!

Datum: 22.07.15 22:44

Bohužel nevyhnete se ručnímu sběru.Pro zadavatele.Nejlepší rybiz co mám,je rybíz pozdní.

Dobrý výnos a dá se dobře množit.Kopčením.Já je mám,abych se vyvaroval sečení,podestlané černou folii.Taky,když mi něco spadne,tak to mám čisté a udržuje vlhkost.Letos v těch pařácich jsem je zaléval jen jednou,

Od: rybiz
Datum: 23.07.15 01:29

Zajímavé, pozdní Heineman , žádný jiný rybíz hůře nezakoreňuje než tento

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.